Žalobce: Policie našla při razii u Fuksy 1,7 milionu hotově

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
31. 3. 2014 15:55
Policii zajímá, odkud tyto peníze pochází. Bývalý ministr zemědělství minulý týden u výslechu odmítl na dotazy návladních odpovídat, za což dostal pokutu.
Někdejší člen ODS a rebel strany Ivan Fuksa mávající.
Někdejší člen ODS a rebel strany Ivan Fuksa mávající. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Při loňské červnové razii našli policisté protimafiánského útvaru v domě exposlance Ivana Fuksy značnou hotovost – necelé dva miliony korun. Žalobce nyní zajímá, odkud tyto peníze pochází. Bývalý poslanec přitom u výslechu, který proběhl minulý týden, odmítl na dotazy návladních odpovídat, za což dostal pokutu dvacet tisíc korun.

Na policejní vyšetřovně v ulici Na Perštýně se minulý týden vystřídali všichni bývalí poslanci, kteří byli dříve obviněni z přijetí úplatku. Největší zájem měli návladní právě o Fuksu.

Podle informací Aktuálně.cz byl výslechu Petra Tluchoře přítomen státní zástupce Martin Brzobohatý z ostravské pobočky olomouckého zastupitelství, a u výslechu Marka Šnajdra dokonce žalobce zcela chyběl.

Na peníze se neptali

Na čtvrteční Fuksův výslech však do Prahy dorazil druhý muž vrchního zastupitelství - náměstek Pavel Komár. "Řada otázek byla na všechny svědky stejná, ale konkrétně v případu pana Fuksy jsme měli připraveny dotazy na původ hotovosti zajištěné v místě jeho bydliště, ale nedočkali jsme se odpovědi," sdělil Komár deníku Aktuálně.cz. "Jedná se o částku 1 726 000 korun," upřesnil návladní.

Fuksův obhájce Tomáš Gřivna odmítl, že by se exposlanec vyhýbal odpovědi na původ nalezených peněz. "Myslím si, že pan Komár nemá říkat nic, co je obsahem spisu a nesouvisí s touto trestní věcí (kauzou trafik - pozn. red.). Nikdy nepadla konkrétní otázka na nějaké peníze. Státní zástupce předestřel, čeho se bude výpověď týkat, tedy stabilizačního balíčku, a na to můj klient odmítl vypovídat," uvedl Gřivna.

Částku, kterou policisté Fuksovi zabavili, Gřivna nechtěl komentovat. "Bez souhlasu klienta nebudu nic potvrzovat, ani vyvracet," řekl jen. 

Státní zástupce Komár Aktuálně.cz řekl, že Fuksa ještě peníze nedostal zpět. "Tyto konkrétní prostředky nebyly vráceny a šetření ještě probíhá“.

V únoru policie bývalým poslancům vrátila část zabavených věcí. Šlo především o elektroniku – flash disky, telefony, CD disky a počítače. Po svém výslechu Fuksa zmínil, že mu nebyl vrácen diář z roku 1997. "Vznesl jsem dotaz, kde ten diář je, kdo s ním manipuluje a kdo využívá těchto mých osobních údajů,“ sdělil Fuksa při odchodu z policejní služebny přítomným novinářům.

Záhadné peníze

Již krátce po červnové razii oznámil ředitel ÚOOZ Robert Šlachta, že jeho lidé zabavili "120 až 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata".

Přesnou částku, skutečné, ani domnělé majitele těchto prostředků ani po devíti měsících neprozradil. "ÚOOZ se k tomu nebude vyjadřovat,“ napsal Šlachta v SMS zprávě a s dotazem odkázal na olomoucké zastupitelství. "Nebudu to komentovat, vztahuje se to totiž i k prověřování, které je neveřejné,“ odmítl otázku státní zástupce Komár.

Dnes je tak možné s jistotou určit majitele jen u části peněz. Zabavené zlato, stejně jako několik milionů korun, patří Luboši Paškovi, příteli lobbisty Romana Janouška. U samotného Janouška policie našla necelý milion korun. Hotovost nalezená u Fuksy je tak jen dalším drobným střípkem do stamilionové skládačky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy