Rittig odmítl vypovídat v kauze trafik, pokutu nedostal

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 3. 4. 2014 20:26
Důvodem prý bylo to, že žalobce nebyl schopen vysvětlit, k čemu se má Rittig vyjádřit.
Ivo Rittig (archivní foto)
Ivo Rittig (archivní foto) | Foto: ČTK

Praha - Ivo Rittig odmítl na policii vypovídat v kauzách kolem Jany Nečasové, dříve Nagyové.

Řekl to při odchodu novinářům. Důvodem prý bylo to, že žalobce nebyl schopen vysvětlit, k čemu se má Rittig vyjádřit.

Ivo Ištvan, šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství, které případ dozoruje, ale České televizi řekl, že rozhodně není pravda, že by Rittig nevěděl, k čemu se má vyjadřovat. "Byl řádně poučen," uvedl Ištvan.

Pořádkovou pokutu za odmítnutí výpovědi nedostal. Jeho právnička Katarína Kožiaková Oboňová upozornila, že její klient je v pozici obviněného, a finanční sankci by proto pokládala za donucování k výpovědi.

"Měl jsem úplně šílený pocit, protože někam jdete a vůbec nevíte, na co se vás ptají," řekl novinářům Rittig při opuštění sídla Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) na pražském Perštýně, kde strávil necelou hodinu a půl. Doplnil, že nezaznělo "absolutně nic nového".

Podle Oboňové státní zástupce nedokázal srozumitelně vysvětlit, k jakým skutečnostem se má Rittig vyjádřit. "Tak jsme se pochopitelně nevyjádřili," uvedla.

Nejasnosti kolem předvolání zkritizoval před výslechem i obhájce Nečasové Eduard Bruna. Novinářům při svém příchodu na služebnu sdělil, že neví, k čemu má Rittig vlastně vypovídat, protože jediná spisová značka zahrnuje více kauz.

S advokátem Josefem Lžičařem, který v jedné z větví případů kolem Nagyové zastupuje expremiéra Petra Nečase, se Bruna předem shodl na názoru, že Rittig by vůbec vypovídat neměl. A to s poukazem na to, že v jiné z větví - konkrétně v údajném vyzrazování utajovaných zpráv BIS - figuruje jako obviněný.

Rittig také poznamenal, že si dnes policii stěžoval na "fatální a permanentní" únik informací ze spisu do médií. "Jako příklad jsem uvedl, že první výpověď, kterou jsem učinil v září 2013 a bylo mi odmítnuto vydat kopii, tak hned byla pověšena druhý den na jednom z velkých serverů na internetu," řekl s tím, že na serveru doteď visí v podstatě všechny jeho výpovědi.

Byl Rittig v Monaku?

Podnikatel ve středu na sociálních sítích zveřejnil fotografii ze svého pobytu v Monaku, a nebylo tedy do poslední chvíle jasné, zda ke čtvrtečnímu výslechu dorazí. Snímek ovšem mohl být staršího data.

"Ráno jsem se ještě koupal a teď jsem tady," prohodil ráno k novinářům, když v očividně dobré náladě vcházel na policejní služebnu. Zda si koupel dopřával v moři, či ve své pražské vile, však neupřesnil. Při odchodu z Perštýna nicméně dodal, že se nyní chystá domů, přičemž "doma je v Monaku".

Spekulovalo se, že Rittigova čtvrteční výpověď se má týkat údajných trafik pro exposlance ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře.

Podle informací České televize se vyšetřovatelé chtěli ptát rovněž na bývalého náměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka, který v kauze Nagyová čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s dalším známým pražským podnikatelem Romanem Janouškem.

Sám Rittig je v souvislosti s údajným únikem zpráv BIS obviněn z ohrožení utajované informace, a to společně s Nagyovou, svým advokátem Davidem Michalem a právním poradcem Tomášem Jindrou.

Česká televize uvedla, že vypovídat odmítl i Michal, také on tvrdí, že mu žalobce přesně nevysvětlil, k jaké kauze se má vyjadřovat.

Dalšímu obvinění - v tomto případě z praní špinavých peněz - čelí v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. Teprve nedávno mu byl vrácen cestovní pas, který mu soud původně zabavil, a alternativně tak nahradil případnou vazbu.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy