Mimořádná zpráva

Kalousek, Kuba i Němcová půjdou znovu vypovídat k trafikám

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
Aktualizováno 12. 4. 2014 11:12
Hned trojice bývalých ministrů a někdejší předsedkyně Sněmovny si zopakují své výpovědi v kauze Nagyová.
Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Své svědecké výpovědi v kauze Nagyová z loňského léta si zopakuje hned několik známých tváří české politiky. Mezi nimi například bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, nebo někdejší ministr průmyslu Martin Kuba. Všichni mají vypovídat k případu trafik pro exposlance ODS.

„Odpovídat na dotazy vyšetřovatelů je má občanská povinnost. Předpokládám, že tam nejdu udělat nic jiného než se odkázat na svou výpověď, kterou jsem učinil dříve,“ sdělil Aktuálně.cz Miroslav Kalousek (TOP 09).

„Vypovídal jsem už v kauze exposlanců a nyní budu vypovídat ve věci obvinění pana Petra Nečase,“ dodal exministr s tím, že na výslech půjde 23. dubna.

Němcová a Stanjura

Už příští týden se k výslechu dostaví další zvučná jména tuzemské politické scény. „Bude vypovídat Martin Kuba, Miroslava Němcová nebo třeba Zbyněk Stanjura,“ řekl jeden z obhájců v kauze Nagyová.

Někdejší předsedkyně Sněmovny poprvé vypovídala loni v červnu. Žalobce totiž zaujal její výrok na rádiu Impuls, když ve vysílání řekla, že trafiky pro Fuksu a Šnajdra „byly přes čáru“, a svým jménem se za ně omluvila.

V následné výpovědi však uvedla, že o vyjednávání trafik nic neví. Podobně na otázky vyšetřovatelů reagoval také bývalý ministr dopravy Zbyněk Stanjura.

Aligátor v garáži

Bývalý ministr průmyslu Martin Kuba, který se na rozdíl od Němcové, Stanjury a Kalouska do Parlamentu na podzim nedostal, je však pro návladní daleko zajímavější. Už proto, že – jak vyplývá z policejních odposlechů - byl v častém kontaktu s Janou Nagyovou.

Foto: ČTK

Kuba, kterému se v odposleších přezdívalo Aligátor, navíc několikrát navštívil podnikatele Ivo Rittiga – kterého policie původně z podplácení poslanců podezírala – v jeho vinohradské vile.

"Nebyl jsem se s nikým radit, ale jen porovnat, jaký je deklarovaný a reálný vliv těchto lidí," uvedl Kuba poté, co se deník Aktuálně.cz na účel schůzek v garáži zeptal.

Příští týden zamíří exministr na policejní služebnu znovu. Podle svých slov jen zopakovat to, co již řekl. „Ano, byl jsem policí informován, že z nějakého procesního důvodu nemohou použít moji předešlou výpověď. Logicky zopakuji to, co jsem již jednou uvedl,“ napsal redakci v SMS zprávě.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Česká ekonomika podle prvního odhadu ve 2. čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta a proti předchozímu čtvrtletí se zvýšila o 0,6 procenta. Vyplynulo to z prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ), který ho zveřejnil na svém webu. Meziroční nárůst hrubého domácího produktu (HDP) tak překonal předchozí zatím největší meziroční růst ekonomiky z druhého čtvrtletí 2006, kdy činil 7,5 procenta. K nárůstu přispělo uvolnění restrikcí proti koronaviru, které výrazně zasáhly ekonomiku v loňském roce, a zejména pak zahraniční poptávka a zvýšená spotřeba domácností.

"Rozvolňování protiepidemických opatření umožnilo domácnostem částečně realizovat odloženou spotřebu. Zvýšily se i výdaje domácností za služby," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Meziroční nárůst ekonomiky je mírnější, než očekávali analytici. Ti v odhadech předpokládali, že ekonomika ve sledovaném čtvrtletí stoupla o zhruba o devět procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vláda schválila pomoc afghánským tlumočníkům

Vláda v pátek schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. O přijetí návrhu informovalo ministerstvo obrany.

Program je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a akceptoval jejich individuální preference. Kvůli bezpečnosti a ochraně možných účastníků programu není možné zveřejnit počty tlumočníků ani další specifikaci pomoci, uvedl. Přijetí programu podle ministerstva neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu.

"Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země," vysvětlil ministr Metnar. Dodal, že cílem České republiky je umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy