Hackeři prolomili e-maily ministerstva zahraničí. Z útoku podezíráme Rusy, naznačil Zaorálek

Lukáš Prchal Domácí Lukáš Prchal, Domácí
Aktualizováno 31. 1. 2017 15:08
E-maily ministerstva zahraničí napadli neznámí hackeři. Pronikli do účtu šéfa resortu Lubomíra Zaorálka a desítek zaměstnanců ministerstva. Útok trval několik měsíců. Šéf české diplomacie na mimořádné tiskové konferenci prohlásil, že útok byl velmi sofistikovaný a nejspíše jej vedl jiný stát. "Připomíná charakter útoku, který byl veden proti Demokratické straně v USA," prohlásil ministr. USA z předvolebních útoků na demokraty obviňuje Rusko.
Lubomír Zaorálek.
Lubomír Zaorálek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – E-mailové účty ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka i jeho náměstků napadli hackeři. Informaci serveru Neovlivní.cz potvrdil na mimořádné tiskové konferenci šéf české diplomacie s tím, že útok byl velmi sofistikovaný a pravděpodobně jej vedl jiný stát. Ministr sdělil, že hacker kromě účtů desítek zaměstnanců ministerstva napadl i jeho e-mail.

"Ministerstvo se stalo terčem kybernetického útoku," oznámil Zaorálek s tím, že ministerstvo zahraničí čelí denně tisícům útoků na hesla. "Od začátku ledna víme, že jeden útok byl úspěšný. Do klasifikovaných informací se nikomu proniknout nepodařilo," prohlásil.

"Okamžitě jsme informovali Národní bezpečnostní úřad. Mluvil jsem o tom s premiérem, zřídili jsme skupinu, kterou řídí NBÚ a jejíž součástí jsou zpravodajské služby," doplnil ministr. "Věc je vážná. Pracovní skupina má za úkol analyzovat, jaké je riziko toho, co se jim podařilo získat," dodal.

"Kdo ten útočník je? Nenabídnu hotovou odpověď, ale bylo mi řečeno, že útok byl velmi sofistikovaný. Byl pravděpodobně prováděn zahraničním státem. Připomíná charakter útoku, který byl veden proti Demokratické straně v USA," prohlásil ministr. USA z předvolebních útoků na demokraty obviňuje Rusko.

Informovaný zdroj v české diplomacii Aktuálně.cz potvrdil, že ministerstvo z útoku podezírá právě Rusy. "Ano, (byli to) Rusové," potvrdil bez dalších podrobností zdroj.

Sobotka: Jsou to závažné informace

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) informace o útoku označil za závažné. "Celá věc musí být důkladně vyšetřena. Požádal jsem dnes ministra zahraničí, aby o této záležitosti na nejbližším zasedání informoval vládu," uvedl.

Posilování kybernetické bezpečnosti je podle něj dlouhodobou vládní prioritou. "I tento odhalený útok ukazuje, že jdeme správným směrem, když se snažíme připravit a reagovat na nové typy hrozeb," sdělil. 

Národní bezpečnostní úřad se k útokům blíže nevyjádřil. "Ze zásady to nebudeme komentovat, o informacích, které budou zveřejněny, si rozhoduje daný subjekt," řekl bez dalších podrobností mluvčí Národního bezpečnostního úřadu Radek Holý.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 32 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy