Praha – Jeho penaltu zná každý. Ve finále fotbalového mistrovství Evropy, kdy hráče svazuje nervozita, si postavil míč na značku pokutového kopu a suverénně se rozběhl. Se svým dloubákem vstoupil Antonín Panenka do historie.
Jednoho z nejznámějších českých internacionálů teď ale čeká nefotbalová výzva. Za dva týdny bude Panenka jako kandidát hnutí Nezávislí pro Prahu 10 – Hnutí pro lepší Desítku bojovat v doplňovacích volbách o místo v Senátu za Prahu 10.
"Celý život se pohybuji v oblasti sportu, chtěl bych se jí teď věnovat v Parlamentu," říká.
Ačkoli bývalý reprezentant působil jako asistent trenéra v klubu, se kterým spojil téměř celou fotbalovou kariéru – v Bohemians 1905 –, teď se rozhodl právě pro politiku. "K trenéřině nemám předpoklady ani charakterové vlastnosti. Trenér musí být tvrdý, mít disciplínu, respekt. To jsou věci, které já nemám. Jsem kamarádský," usmívá se.
Přesto ale má politický život s tím fotbalovým minimálně jednu věc společnou. Kariéra v obou oblastech je riziková a mnohdy velmi krátká. Špičkový trenér musí mít vlastnosti podobné jako vysoce postavený politik.
Panenka ale oponuje, že zas tak vysoké ambice nemá. V Senátu se chce věnovat zejména sportu. "Samozřejmě vím, že se tam rozhoduje zejména o záležitostech, které nemají s fotbalem nic společného," přiznává a říká, že je připraven obklopit se lidmi, již rozumí i složitým politickým tématům.
Děti neumí udělat kotoul
Nabídky od politických stran měl už v minulosti. Rozhodl se ale pro Hnutí pro lepší Desítku. "Kandidaturu jsem samozřejmě dlouho zvažoval, hodně jsem o ní přemýšlel. Ani jeden člověk mi ale neřekl, abych od toho šel pryč. Všichni mi říkali: Běž do toho, vyzkoušej to," popisuje.
Jeho cílem je zlepšit zejména české sportovní prostředí. "Chtělo by to dostat víc sportu do škol. Myslím si, že dvě hodiny tělocviku za týden je žalostně málo. Děti pak neumí udělat ani kotoul," připomíná.
"Četl jsem, že v přerozdělování peněz do sportu je Česká republika na samém dnu Evropy," zvyšuje hlas.
Když hovoří o fotbalu, je Panenka najednou jako ryba ve vodě. Nelíbí se mu, jak jsou sportovní kluby financované, že hřiště chátrají a děti radši sedí u počítače. Politika je ale pro něj stále velká neznámá. Bez okolků přiznává, že se v ní ještě úplně neorientuje.
"Politickou zkušenost nemám. Zatím nevím, jak přesně senát funguje. Tím se budu zabývat až potom. Jestli mě lidé zvolí, budu si připadat asi jako prvňáček, který jde poprvé do školy," usmívá se.
Jen na dva roky
Fotbalový básník, jak se Panenkovi přezdívá, působí až fatalisticky. Jako úplný opak ambiciózních politiků, kteří kandidatuře věnují veškerý čas. Sám říká, že z voleb si nic nedělá. "Beru to sportovně. Buď to vyjde, anebo ne. Dopadne to, jak to dopadnout má. Nechávám tomu volný průběh."
Voliči zatím nedostanou odpověď na otázku, s kým v Senátu spojí síly. "Budu pro svoje plány hledat podporu, v Senátu nějaké lidi znám," říká Panenka. Připouští i spolupráci s dalším sportovcem, který ve Valdštejnském paláci zasedá – s cyklistou a sociálním demokratem Jozefem Regecem.
V doplňovacích volbách budou kandidáti soupeřit o místo, které po eurovolbách opustil Jaromír Štětina. Volební období nového senátora za desátý pražský obvod bude proto jen dvouleté.
To Panenkovi nevadí. "Dva roky bych měl čas poznat, jak to v Senátu chodí. Pak se můžu rozhodnout, jestli pokračovat, nebo toho nechat."
Fotbalová legenda v sobě sportovce jednoduše nezapře. Z případné porážky by si nic nedělal. "Někdy je to tak, že aby člověk začal vítězit, musí nejdřív prohrát," uzavírá Panenka a odchází na tenisový kurt hrát čtyřku s lidmi z pražské "Bohemky".