Povinná majetková přiznání pro bohaté? Vláda má jiné řešení

Petr Kučera Petr Kučera
14. 7. 2014 15:22
Koalice nepodpořila komunistický návrh na přiznání pro majetek nad 10 milionů korun. Brzy chce předložit zákon o prokázání původu majetku.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha – Koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL v pondělí nepodpořila komunistický návrh na zavedení majetkových přiznání. Ta by museli automaticky podávat všichni lidé s majetkem nad 10 milionů korun, u firem nad 30 milionů korun.

Vláda ve svém stanovisku k návrhu uvedla, že si je vědoma potřeby řešit problém daňových úniků a přijmout opatření k jejich zamezení, ale nedomnívá se, že by daný cíl dokázal splnit předložený návrh.

Ministerstvo financí chce zhruba do září předložit vlastní návrh zákona o prokazování původu majetku. K jeho vypracování se vláda zavázala už v prosincové koaliční smlouvě. Počítá s prokazováním původu majetku jen na vyzvání finančního úřadu u lidí podezřelých z jeho nelegálního nabytí.

Milionová pokuta a stoprocentní daň

Komunistický návrh vychází z předchozích návrhů této opoziční strany, s nimiž ve Sněmovně opakovaně neuspěla. Počítá s až milionovou pokutou pro lidi, kteří by majetkové přiznání nepodali. Povinnost by platila od začátku roku 2015.

Příjem z "majetkového přírůstku", u něhož by vlastník neprokázal, že si jej pořídil ze zdaněných peněz (nebo z příjmů osvobozených od daně), by byl podle návrhu KSČM zdaněn 100 procenty – tedy prakticky cenou tohoto majetku.

"Není obtížné si představit způsoby, jimiž se budou povinné osoby vyhýbat stanoveným povinnostem s cílem zákon obejít. Návrh navíc trpí mnoha koncepčními, systémovými, právními i legislativně technickými nedostatky, které by v praxi mohly způsobit řadu výkladových problémů," uvádí vláda ve svém stanovisku.

Koalice také namítá, že návrh KSČM nepočítá s využitím stávajících systémů, z nichž je možné již dnes získat potřebné informace – typicky jde o katastr nemovitostí nebo registr silničních vozidel. Majetkové přiznání by tak přineslo duplicitní povinnost a zvýšilo administrativní i finanční zátěž povinných osob.

Vláda se pozastavila také nad navrhovanou 100% daní. "Ve skutečnosti by šlo o zvláštní formu trestu propadnutí majetku, která by mohla být nakonec i přísnější než samotný trest propadnutí majetku, jak jej zná trestní právo. Povinné osobě by totiž nebyl majetek zabaven, nýbrž by musela uhradit částku, která může být i vyšší než částka obdržená z jeho zpeněžení," zdůrazňuje vláda ve svém stanovisku.

Jen pro vybrané případy

Nezávisle na stanovisku vlády nyní o komunistickém návrhu rozhodnou poslanci, mezi nimiž má ovšem vládní koalice většinu.

Ministerstvo financí by mělo do září předložit vlastní návrh zákona o prokazování původu majetku. O jeho podobě jednají od jara experti.

Zavedení plošných majetkových přiznání, která by museli lidé (nad určitý limit) podávat automaticky, prosazovali před volbami i sociální demokraté. V poslední verzi svého návrhu plánovali, že je budou muset podat všichni, kdo si v jednom roce pořídí movité věci za více než dva miliony korun (například automobily, cenné papíry, podíly v obchodních společnostech). U nemovitostí by hranice činila deset milionů korun. Do prosincové koaliční smlouvy však ČSSD tento návrh neprosadila.

Koaliční smlouva, na níž odkazuje i letošní programové prohlášení vlády, počítá s prokazováním původu majetku jen v "odůvodněných a zákonem přesně stanovených případech". Mělo by jít zejména o lidi obviněné z korupce, porušení daňových zákonů a podobně.

Finanční úřad by mohl požadovat, aby fyzická osoba prokázala, že její majetek odpovídá příjmům vykázaným v minulosti ke zdanění. Koalice hovoří o přenesení důkazního břemene oproti současnému stavu, kdy nelegálnost nabytí majetku musí prokazovat finanční úřad.

Přiznejte i osvobozené příjmy

Do Poslanecké sněmovny už míří další z návrhů ministerstva financí. Vláda odsouhlasila plán, podle něhož lidé budou muset od roku 2015 oznamovat finančnímu úřadu i příjmy, které jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob.

Podle ministerstva financí půjde o další z nástrojů proti daňovým únikům a praní špinavých peněz, podobně jako například chystaný centrální registr účtů nebo možnost prověřit nabytí podezřelého majetku.

Drobných příjmů a běžných rodinných transakcí by se oznamovací povinnost netýkala - podle návrhu se má totiž vztahovat až na částky přesahující pět milionů korun.

 

Právě se děje

před 16 minutami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy