Praha - Eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová uvedla, že v Sýrii bojuje v řadách radikálních islamistů jeden český občan. Komisařka to řekla Českému rozhlasu.
"Já jsem o tom dostala informaci od svých kolegů, kteří dělají právě oblast bezpečnosti a trestního práva. Je to informace stará dva dny, já jsem o tom více nepátrala, nemyslím si, že bych měla mít bližší informace. Je to signál, že se ten fenomén rozšiřuje,“ prohlásila Jourová.
České ministerstvo vnitra však uvedlo, že Jourovou zmíněná účast českého občana v bojích na straně islamistů potvrzena není. "Naše bezpečnostní složky situaci kolem případného zapojení občanů České republiky do bojů na straně Islámského státu dlouhodobě a pečlivě monitorují. Už v minulosti se objevila podobná podezření, zatím se však nikdy nepotvrdila. Stejně tak zatím není potvrzený ani aktuální případ," sdělila ředitelka tiskového odboru Lucie Nováková.
Informaci popřel i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "Šíří se různé spekulace, že se údajně první český občan připojil k islámským radikálům. Informaci jsme prověřovali a nelze ji rozhodne potvrdit," uveřejnil ve čtvrtek odpoledne na svém twitterovém účtu.
Mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert informaci také nepotvrdil. "Nelze garantovat, že by se například v Sýrii na té či oné straně neangažoval ani jeden náš občan. Jsou to otazníky, kterými se intenzivně zabýváme společně s naší rozvědkou a zahraničními zpravodajskými službami," uvedl Šubert.
Podle europoslance Tomáše Zdechovského sice v posledních měsících existovaly informace o zhruba šesti Češích v neklidném regionu, ty se ale nakonec ukázaly jako poplašné.
"Postupně se podařilo zjistit, že jsou u příbuzných v Turecku nebo bezpečných částech Sýrie a hlavně, že se nikdo z nich nepřidal k Islámskému státu. Europol každý měsíc identifikuje narůstající počet takových spolupracovníků, převážně z Belgie, Francie a Británie, ale z Čech nikdo potvrzen není," řekl Zdechovský s tím, že tento údaj pochází přímo od ředitele Europolu.
Tajné služby: není způsob, jak lidem v odjezdu zabránit
Jourová v pondělí v rozhovoru s francouzským listem Le Figaro uvedla, že do Sýrie odešlo bojovat v řadách islámských radikálů 5000 až 6000 dobrovolníků z Evropy. Jde ale jenom o odhad a podle české komisařky je realita horší. Jourová zároveň prohlásila, že je třeba se zaměřit spíše "na prevenci než na postih".
Na fakt, že Evropané mohou odjet do zahraničí bojovat za cizí armádu, dlouhodobě upozorňují tajné služby. Pokud se podle mluvčího BIS Šuberta někdo tak rozhodne - a nikomu o tom neřekne -, neexistuje způsob, jak ho zastavit. Neexistuje totiž zákon, který by to zakazoval.
"Podnikáme maximum, abychom věděli, zda se nějaký radikál, který bojoval v zahraničí a získal tam výcvik i zkušenosti, vrací do republiky. Existuje totiž riziko, že by v Česku mohl podnikat násilné akce," řekl již dříve Aktuálně.cz Šubert.
Evropská unie podle komisařky v rozpočtu na letošní rok vyčlenila 2,5 milionu eur (68 milionů korun) pro vyškolení zaměstnanců vězeňského systému a prokurátorů.
Je prý třeba také zlepšit součinnost evropských policejních a soudních složek, zejména mezi policejní organizací Europol a jednotkou pro soudní spolupráci Eurojust. Výměna informací mezi těmito organizacemi by měla být "automatická a systematická", řekla Jourová. Bude podle ní nezbytné sestavit širší vyšetřovací skupiny, aby pak mohli společně pracovat také prokurátoři a policisté z unijních zemí.
Komisařka prosazuje zřízení funkce evropského prokurátora. "Zpočátku by se specializoval na otázky finančních podvodů vzhledem k rozpočtu EU. Později bychom mohli uvažovat o rozšíření jeho pravomocí na zločiny páchané bez ohledu na státní hranice, například na obchodování s lidmi," sdělila komisařka.