Vláda vyslechne zprávu o útoku na Zaorálka. Stojí proti nám organizované týmy hackerů, řekl Sobotka

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
1. 2. 2017 17:05
Ministři si příští týden vyslechnou zprávu s informacemi o hackerském útoku na ministerstvo zahraničí. K jednání se přidají zástupci Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), Bezpečnostní informační služby (BIS). Připojí se i Dušan Navrátil, nový vládní zmocněnec pro kybernetickou bezpečnost a bývalý šéf NBÚ, kterého ve středu vystřídal Jiří Lang. Premiér Bohuslav Sobotka považuje zajištění kybernetické bezpečnosti v zemi za jednu z priorit vlády.
Dušan Navrátil, Bohuslav Sobotka a Jiří Lang.
Dušan Navrátil, Bohuslav Sobotka a Jiří Lang. | Foto: ČTK

Praha – Atak na e-mailové schránky ministerstva zahraničí bude příští týden řešit vláda společně s Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ) i Bezpečnostní informační službou (BIS) a také s budoucím ředitelem zatím plánovaného Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušanem Navrátilem. Ve středu odpoledne to oznámil premiér Bohuslav Sobotka. "Vláda se bude zabývat tím, co se na ministerstvu zahraničí stalo, a také následnými kroky a reakcí ze stany NBÚ," řekl Sobotka.

Řešit budou především hackerský útok na elektronickou korespondenci ministerstva zahraničí. "Vláda dostane vyhodnocení toho, co se o útoku ví. Materiál bude v režimu důvěrný a jeho součástí budou dílčí doporučení pro státní úřady," uvedl nový šéf NBÚ Jiří Lang. "Situaci je potřeba brát zcela vážně," dodal.

I Sobotka považuje vyšetření útoku na klíčové. Zajištění kybernetické bezpečnosti v zemi je totiž podle něj jedním z hlavních úkolů vlády – a to nejen kvůli aktuálnímu případu na ministerstvu. Zmínil problémy s obdobnými případy v Evropě, USA i Česku s tím, že země musí mít vlastní tým expertů, kteří kyberprostor ochrání. "Je třeba si uvědomit, že proti nám stojí organizované týmy hackerů, ať už to jsou hackeři na nevládní úrovni, nebo sponzorovaní některými státy," uvedl Sobotka.

Langa uvedl Sobotka do čela NBÚ ve středu, předtím vedl úřad Navrátil. Ten v NBÚ založil sekci, která se kybernetickou bezpečností zabývá. A právě tito experti by s ním měli přejít do připravovaného Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Jestli tato organizace skutečně vznikne, záleží na souhlasu parlamentu. Jestliže schvalování proběhne hladce, mohl by úřad začít fungovat letos v srpnu.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Výkonný výbor FAČR kvůli koronaviru znovu odložil valnou hromadu

Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR rozhodl o dalším odložení valné hromady, která se měla uskutečnit 18. června v Olomouci. Důvodem jsou přetrvávající opatření proti šíření nového typu koronaviru, která komplikují organizaci. O novém termínu zatím nerozhodl. Původně se měla valná hromada konat 29. května.

Další zprávy