Praha - Dvacetiprocentní sazba DPH nepřipadá v úvahu, zvýšení daní z příjmů překousneme, jen když se zvednou daně i firmám, a na zmrazení důchodů nepřistoupíme.
Taková je výchozí pozice Věcí veřejných (VV) ještě předtím, než začala jednání o škrtech, které navrhuje ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Aktuálně.cz prošlo hlavní navrhovaná opatření s ekonomickými experty VV a ODS. A přestože počáteční prohlášení jsou kategorická, u některých věcí se rýsuje - někdy překvapivě - kompromis.
ODS sice také není úplně nadšena, ale ministr Kalousek se může o stranu premiéra Petra Nečase opřít při prosazování svých návrhů rozhodně více než o VV, které se dlouhodobě snaží prezentovat jako "nejsociálnější strana ve vládě".
"Myslím, že dohoda je otázkou spíš měsíců," odhaduje předseda poslanců za ODS Zbyněk Stanjura.
"Zatím jsme jako strana jen obecně podpořili opatření, která stlačí rozpočtové schodky. Prioritní je pro nás šetření na úřadech a agendách ve výši tak 10 až 15 miliard korun," dodává.
Vyšší daně: Ano, ale...
Jedním z hlavních opatření, které mají alespoň udržet plánované deficity, je zvýšení příjmů státního rozpočtu. Tedy sjednotit sazbu DPH na 19 nebo dokonce 20 procentech (původně se příští rok měla sjednotit na úrovni 17,5 procenta) a zvýšit daň z příjmu pro lidi z 15 na 16 procent.
U DPH se koaliční strany zatím nesejdou. ODS jednotnou sazbu schvaluje, ale chce diskutovat o její výši, Věci veřejné by ale rády zachovaly stav letošního roku - 14 procent snížená sazba (u potravin, léků, knih) a 20 procent běžná.
Infobox
Navrhovaná opatření
DPH 19 nebo 20 %: ODS spíše ANO, VV NE
daň z příjmu lidí z 15 na 16 %: pro ODS problematické, VV ano, ale i pro firmy
daň z příjmu firem nechat 19 %: ODS ano, VV zvýšit
zmrazit důchody: ODS snížit valorizaci, VV ne
snížit paušály pro živnostníky: ODS ne, VV ne
zrušit porodné: ODS uvidí, VV ne
vyšší daně u elektřiny, plynu, uhlíková daň: ODS ne, VV ne
Vyšší daně z příjmu vadí spíše ODS. "Pro nás je to problematické," říká Zbyněk Stanjura.
VV by souhlasily pod jednou podmínkou. "Jsme schopni to překousnout, ale jen v případě, že se zvedne o procento daň i pro firmy. Zvýšení o bod každá firma přežije," prohlašuje za VV Michal Babák. Právě s tím ale ministr financí nepočítá - a má v tom podporu ODS.
Naopak na zdanění bohatých se momentálně všechny strany shodnou. VV to ostatně navrhují už delší dobu a ODS je ochotná se s tím smířit.
"Chceme to ale prosadit jako časově omezené, mimořádné opatření pro mimořádnou situaci," vysvětluje Stanjura.
Zmrazit důchody? Ne, ale zbrzdit růst
Co naopak víří koaliční hladinu, jsou návrhy na zmrazení důchodů nebo alespoň na jejich výrazně pomalejší valorizaci. Zatímco ODS je spíše pro (podle Stanjury si "tak velké valorizace nemůžeme dovolit"), VV jsou ostře proti.
"Pro nás jsou nejdůležitější, tohle nedokážeme překousnout," říká za VV Michal Babák.
VV odmítají i "švédský" model, se kterým přišel ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09): valorizovat penze jen podle toho, kolik se vybere na důchodový účet rok předtím.
"To by v době krize prakticky znamenalo totéž - zmrazení důchodů," vysvětluje Babák odmítavé stanovisko VV.
Vzápětí ale naznačuje možný kompromis: "Jediné, co bychom mohli, kývnout na snížení valorizace na hodnotu inflace."
Stanjura: Nemůžeme zdanit všechno
V případě návrhu zrušit porodné je zatím postoj nejednoznačný.
"Budeme o tom diskutovat, je to nepopulární," říká Stanjura a Babák za VV dodává: "Je to konfliktní věc a není nutné naštvat lidi kvůli 300 milionům."
Podobně zamítavě se zatím ODS i VV staví k vyšší dani z elektřiny nebo k "uhlíkové dani".
"Uhlíková daň a daň na víno - s tím nesouhlasím. Navíc věci jako elektřina apod. cílí na lidi s nejnižšími příjmy," vysvětluje Babák.
"Nekloním se k tomu, výnos by nemusel být tak vysoký. A pak, nemůžeme danit všechno," uzavírá Stanjura.