Ostrava - Krajský soud v Ostravě začal řešit další případ metanolové kauzy. Dva muži na Karvinsku prý předloni v září zavinili smrt tří lidí. Další čtyři jejich vinou skončili v nemocnici.
J. P. distribuoval jedovatý líh. Š. K. z něj pak vyráběl alkohol, který dál prodával v Českém Těšíně. Podle obžaloby ani jeden z nich o nebezpečnosti lihu nevěděl. Š. K. ale láhve s jedovatým obsahem prodával ještě v době, kdy už v Česku umírali první otrávení.
"Je mi to líto. Už jsem se všem omluvil," řekl. Před soudem odmítl vypovídat. Během dřívějšího výslechu uvedl, že si alkohol sám vyráběl asi osm měsíců. Prodal jej několik tisíc litrů. "Kdybych věděl, že obsahuje metanol, nikdy bych to nedělal. Nevyráběl bych alkohol. Neprodával ho," tvrdil.
Druhý obžalovaný v pondělí také odmítl vypovídat. Na rozdíl od prodejce ale distributor nevypovídal ani na policii. Krajská státní zástupkyně Daniela Srbová, která případ dozoruje, řekla, že J. P. byl přímo napojený na jednoho z bossů metanolové mafie Rudolfa Fiana, který žil na Karvinsku. Ten dostal v metanolové kauze za obecné ohrožení doživotní vězení. J. P. své vazby na Fiana odmítl komentovat.
Všichni otrávení byli zákazníci z českotěšínské prodejny s alkoholem, kterou vlastnil Š. K. Nakupovali v ní během září 2012. Tři lidé po vypití alkoholu zemřeli. Další skončili v nemocnici se zdravotními problémy. Někteří je mají ještě dnes.
Litr rumu za 70 korun
"Koupil jsem si rum. Dával jsem si ho do čaje. Tak pět panáků za den," svěřil se jeden z poškozených. Přiznal, že jako důchodce hleděl hlavně za cenu. V obchodě litr originálního rumu Kramarčík prodával za 220 korun. Ten svůj nelegálně vyrobený jen za 70 korun.
"Pil jsem ten rum v sobotu a v neděli. V pondělí jsem už začal mít problémy. Přestal jsem vidět barvy. Ze zpráv jsem věděl, že někteří lidé měli problémy," dodal. Proto zašel za svou lékařkou a ta mu zavolala sanitku.
Skončil v nemocnici, ale měl štěstí. Vypití rumu u něj nezanechalo následky. Pomohla mu i domácí slivovice, kterou si do nemocnice s sebou vzal. "Doktor ji otestoval, jestli není závadná. Pak jsem vypil tři deci. Dostal jsem i speciální léky," řekl důchodce.
Majitel obchodu ve své výpovědi připustil, že jedovatý alkohol prodával ještě v době, kdy v Česku umírali první lidé. "Některé láhve jsem vylil a rozbil. Měl jsem strach, že i můj alkohol je špatný. Slyšel jsem o problémech ve zprávách," řekl. Přesto dál v obchodě závadné láhve prodával.
Aféra kolem ilegální výroby lihovin, které obsahují jedovatý metylalkohol, vypukla začátkem září 2012. Zemřelo pět desítek lidí, poškozených je asi 140, mnozí mají těžké zdravotní následky.
V aféře je několik desítek obžalovaných. Proces s hlavní zlínskou větví skončil v květnu, kdy údajní dva hlavní míchači otráveného alkoholu Rudolf Fian a Tomáš Křepela dostali doživotí. Další obžalovaní se zpovídají u soudů v celé republice.