Kdo chce do UNESCO
- Luhačovice
- Západočeský lázeňský trojuhelník
- Velkomoravské hradiště v Mikulčicích spolu s kostelem sv. Margity Antiochské na Slovensku
- Vysílač a hotel na Ještědu
- Hřebčín v Kladrubech
- Žatec
- Kuks
- Kostel Nejsvětějšího srdce Páně na pražských Vinohradech
- Loosova vila v Praze
- Slavonice
- Ostrava - industriální dědictví
Liberec - Zástupci kraje a města Liberec usilují o to, aby se další českou památkou na seznamu kulturního dědictví UNESCO stal moderní vysílač a hotel na Ještědu.
Láká je příliv turistů a peněz, který by po zapsání Ještědu do UNESCO následoval.
Ještěd však není zdaleka jedinou českou pamětihodností, kterou by regionální politici chtěli na seznam zapsat. Jenže Česko může do UNESCO nominovat pouze jednu památku ročně. Zatím je pod záštitou organizace 12 českých pamětihodností.
"Vyžaduje to dlouhá jednání a lobování. Je to běh na dlouhou trať," říká liberecký primátor Jiří Kittner.
Složitý proces
Proces zápisu hotelu a televizního vysílače do UNESCO je zatím v počáteční fázi. Probíhají jednání mezi krajem městem Liberec a Národním památkovým ústavem a příprava podkladů k nominaci.
Důležitou podmínkou pro zapsání památky na seznam je, aby byla chráněna nejvyšším stupněm ochrany kulturního dědictví dané země. To Horský hotel a televizní vysílač Ještěd u Liberce splňuje od roku 2006, odkdy je národní kulturní památkou. Nezbytné je však zpracování řady dalších podkladů.
"V letošním roce Liberecký kraj předal Národnímu památkovému ústavu 100 tisíc korun na zpracování části nominačních dokumentace," říká mluvčí kraje Jiří Langer. Nominační dokumentace představuje například souhrn srovnávacích architektonických analýz, informace o způsobu ochrany stavby nebo o managementu památky. "Bude-li nominační dokumentace dokončena v závěru roku 2008, bude to velký úspěch," dodává Langer.
Stavbu, nacházející se v nadmořské výšce 1012 metrů nad mořem, navrhl architekt Karel Hubáček, který za ni dostal řadu mezinárodních ocenění. Slavnostní otevření se konalo v roce 1973.
Vysílat se bude dál
Případný zápis Ještědu na seznam UNESCO komplikuje fakt, že vlastníkem vysílače jsou České radiokomunikace, které se k nominaci do UNESCO staví zdrženlivě.
Problémem například je, že aby Ještěd mohl být zařazen do seznamu, bude se zřejmě muset vrátit do původního stavu. To by znamenalo zásadní opravu zejména poničeného interiéru.
Radiokomunikace investovaly od roku 2000, kdy objekt vysílače Ještěd získaly do svého vlastnictví, do obnovy zhruba 20 milionů korun. Další investice však neplánují. "K účelům vysílání objekt v současné době plně vyhovuje," říká mluvčí radiokomunikací Pavel Kočiš.
V souvislosti s přechodem na digitální vysílání se v médiích objevily spekulace, že vysílač v budoucnu nebude potřeba. To jednoznačně popírá vlastník objektu České radiokomunikace. "Nižší vytíženost vysílače na Ještědu nepředpokládáme," tvrdí mluvčí radiokomunikací. Dodává, že vysílač má v Libereckém kraji nezastupitelnou pozici i pro digitální vysílání.
Do UNESCO chtějí všichni
O zapsání na listinu UNESCO usiluje řada českých měst. Důvod je jasný - záštita prestižní organizace láká návštěvníky, což znamená přísun peněz.
Například ve Žďáru nad Sázavou stoupl počet turistů přijíždějících do města po zápisu do UNESCO asi trojnásobně. Podle pravidel UNESCO však každý rok Česko může navrhnout pouze jednu stavbu.
Letos české ministerstvo kultury organizaci navrhlo rozšíření pražské lokality, která už pod záštitou UNESCO je, o dvě další památky. Jde o Loosovu vilu ve Střešovicích a moderní kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech architekta Josipa Plečnika.
Dosud je v Česku pod záštitou UNESCO zapsáno 12 památek. Na seznamu je Praha, Kutná Hora, Český Krumlov, Telč, Třebíč, Kroměříž, vila Tugendhat v Brně, kostel na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, barokní sloup na olomouckém náměstí, Litomyšl, areál zámku Lednice a ves Holašovice.