Jel obcí 108 km/h. U soudu ho prozradil i pytel brambor

Tomáš Fránek
8. 4. 2013 16:11
Nejvyšší správní soud potvrdil trest pro řidiče, který jel rychle přes město
Foto: Michal Štůsek

Brno - Tak tahle výmluva řidiči, který se řítil Děčínem rychlostí 108 kilometrů za hodinu, u soudců neprošla. Když příběh o tom, jak vezl kamarádovi pytel brambor, dočtete do konce, zjistíte, že ani nemohla.

Nejvyšší správní soud potvrdil půlroční zákaz řízení a pokutu pět tisíc korun muži ze severu Čech, který projížděl Děčínem, jako kdyby byl na dálnici. Policejní hlídka ho zastavila, ale on odmítl zaplatit pokutu s tím, že když vjížděl do Děčína, nikde nebyla značka informující o začátku obce. A proto - usoudil náš muž - nebyl povinen respektovat nejvyšší povolenou rychlost 50 km/h.

Náraz u soudu

U soudů občas projdou nevídané věci, ale v tomto případě řidič u Nejvyššího správního soudu tvrdě narazil.

Jízdu napříč obcí v rychlosti přes 100 km/h označil verdikt za reálné nebezpečí pro zdraví, život a majetek všech - řidiče i ostatních účastníků silničního provozu.

"Přijel-li stěžovatel do obce po pozemní komunikaci, která nebyla osazena dopravní značkou „Obec", neznamená to, že by nebyl povinen dodržovat maximální povolenou rychlost. To platí tím spíše, byla-li na komunikaci, po níž stěžovatel do obce vjížděl, stanovena maximální povolená rychlost 20 km/h, protože takové snížení rychlosti stěžovateli muselo signalizovat, že vjíždí do zastavěného území (do obce) a že má svoji jízdu přizpůsobit okolním podmínkám," napsali soudci Nejvyššího správního soudu v odůvodnění rozsudku.

S pytlem potmě do města

Soudci si s usvědčením řidiče dali detailní práci, a právě tím dokázali smést i jeho argument, že přestupek nebyl úmyslný. Že to, tak říkajíc, "neudělal schválně."

Řidič soudcům v mnohém sám nahrál. Bydlí totiž v obci jen 15 km od Děčína, na silnici není žádný nováček (řidičské oprávnění má od roku 1978) a do Děčína, do ulice Květinové, vezl známému pytel brambor. "Lze za těchto okolností předpokládat, že měl minimální povědomost o tom, že ulice, kde jeho kamarád bydlí, se nachází v obci Děčín," konstatovali suše soudci.

Neobstál ani argument, že obcí projížděl v nočních hodinách, a že tedy bylo hůře vidět. (Jeli byste vy za těchto okolností 108 km/h?).

"Trasa při průjezdu Děčínem je lemována pouličním osvětlením, proto je zřejmé, že i při průjezdu touto cestou v nočních hodinách stěžovatel musel rozeznat, že se nachází v zastavěném území," píšou soudci a mají pravdu. Náš řidič totiž jel místy, kde je cesta lemovaná zástavbou s četnými restauracemi, obchody, křižovatkami, kruhovým objezdem, vedle místní továrny či benzinové pumpy. "Nemohl se domnívat, že se nachází mimo obec, ani pokud by pouliční osvětlení nefungovalo," píše se v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Soudci celý případ uzavřeli konstatováním, že řidičem nabízený výklad zákona, podle kterého jsou pro stanovení rychlosti podstatné značky začátku obce, by vedl k absurdním důsledkům. Například když by někdo přijel do obce vlakem a v půjčovně si vyzvedl vozidlo, mohl by se pak obcí prohánět třeba devadesátkou, protože by kolem značky "Obec" vlastně také neprojel.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy