Hackeři prolomili e-maily ministerstva zahraničí. Z útoku podezíráme Rusy, naznačil Zaorálek

Lukáš Prchal Domácí Lukáš Prchal, Domácí
Aktualizováno 31. 1. 2017 15:08
E-maily ministerstva zahraničí napadli neznámí hackeři. Pronikli do účtu šéfa resortu Lubomíra Zaorálka a desítek zaměstnanců ministerstva. Útok trval několik měsíců. Šéf české diplomacie na mimořádné tiskové konferenci prohlásil, že útok byl velmi sofistikovaný a nejspíše jej vedl jiný stát. "Připomíná charakter útoku, který byl veden proti Demokratické straně v USA," prohlásil ministr. USA z předvolebních útoků na demokraty obviňuje Rusko.
Lubomír Zaorálek.
Lubomír Zaorálek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – E-mailové účty ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka i jeho náměstků napadli hackeři. Informaci serveru Neovlivní.cz potvrdil na mimořádné tiskové konferenci šéf české diplomacie s tím, že útok byl velmi sofistikovaný a pravděpodobně jej vedl jiný stát. Ministr sdělil, že hacker kromě účtů desítek zaměstnanců ministerstva napadl i jeho e-mail.

"Ministerstvo se stalo terčem kybernetického útoku," oznámil Zaorálek s tím, že ministerstvo zahraničí čelí denně tisícům útoků na hesla. "Od začátku ledna víme, že jeden útok byl úspěšný. Do klasifikovaných informací se nikomu proniknout nepodařilo," prohlásil.

"Okamžitě jsme informovali Národní bezpečnostní úřad. Mluvil jsem o tom s premiérem, zřídili jsme skupinu, kterou řídí NBÚ a jejíž součástí jsou zpravodajské služby," doplnil ministr. "Věc je vážná. Pracovní skupina má za úkol analyzovat, jaké je riziko toho, co se jim podařilo získat," dodal.

"Kdo ten útočník je? Nenabídnu hotovou odpověď, ale bylo mi řečeno, že útok byl velmi sofistikovaný. Byl pravděpodobně prováděn zahraničním státem. Připomíná charakter útoku, který byl veden proti Demokratické straně v USA," prohlásil ministr. USA z předvolebních útoků na demokraty obviňuje Rusko.

Informovaný zdroj v české diplomacii Aktuálně.cz potvrdil, že ministerstvo z útoku podezírá právě Rusy. "Ano, (byli to) Rusové," potvrdil bez dalších podrobností zdroj.

Sobotka: Jsou to závažné informace

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) informace o útoku označil za závažné. "Celá věc musí být důkladně vyšetřena. Požádal jsem dnes ministra zahraničí, aby o této záležitosti na nejbližším zasedání informoval vládu," uvedl.

Posilování kybernetické bezpečnosti je podle něj dlouhodobou vládní prioritou. "I tento odhalený útok ukazuje, že jdeme správným směrem, když se snažíme připravit a reagovat na nové typy hrozeb," sdělil. 

Národní bezpečnostní úřad se k útokům blíže nevyjádřil. "Ze zásady to nebudeme komentovat, o informacích, které budou zveřejněny, si rozhoduje daný subjekt," řekl bez dalších podrobností mluvčí Národního bezpečnostního úřadu Radek Holý.

 

Právě se děje

Další zprávy