Ovčáčka pod stromeček? Mluvčí se zařadil vedle Babiše či Hitlera do sběratelské edice

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
4. 11. 2018 11:12
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček je muž, který dokáže budit emoce všeho druhu. Právě na to zřejmě sází nakladatelství, které jeho podobiznu zařadilo do sběratelské série hrnků s potiskem. Doufá, že si lidé Ovčáčka koupí ať už z obliby nebo z recese podobně jako třeba další novinku v nabídce: hrnek s Jiřím Krampolem, který před pár dny získal státní vyznamenání. O nakladatelství Naše vojsko se kvůli jeho produkci dříve zabývala policie, žádné obvinění však nepadlo.
Hrnek s Jiřím Ovčáčkem nakladatelství prodává za 299 korun.
Hrnek s Jiřím Ovčáčkem nakladatelství prodává za 299 korun. | Foto: www.nasevojsko.eu

Většina sortimentu nakladatelství Naše vojsko se sice skládá z beletrie všemožného druhu, do paměti veřejnosti se ale zarylo kvůli něčemu naprosto jinému. Na svém e-shopu totiž dlouhodobě nabízí předměty s portréty různých kontroverzních osobností - od Adolfa Hitlera či Heinricha Himmlera až po Andreje Babiše.

Nyní si na jeho stránkách mohou lidé objednat i hrnek s podobiznou tváře Jiřího Ovčáčka, mluvčího prezidenta Miloše Zemana. "Co se týče portrétu Jiřího Ovčáčka, tak správně, je nový v naší hrníčkové řadě," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz ředitel nakladatelství Emerich Drtina.

"Je to kresba, kterou jsme si zadali u našeho kreslíře, a práva na toto máme my," doplnil Drtina na dotaz, zda potřebovali souhlas mluvčího s užitím snímku.

Sám Jiří Ovčáček ovšem své podobizně na hrnku odmítá věnovat větší pozornost. "Je mi to úplně jedno a nebudu se tím zabývat," uvedl mluvčí pro Aktuálně.cz.

Jaký je o tento konkrétní hrnek zájem, odmítl Drtina komentovat. Napsal pouze, že jde o obchodní tajemství.

Nakladatelství se pro svůj kontroverzní sortiment stalo v minulosti terčem kritiky, například od Federace židovských obcí. Nabídkou triček s fotografií Adolfa Hitlera se pro podezření z šíření nacismu začátkem roku zabývala i policie. Vyšetřování ale rozhodlo v prospěch e-shopu.

"Ve věci nebylo prokázáno, že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti," citoval v srpnu web iRozhlas.cz mluvčího policie Jana Daňka.

Že prodáváním předmětů s nacistickou tematikou tuto ideologii nakladatelství nepodporuje, si je jistý i Emerich Drtina. "Nabídku produktů na našem e-shopu ovlivňuje poptávka zákazníků, jedná se jen o prodej sběratelských předmětů," řekl Aktuálně.cz v březnu 2017, kdy do nabídky zařadil hrnek zobrazující někdejšího zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Kajínek, Krampol, Merkelová…

Řada osobností, které Naše vojsko zobrazuje na svých hrnkách s označením "sběratelská edice", se rozšiřuje i nadále. Nedávno mezi ně přibyl například omilostněný vězeň Jiří Kajínek nebo před pár dny i čerstvý držitel státního vyznamenání, bavič Jiří Krampol.

Své místo ve sběratelské edici má i hrnek s prezidentem Milošem Zemanem, Václavem Klausem či Tomiem Okamurou. Nechybí ani světoví populární politici jako Angela Merkelová či Donald Trump.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy