Ovčáčka pod stromeček? Mluvčí se zařadil vedle Babiše či Hitlera do sběratelské edice

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
4. 11. 2018 11:12
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček je muž, který dokáže budit emoce všeho druhu. Právě na to zřejmě sází nakladatelství, které jeho podobiznu zařadilo do sběratelské série hrnků s potiskem. Doufá, že si lidé Ovčáčka koupí ať už z obliby nebo z recese podobně jako třeba další novinku v nabídce: hrnek s Jiřím Krampolem, který před pár dny získal státní vyznamenání. O nakladatelství Naše vojsko se kvůli jeho produkci dříve zabývala policie, žádné obvinění však nepadlo.
Hrnek s Jiřím Ovčáčkem nakladatelství prodává za 299 korun.
Hrnek s Jiřím Ovčáčkem nakladatelství prodává za 299 korun. | Foto: www.nasevojsko.eu

Většina sortimentu nakladatelství Naše vojsko se sice skládá z beletrie všemožného druhu, do paměti veřejnosti se ale zarylo kvůli něčemu naprosto jinému. Na svém e-shopu totiž dlouhodobě nabízí předměty s portréty různých kontroverzních osobností - od Adolfa Hitlera či Heinricha Himmlera až po Andreje Babiše.

Nyní si na jeho stránkách mohou lidé objednat i hrnek s podobiznou tváře Jiřího Ovčáčka, mluvčího prezidenta Miloše Zemana. "Co se týče portrétu Jiřího Ovčáčka, tak správně, je nový v naší hrníčkové řadě," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz ředitel nakladatelství Emerich Drtina.

"Je to kresba, kterou jsme si zadali u našeho kreslíře, a práva na toto máme my," doplnil Drtina na dotaz, zda potřebovali souhlas mluvčího s užitím snímku.

Sám Jiří Ovčáček ovšem své podobizně na hrnku odmítá věnovat větší pozornost. "Je mi to úplně jedno a nebudu se tím zabývat," uvedl mluvčí pro Aktuálně.cz.

Jaký je o tento konkrétní hrnek zájem, odmítl Drtina komentovat. Napsal pouze, že jde o obchodní tajemství.

Nakladatelství se pro svůj kontroverzní sortiment stalo v minulosti terčem kritiky, například od Federace židovských obcí. Nabídkou triček s fotografií Adolfa Hitlera se pro podezření z šíření nacismu začátkem roku zabývala i policie. Vyšetřování ale rozhodlo v prospěch e-shopu.

"Ve věci nebylo prokázáno, že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti," citoval v srpnu web iRozhlas.cz mluvčího policie Jana Daňka.

Že prodáváním předmětů s nacistickou tematikou tuto ideologii nakladatelství nepodporuje, si je jistý i Emerich Drtina. "Nabídku produktů na našem e-shopu ovlivňuje poptávka zákazníků, jedná se jen o prodej sběratelských předmětů," řekl Aktuálně.cz v březnu 2017, kdy do nabídky zařadil hrnek zobrazující někdejšího zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Kajínek, Krampol, Merkelová…

Řada osobností, které Naše vojsko zobrazuje na svých hrnkách s označením "sběratelská edice", se rozšiřuje i nadále. Nedávno mezi ně přibyl například omilostněný vězeň Jiří Kajínek nebo před pár dny i čerstvý držitel státního vyznamenání, bavič Jiří Krampol.

Své místo ve sběratelské edici má i hrnek s prezidentem Milošem Zemanem, Václavem Klausem či Tomiem Okamurou. Nechybí ani světoví populární politici jako Angela Merkelová či Donald Trump.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Papež František povýšil Filipínce, který ho může jednou nahradit

Papež František jmenoval filipínského kardinála Luise Antonia Tagleho příštím šéfem Kongregace pro evangelizaci národů. Povýšení do vatikánské funkce globálního významu nejspíše zvyšuje šance dvaašedesátiletého Filipínce na to, aby v budoucnu stanul v čele katolické církve, napsala agentura Reuters.

Kardinál se kvůli výkonu nové role přesune do Říma a bude tak moci nabrat zkušenosti v srdci řídicí struktury církve. Kongregace pro evangelizaci národů dohlíží na její aktivity v mnoha rozvojových zemích a má velký vliv na věřící z Afriky či Asie.

Právě na Filipínách je ze všech asijských zemí největší podíl katolíků, kteří zde tvoří asi 80 procent obyvatelstva. To je zhruba 80 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy