Praha - Pravá ruka ministra dopravy Antonína Prachaře z hnutí ANO sedí už tři měsíce protizákonně v čele dozorčí rady státního podniku České dráhy.
Ministrův první náměstek Milan Feranec totiž před březnovou volbou do dozorčí rady zatajil Řídícímu výboru ČD klíčovou skutečnost: že v posledních třech letech působil také v krachující soukromé firmě Haná ZZN Olomouc.
Podle zákona však měl tento konflikt oznámit a nechat na členech řídícího výboru, zda jim to nebude vadit. Feranec to však tehdy neudělal a dnes uznává, že to byla chyba.
Kdo je Milan Feranec?
Padesátiletý vystudovaný právník a slovenský rodák Milan Feranec má na ministerstvu dopravy na starosti ekonomiku a controlling.
Podobně jako několik dalších současných vysokých úředníků působil v minulosti ve firmách ministra financí Andreje Babiše.
Feranec byl finančním ředitelem společnosti Agro Jevišovice, která je jedním z největších zemědělských podniků Babišova podnikatelského impéria a je známa zejména chovem krokodýlů.
Předtím Feranec působil i v Agrofertu a v desítkách dalších společností, kde má Babiš podíl.
"Udělal jsem hloupost. Já jsem na to angažmá už dávno zapomněl, a nic tedy členům řídícího výboru neoznámil," řekl Feranec pro Aktuálně.cz.
Náměstek podle svých slov zapomněl, že je stále ještě zapsán v představenstvu firmy Haná ZZN Olomouc, která je od roku 2001 v konkurzu. "Já v ní fakticky od toho roku už ani nepůsobím," podotkl Feranec.
Jeho přehmat už dokonce řešil i Městský soud v Praze. A rozhodl o tom, že jmenování náměstka je neplatné.
"Soud dospěl k závěru, že volba pana Ferance nebyla platná, a o tomto závěru informoval i České dráhy," řekla mluvčí soudu Markéta Puci.
Státní firma tak bude muset nyní situaci rychle napravit. Soud ji totiž vyzval, aby podala návrh na výmaz náměstka z obchodního rejstříku. "Pokud tak neučiní, bude v tomto směru postupovat soud z úřední povinnosti," podotkla Puci.
Bude se hlasovat znovu?
České dráhy už se samy snažily o reparát, jenže marně. Podle mluvčího ČD Radka Joklíka se sice Feranec sám přiznal už v dubnu, tedy měsíc po jmenování, a řídící výbor ho poté ve funkci potvrdil. Jenže soud nařídil celou volbu zopakovat.
"Jde tedy o procedurální chybu, kterou lze snadno napravit," uvedl Joklík s tím, že volba se znovu uskuteční příští čtvrtek na dalším zasedání řídícího výboru, který supluje valnou hromadu
"Uvidíme. Buď mě zvolí, nebo nezvolí," uvedl padesátiletý vystudovaný právník a slovenský rodák Feranec.
Exministr skončil s podmínkou
Ministerskému náměstkovi přitom ještě hrozil další problém: to kdyby za výkon funkce pobíral odměnu. Pak by se jeho jednání dalo kvalifikovat jako podvod.
Feranec však jako státní úředník za své tříměsíční angažmá žádnou odměnu nedostal a nebude tak muset před soud jako exministr a současný pražský zastupitel Karel Březina z ČSSD.
Ten narozdíl od Ferance peníze vzal - celkem 290 tisíc za působení ve statutárních orgánech pražského dopravního podniku.
Březina však před svým jmenováním valné hromadě dopravního podniku zamlčel, že firma, v jejíž dozorčí radě dříve seděl, se dostala v roce 2008 do konkurzu.
Podle policie se tak Březina na úkor městské firmy neoprávněně obohatil a soud ho letos v dubnu nepravomocně odsoudil k ročnímu podmíněnému trestu.
Trest přitom pražský politik dostal až napopáté. Jednou totiž soud stíhání zastavil a třikrát jej zprostil obžaloby. Pak už ovšem musel poslechnout nařízení vyšší instance.