Šumperk - Doživotně odsouzený vězeň Jiří Kajínek si podal žádost o přemístění do mírnějšího typu věznice. Přímo v prostorách věznice Mírov na Šumpersku, odkud Kajínek téměř před 15 lety uprchl, o tom bude ve čtvrtek rozhodovat šumperský soud.
Kajínek si odpykává trest za dvojnásobnou vraždu a pokus o další z roku 1993. Vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti. Už dvakrát neuspěl u Ústavního soudu se žádostí o obnovu procesu.
"Kajínek byl v nejpřísnějším typu věznice, to znamená ve věznici se zvýšenou ostrahou, do loňského ledna. Tehdy si podal žádost kvůli umístění do věznice s ostrahou a žádosti bylo tehdy vyhověno. Nyní si podává další stížnost týkající se přeřazení do věznice s dozorem," uvedl mluvčí soudu Milan Lipenský.
Přímo ve věznici
Šumperský soudce bude o Kajínkově žádosti rozhodovat přímo v prostorách věznice. "Jde o veřejné zasedání, které se v tomto případě bude konat přímo ve věznici. Věznice má určitý režim a kapacita tam musí být omezena," doplnil Lipenský.
Podle mluvčí mírovské věznice Kamily Válkové tak budou do jednací síně vpuštěni na základě akreditace pouze čtyři novináři. "V případě, že by se žádosti vyhovělo, rozhoduje o místu výkonu trestu Generální ředitelství vězeňské služby," uvedla Válková. Podle mluvčího soudu lze proti rozhodnutí soudu podat ještě stížnost ke krajskému soudu.
Přeručkoval deset metrů
Soud se bude odehrávat v místech, odkud Kajínek na konci října 2000 uprchl. Speciální diamantovou strunou přeřezal mříže v okně, pomocí vlasce pak přehodil na hradby lano spletené z roztrhaných prostěradel a provázků používaných na výrobu žaluzií.
Na konci lana byla kotva vyrobená z pelesti postele, která se zachytila za zábradlí na hradbách.
Druhý konec lana přivázal Kajínek za mříž v okně cely. Po laně přeručkoval na deset metrů vzdálené hradby, které od vězeňské budovy dělil pět až osm metrů široký příkop. Poté se spustil dolů po druhém laně, které měl u sebe.
Hledaly ho tisíce policistů
Po Kajínkovi pátraly od jeho útěku tisíce policistů. Vznikl speciální tým odborníků z celé republiky, v němž pracovali elitní kriminalisté, analytici a pátrači. Dopadli jej po 40 dnech v Praze.
Kajínek byl k výjimečnému trestu doživotí odsouzen za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil. Vraždy si prý objednal další podnikatel. Kajínek vinu popírá.
V mírovské věznici si nyní trest podle Válkové odpykává 356 vězňů, z toho čtyři doživotní.