Federace židovských obcí podala kvůli antisemitské dětské knize trestní oznámení

ČTK Domácí ČTK, Domácí
13. 2. 2020 15:05
Federace židovských obcí podala trestní oznámení kvůli prodeji knihy Jedovatá houba, kterou lze koupit na internetu. Kniha Ernsta Hiemera z roku 1938 je antisemitskou knihou pro děti, v Česku ji vydalo nakladatelství Guidemedia.
Kniha Jedovatá houba s antisemitským obsahem je k dostání v řadě českých e-shopů.
Kniha Jedovatá houba s antisemitským obsahem je k dostání v řadě českých e-shopů. | Foto: Megaknihy.cz

"Po hrncích s portréty Adolfa Hitlera nakladatelství Naše vojsko je tato publikace dalším výsměchem obětem šoa. Obracíme se na orgány státní správy s naléhavou žádostí, aby bylo okamžitým opatřením zabráněno šíření textu hrubě hanobícího rasu, národ a přesvědčení," uvedla Federace židovských obcí.

Knihu Jedovatá houba (v originále Der Giftpilz) vydalo v roce 1938 nakladatelství jednoho z nejtvrdších nacistických propagandistů a antisemitů Julia Streichera. Je vedena formou čítanky a pomocí lehké formy a obrázků měla za úkol šířit ostře protižidovské postoje nacistů. 

V Česku knihu vydalo nakladatelství Guidemedia, prodávala ji řada knihkupectví ve svých e-shopech. Některé už knihu po upozornění médií z nabídky stáhly. Guidemedia dříve publikovalo projevy Adolfa Hitlera a čelilo kvůli tomu obžalobě ze schvalování genocidy a podpory hnutí směřujícího k potlačení lidských práv a svobod. Loni ho Nejvyšší soud obžaloby zprostil. Firma na internetu nabízí i další podobné publikace týkající se nacismu, Židů nebo třeba konspiračních teorií o 17. listopadu 1989.

Mezera v zákoně

Tajemník židovské federace Tomáš Kraus řekl, že trestní zákoník v případě, kdy jde o prodej či jinou komerční činnost, neumožňuje podněcování k nenávisti či potlačování lidských práv a svobod stíhat. "Je to mezera v zákoně a pokusíme se prosadit změnu do novely trestního zákoníku," uvedl.

Trestní zákon, který je účinný od roku 2010, stanovuje tresty několikaletého vězení za hanobení národa a rasy stejně jako za podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Předchozí trestní zákon za trestný čin označoval i podporu a propagaci hnutí, které směřuje k potlačení práv a svobod člověka i hlásání národnostní, rasové, náboženské či třídní zášti. Nakladatelství Naše vojsko tak může třeba prodávat hrnky s portrétem Hitlera a dalšími vrcholnými představiteli nacismu či komunismu.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Tanzanská loď duchů dorazila do přístavu, bouře Dennis ji vyplavila na irské pobřeží

Bouře Dennis, se kterou se v minulých dnech potýkal severozápad Evropy, vyplavila na jižní pobřeží Irska v hrabství Cork loď bez posádky. Takzvaná loď duchů, která se původně plavila pod vlajkou Tanzanie, od září 2018 plula bezvládně Atlantikem, informoval list The Irish Times.

Nákladní plavidlo Alta dlouhé 77 metrů se bez posádky ocitlo, když bylo na cestě z Řecka na Haiti. Kvůli technické závadě se stalo neovladatelným a americká pobřežní stráž z něj musela po dvaceti dnech evakuovat deset námořníků. Tehdy se loď nacházela zhruba 2200 kilometrů jihovýchodně od Bermud.

před 45 minutami

Dálnice D8 u Ústí je neprůjezdná, při nehodě dvou kamionů zemřel řidič

Dálnici D8 u Ústí nad Labem uzavřela v úterý ráno ve směru na Prahu nehoda dvou kamionů. Jeden z řidičů při ní zemřel. Policie to uvedla na svém twitteru. Doporučuje využít objízdnou trasu.

Nehoda se stala zhruba na 80. kilometru. "Na místě zasahují složky IZS, probíhají vyprošťovací práce," uvedli policisté.

Další zprávy