Naše vojsko po Hitlerovi nabízí i hrnky s Heydrichem. Lidé to tak chtějí, brání se nakladatelství

Michal Polák Michal Polák
6. 4. 2017 16:25
K Adolfovi Hitlerovi, kterého na hrnku prodává nakladatelství Naše vojsko už od února, v posledních dnech přibyl taky někdejší zastupující říšský protektor v protektorátu Čechy a Morava a jeden z čelních nacistů Reinhard Heydrich. Ředitel nakladatelství Emerich Drtina Aktuálně.cz řekl, že v žádném případě nejde o propagaci nacismu. "Nabídku produktů na našem e-shopu ovlivňuje poptávka zákazníků, jedná se jen o prodej sběratelských předmětů," ubezpečuje Drtina.
Reinhard Heydrich.
Reinhard Heydrich. | Foto: ČTK

Praha - Nakladatelství Naše vojsko rozšířilo na svém e-shopu nabídku dárkových předmětů.

Nově prodává hrnky a trička s někdejším zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem.

Jednoho z čelních nacistických pohlavárů na jaře 1942 v Praze během připravené odbojové akce zranili českoslověnští parašutisté, vyslaní z Velké Británie, Jan Kubiš a Jozef Gabčík.

Heydrich později zraněním podlehl. Nacisté v rámci odvetných opatření popravili tisíce českých vlastenců. A nechali vypálit obce Lidice a Ležáky.   

Nakladatelství v únoru začalo prodávat taky dárkové předměty s Adolfem Hitlerem, které se velmi rychle vyprodaly.

Od března jsou na e-shopu znovu.

Ředitel nakladatelství Emerich Drtina nechtěl rozšíření sortimentu komentovat.

"Nabídku produktů na našem e-shopu ovlivňuje poptávka zákazníků. V žádném případě tímto nechceme propagovat nacismus, jedná se jen o prodej sběratelských předmětů," vysvětlil Drtina.

Prodej těchto předmětů odsoudil historik Jindřich Marek.

"O legálnosti takového prodeje musí rozhodnout soud. Já osobně opovrhuji všemi, kdo kšeftují se symboly jakéhokoliv zločinného systému. Tohle je symbolika nacismu zcela jednoznačně," řekl Marek.

Nakladatelství Naše vojsko se jinak zaměřuje na publikaci knih s vojenskou, historickou a technickou tematikou.

Loni po vypršení autorských práv vydalo i zásadní knihu nacismu, Hitlerův pamflet "Mein Kampf".

 

Právě se děje

před 8 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 33 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy