Jiřetín boj o život neprohrál. Dotace ale vidět neměl

Pavel Baroch
15. 2. 2010 18:30
Ministr průmyslu Vladimír Tošovský chtěl stopnout dotace pro Horní Jiřetín
Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Horní Jiřetín - Do téhle obce už žádné peníze nenalévejte, stejně ji zbouráme.

Zhruba tak se dá číst vzkaz ministra průmyslu Vladimíra Tošovského občanům Horního Jiřetína; obce, pod níž je rozsáhlé ložisko hnědého uhlí a roky bojuje o přežití.

Tošovský se podle dokumentů, které má Aktuálně.cz k dispozici, pokusil zastavit stamilionovou dotaci z Evropské unie na čistírnu odpadních vod pro Horní Jiřetín.

Podle Tošovského nemá stavba smysl, protože chce obec v severozápadních Čechách nechat zbourat a zásoby vytěžit. "Obracím se na Vás s požadavkem, aby byla realizace projektu pozastavena, a to až do doby, kdy bude o možném využití zásob hnědého uhlí definitivně rozhodnuto. Zabrání se tak možnému zmaření finančních prostředků do tohoto projektu vložených," napsal Tošovský ministru životního prostředí v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.

List je už z loňského září, ovšem až teď se dostal na veřejnost poté, co o něm informoval Český rozhlas. Tehdejší ministr životního prostředí Ladislav Miko ovšem požadavek svého vládního kolegy odmítl.

"Občanům města nelze upírat právo na čisté a zdravé životní prostředí," odepsal Miko ministru Tošovskému.

"Je to nepopiratelný důkaz propojení byznysu s velkou politikou, ministra Tošovského s uhlobarony," okomentoval Tošovského dopis Vladimír Buřt, místostarosta Horního Jiřetína.

Brusel pošle do Jiřetína 220 milionů

Řídící výbor Operačního programu Životní prostředí odsouhlasil evropskou dotaci na stavbu čističky a kanalizace zkraje září. Z evropského fondu má jít na projekt bezmála 220 milionů korun, dalších téměř 13 milionů poskytne český Státní fond životního prostředí.

Foto: Ludvík Hradilek

Pár týdnů poté odešel na ministerstvo životního prostředí dopis ministra průmyslu Vladimíra Tošovského.

"Hnědé uhlí představuje i do budoucna základní palivoenergetickou surovinu jako vstup do národní energetiky a teplárenství. Případná výstavba rozsáhlé liniové infrastruktury by mohla ztížit nebo znemožnit dobývání výhradních ložisek," napsal Tošovský.

Připomněl, že jeho úřad připravuje aktualizaci Státní energetické koncepce a Surovinové politiky, v níž se s uhlím pod Horním Jiřetínem počítá.

Jiřetín chrání těžební limity, připomněl Miko

Tehdejší ministr životního prostředí Ladislav Miko připomněl Tošovskému, že Horní Jiřetín chrání těžební limity, které stanovila vláda Petra Pitharta v roce 1991.

"Z žádosti, jejích příloh a přiloženého projektu je zřejmé, že plánovaná akce leží mimo stanovené územní limity. Zásoby uhlí pod městem nebudou výstavbou dotčeny. Navíc dnes není možno předjímat výsledek projednávání Státní energetické koncepce a Surovinové politiky," napsal Miko.

"Není možné dopředu předpokládat zmaření této investice z důvodu možných budoucích změn limitů těžby, které dosud nelze umístit v čase. Je nutno mít na zřeteli, že obyvatelé města dali jasně najevo, že si další těžbu nepřejí," stojí dále v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.

To nedopustíme
To nedopustíme | Foto: Pavel Baroch

Jiřetín měl na dotaci nárok

Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek uvedl, že Jiřetín měl na dotaci nárok. "Kdyby ji nezískal, měl by problém," řekl Aktuálně.cz Štěpánek.

Připomněl, že se Česko při vstupu do Evropské unie zavázalo, že do roku 2010 bude čistit městské splašky podle přísných evropských norem. Bez nové čističky a kanalizace by Horní Jiřetín tento úkol nesplnil.

"Kdybychom jim dotaci nepřiznali, porušili bychom naše vnitřní i evropská nařízení," poznamenal Štěpánek.

Dodal, že žádost o evropské peníze nyní leží na ministerstvu financí, které se musí vyjádřit ke všem investicím nad 100 milionů korun. Štěpánek ovšem nepředpokládá, že by ministerstvo projekt zastavilo, nikdy v minulosti to neudělalo.

"V kontextu jiných akcí je Horní Jiřetín zcela standardní projekt," konstatoval ředitel státního fondu Petr Štěpánek.

 

Právě se děje

Další zprávy