Rittig odmítl vypovídat v kauze trafik, pokutu nedostal

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 3. 4. 2014 20:26
Důvodem prý bylo to, že žalobce nebyl schopen vysvětlit, k čemu se má Rittig vyjádřit.
Ivo Rittig (archivní foto)
Ivo Rittig (archivní foto) | Foto: ČTK

Praha - Ivo Rittig odmítl na policii vypovídat v kauzách kolem Jany Nečasové, dříve Nagyové.

Řekl to při odchodu novinářům. Důvodem prý bylo to, že žalobce nebyl schopen vysvětlit, k čemu se má Rittig vyjádřit.

Ivo Ištvan, šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství, které případ dozoruje, ale České televizi řekl, že rozhodně není pravda, že by Rittig nevěděl, k čemu se má vyjadřovat. "Byl řádně poučen," uvedl Ištvan.

Pořádkovou pokutu za odmítnutí výpovědi nedostal. Jeho právnička Katarína Kožiaková Oboňová upozornila, že její klient je v pozici obviněného, a finanční sankci by proto pokládala za donucování k výpovědi.

"Měl jsem úplně šílený pocit, protože někam jdete a vůbec nevíte, na co se vás ptají," řekl novinářům Rittig při opuštění sídla Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) na pražském Perštýně, kde strávil necelou hodinu a půl. Doplnil, že nezaznělo "absolutně nic nového".

Podle Oboňové státní zástupce nedokázal srozumitelně vysvětlit, k jakým skutečnostem se má Rittig vyjádřit. "Tak jsme se pochopitelně nevyjádřili," uvedla.

Nejasnosti kolem předvolání zkritizoval před výslechem i obhájce Nečasové Eduard Bruna. Novinářům při svém příchodu na služebnu sdělil, že neví, k čemu má Rittig vlastně vypovídat, protože jediná spisová značka zahrnuje více kauz.

S advokátem Josefem Lžičařem, který v jedné z větví případů kolem Nagyové zastupuje expremiéra Petra Nečase, se Bruna předem shodl na názoru, že Rittig by vůbec vypovídat neměl. A to s poukazem na to, že v jiné z větví - konkrétně v údajném vyzrazování utajovaných zpráv BIS - figuruje jako obviněný.

Rittig také poznamenal, že si dnes policii stěžoval na "fatální a permanentní" únik informací ze spisu do médií. "Jako příklad jsem uvedl, že první výpověď, kterou jsem učinil v září 2013 a bylo mi odmítnuto vydat kopii, tak hned byla pověšena druhý den na jednom z velkých serverů na internetu," řekl s tím, že na serveru doteď visí v podstatě všechny jeho výpovědi.

Byl Rittig v Monaku?

Podnikatel ve středu na sociálních sítích zveřejnil fotografii ze svého pobytu v Monaku, a nebylo tedy do poslední chvíle jasné, zda ke čtvrtečnímu výslechu dorazí. Snímek ovšem mohl být staršího data.

"Ráno jsem se ještě koupal a teď jsem tady," prohodil ráno k novinářům, když v očividně dobré náladě vcházel na policejní služebnu. Zda si koupel dopřával v moři, či ve své pražské vile, však neupřesnil. Při odchodu z Perštýna nicméně dodal, že se nyní chystá domů, přičemž "doma je v Monaku".

Spekulovalo se, že Rittigova čtvrteční výpověď se má týkat údajných trafik pro exposlance ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře.

Podle informací České televize se vyšetřovatelé chtěli ptát rovněž na bývalého náměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka, který v kauze Nagyová čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s dalším známým pražským podnikatelem Romanem Janouškem.

Sám Rittig je v souvislosti s údajným únikem zpráv BIS obviněn z ohrožení utajované informace, a to společně s Nagyovou, svým advokátem Davidem Michalem a právním poradcem Tomášem Jindrou.

Česká televize uvedla, že vypovídat odmítl i Michal, také on tvrdí, že mu žalobce přesně nevysvětlil, k jaké kauze se má vyjadřovat.

Dalšímu obvinění - v tomto případě z praní špinavých peněz - čelí v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. Teprve nedávno mu byl vrácen cestovní pas, který mu soud původně zabavil, a alternativně tak nahradil případnou vazbu.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 35 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy