Jedovatá skládka zabila vše živé. Stát ji nyní vyčistí

Pavel Baroch
2. 2. 2009 12:10
Sanace laguny v Pozďátkách vyjde až na stovky milionů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Pozďátky - V říčce Markovka kousek od Třebíče se před lety proháněli pstruzi. Teď v ní není ani živáčka. Může za to skládka nebezpečných odpadů Pozďátky, odkud více než deset let vytékají jedovaté látky.

Vláda nyní rozhodla, že jedovatou skládku koupí od soukromé firmy státní podnik Diamo, který nebezpečnou lagunu vyčistí. Vyjde to na desítky až stovky milionů korun. Jen za skládku zaplatí stát více než 23 milionů korun, na sanaci ovšem výrazně přispějí evropské fondy.

"Podařilo se nám vyřešit problém, se kterým si úřady víc než deset let nevěděly rady," konstatoval ministr životního prostředí Martin Bursík, jehož úřad na odkoupení skládky pracoval měsíce a nakonec se podařilo kupní cenu snížit o polovinu.

Místní lidé "vtipkují", že osada Dobrá Voda, kterou otrávená říčka Markovka protéká, by se měla přejmenovat na Jedovatá nebo Nebezpečná Voda.

Historie skládky

  • Původním investorem byla společnost BOPO Třebíč.
  • Zelená skalice byla na skládku uložena, když ji provozovala firma AVE Třebíč, která zanikla v roce 1996.
  • Právním nástupcem byla společnost International Holding ENVI,  která už také zanikla.
  • Dalším majitelem byla firma DEP-POZ Třebíč, která je v konkurzu.
  • Konkurzní správce prodal skládku v roce 2002 společnosti ICKM REAL ESTATE.
  • Firma pak skládku převedla na společnost Logika, která je vlastníkem dodnes.

Voda, co sežere i holínky

"V tom potoce si nemůžeme umýt ani holinky. Dřív tam byly ryby, žáby, užovky. Teď tam není nic," řekl před časem jeden z osadníků. Když si Hedvika Syrová, jejíž dům stojí hned vedle Markovky, opláchla v říčce ruce, na kůži jí naskákaly červené skvrny.

Mohou za to jedy, které unikají ze skládky a zamořují povrchové i spodní vody.

"Je třeba především rychle zamezit úniku nebezpečných látek, aby už nadále neohrožovaly zdraví lidí v okolí. Předchozí vlády se pokoušely problém řešit vždy před volbami, ale pak se snaha někam vytratila," tvrdí ministr Bursík.

Zásadní problém nastal už v 90. letech, kdy se na skládku navezlo na 10 tisíc tun odpadu kontaminovaného zelenou skalicí. V druhé polovině roku 1996 se zjistilo, že ze skládky unikají silně kyselé vody a zamořují okolí.

Od února 1997 je skládka mimo provoz, ale jedy vytékají dál a místní lidé marně žádají, aby úřady s nebezpečnou lagunou něco udělaly.

Topolánek na místě činu

Řešení problému komplikovalo i to, že skládka za posledních deset let několikrát změnila majitele.

Na lagunu se před časem přijel podívat i premiér Mirek Topolánek, jehož kabinet se nakonec rozhodl skládku koupit a co nejrychleji ji utěsnit a vyčistit.

"Hledání jakéhokoli jiného řešení by mohlo donekonečna prodlužovat stav, kdy současný majitel skládky tvrdí, že bude investovat do sanace jen tehdy, když bude moci skládku nadále provozovat, a že neodpovídá za havárii, kterou zavinil předchozí vlastník," konstatoval ministr Bursík.

Skládku vyčistí buď Diamo, nebo firma, kterou podnik vybere ve veřejné soutěži. Napřed se ale musí připravit potřebné studie, které ukáží i to, jak dlouho se bude laguna sanovat a kolik přesně to bude stát.

 

Právě se děje

Další zprávy