Mimořádná zpráva

Majetková přiznání poslanců: Nejvíce loni vydělal Okamura

ČTK ČTK
1. 7. 2014 14:07
Příjmy poslanců pocházejí z různých činností, řada z nich ještě splácí úvěry.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Řada poslanců vykázala v majetkových přiznáních různé jiné příjmy, například z působení ve firmách, na radnicích nebo v zaměstnáních. Nejvyšší příjem měl z dosud přístupných oznámení podnikatel v cestovním ruchu a předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura. Mnozí zákonodárci také splácejí úvěry.

Majetková přiznání za dobu od loňských voleb na sklonku října do konce roku měli poslanci podat do půlnoci na úterý. Podle informací z mandátového a imunitního výboru převážná většina dokumentů dorazila, mohou ještě přicházet i poštou. V takovém případě je rozhodující datum na poštovním razítku.

Okamura podle přiznání vydělal díky svým firmám asi 4,3 milionu korun a za 1,6 milionu koupil automobil. Je společníkem ve společnosti BREAK2WIN, v níž zastává stejnou pozici poslanec hnutí ANO Ivan Pilný.

Mezi další zajímavosti patří stotisícový příjem Marka Černocha (Úsvit) ze zděděných autorských práv. Jeho otcem byl zpěvák Karel Černoch.

Několik poslanců vykonává vedle mandátu lékařskou praxi. Například Rostislav Vyzula si vydělal lékařskou, ale také pedagogickou činností celkem asi 400 tisíc korun a Miloslav Janulík (oba ANO) 160 tisíc korun.

Jiří Junek (KDU-ČSL) zase vykázal jako ředitel muzea ve Vysokém Mýtě stotisícový příjem, práce v Muzeu Cheb vynesla asi 60 tisíc korun Romanu Procházkovi (ANO). Jeho stranický kolega Miloš Babiš zapsal do dokumentu 44 tisíc korun jako mzdu z autosalonu. Komunistce Květě Matušovské vynesla 16 700 korun hostinská a obchodní činnost.

Mezi nejzadluženější poslance patří Černoch

Příjmy z komunální politiky měli například starosta Trutnova Ivan Adamec a starostka Prahy 2 Jana Černochová (oba ODS). Adamec navíc vydělal 160 tisíc korun ve Správě železniční a dopravní cesty a Černochová 42 tisíc jako šéfka dozorčí rady městského Obecního domu. Vicepremiér Pavel Bělobrádek získal 140 tisíc korun z funkce předsedy KDU-ČSL.

K nejzadluženějším poslancům, jejichž přiznání už jsou přístupná, se zařadil Černoch. Měl půjčky celkem asi za 5,2 milionu korun. O 100 tisíc korun méně dlužil na hypotéce šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Poslankyně Úsvitu Jana Hnyková získala převodem z družstevního do osobního vlastnictví polovinu bytu v hodnotě 250 tisíc korun a za 50 tisíc korun koupila polovinu garáže. Polovinu pozemku v Chýnově získal za 284 tisíc korun Karel Tureček (TOP 09 a Starostové). Naopak Martin Sedlář (ANO) prodal dům za 1,75 milionu korun.

Majetková přiznání kontrolují členové mandátového a imunitního výboru. Prověřují ale jen formální stránku, nezkoumají, zda politici zapsali údaje pravdivě. Kvůli špatně vyplněnému prohlášení může výbor podat podnět obecnímu úřadu v místě poslancova bydliště, sám zákonodárce postihnout nemůže. Případný postih od úřadu může dosáhnout až 50 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Další zprávy