Nakladatelství prodává kalendář s nacisty. Fond obětí holocaustu žádá změnu zákona

ČTK Domácí ČTK, Domácí
25. 5. 2020 11:53
Předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma podal trestní oznámení kvůli kalendáři s portréty osobností třetí říše, které vydalo nakladatelství Naše vojsko. Společnost podle něj porušila zákon, který zakazuje propagaci hnutí potlačujícího práva a svobody člověka. Klíma zároveň požádal poslance, aby v zákoně výslovně označili prodej za formu propagace.
Reinhard Heydrich.
Reinhard Heydrich. | Foto: ČTK

"Považuji za zcela neúnosné, že se u nás i v roce 75. výročí porážky nacismu legálně veřejně propagují představitelé nacismu," uvedl Klíma.

Nakladatelství vyrábí a prodává předměty s portréty nacistických předáků a válečných zločinců odsouzených v norimberském procesu. Podle Klímy se tím dopustilo trestných činů založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Posledním předmětem, který podle Klímy odporuje zákonu, je kalendář dostupný na webu Našeho vojska.

"Vzhledem k tomu, že v minulosti obžalovaní či obvinění v podobných případech tvrdili, že nejde o propagaci, protože předměty prodávají za účelem dosažení zisku, požádal jsem dnes současně předsedy všech poslaneckých klubů ve sněmovně, aby iniciovali změnu uvedených paragrafů tak, aby explicitně označily prodej jako formu propagace," uvedl Klíma.

Akci už přislíbil šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. "Budu v té věci interpelovat ministra vnitra Jana Hamáčka. Budu se tvářit, že doufám, že mu to vadí," napsal na Twitter.

Zákon je na nakladatelství krátký

Případ už řeší policie. "Věcí se zabýváme a prověřujeme ji," napsal redakci Aktuálně.cz mluvčí Jan Daněk. Reakci šéfa nakladatelství Emericha Drtiny Aktuálně.cz shání.

Podobné předměty - hrníčky, trička či kalendáře - prodávají například i sportovní kluby a muzea, a podle předsedy nadačního fondu není pochyb, že mají instituce také propagovat.

Nakladatelství se pro svůj kontroverzní sortiment stalo v minulosti terčem kritiky, například od Federace židovských obcí. Nabídkou triček s fotografií Adolfa Hitlera se pro podezření z šíření nacismu v roce 2018 zabývala i policie. Vyšetřování ale rozhodlo v prospěch e-shopu.

"Ve věci nebylo prokázáno, že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti," řekl tehdy webu iRozhlas.cz Daněk.

 

Právě se děje

Další zprávy