Federace židovských obcí podala kvůli antisemitské dětské knize trestní oznámení

ČTK Domácí ČTK, Domácí
13. 2. 2020 15:05
Federace židovských obcí podala trestní oznámení kvůli prodeji knihy Jedovatá houba, kterou lze koupit na internetu. Kniha Ernsta Hiemera z roku 1938 je antisemitskou knihou pro děti, v Česku ji vydalo nakladatelství Guidemedia.
Kniha Jedovatá houba s antisemitským obsahem je k dostání v řadě českých e-shopů.
Kniha Jedovatá houba s antisemitským obsahem je k dostání v řadě českých e-shopů. | Foto: Megaknihy.cz

"Po hrncích s portréty Adolfa Hitlera nakladatelství Naše vojsko je tato publikace dalším výsměchem obětem šoa. Obracíme se na orgány státní správy s naléhavou žádostí, aby bylo okamžitým opatřením zabráněno šíření textu hrubě hanobícího rasu, národ a přesvědčení," uvedla Federace židovských obcí.

Knihu Jedovatá houba (v originále Der Giftpilz) vydalo v roce 1938 nakladatelství jednoho z nejtvrdších nacistických propagandistů a antisemitů Julia Streichera. Je vedena formou čítanky a pomocí lehké formy a obrázků měla za úkol šířit ostře protižidovské postoje nacistů. 

V Česku knihu vydalo nakladatelství Guidemedia, prodávala ji řada knihkupectví ve svých e-shopech. Některé už knihu po upozornění médií z nabídky stáhly. Guidemedia dříve publikovalo projevy Adolfa Hitlera a čelilo kvůli tomu obžalobě ze schvalování genocidy a podpory hnutí směřujícího k potlačení lidských práv a svobod. Loni ho Nejvyšší soud obžaloby zprostil. Firma na internetu nabízí i další podobné publikace týkající se nacismu, Židů nebo třeba konspiračních teorií o 17. listopadu 1989.

Mezera v zákoně

Tajemník židovské federace Tomáš Kraus řekl, že trestní zákoník v případě, kdy jde o prodej či jinou komerční činnost, neumožňuje podněcování k nenávisti či potlačování lidských práv a svobod stíhat. "Je to mezera v zákoně a pokusíme se prosadit změnu do novely trestního zákoníku," uvedl.

Trestní zákon, který je účinný od roku 2010, stanovuje tresty několikaletého vězení za hanobení národa a rasy stejně jako za podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Předchozí trestní zákon za trestný čin označoval i podporu a propagaci hnutí, které směřuje k potlačení práv a svobod člověka i hlásání národnostní, rasové, náboženské či třídní zášti. Nakladatelství Naše vojsko tak může třeba prodávat hrnky s portrétem Hitlera a dalšími vrcholnými představiteli nacismu či komunismu.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy