Rozhovor – Jmenování profesorů a politické názory by se vůbec neměly směšovat, profesura je čistě věcí odbornosti, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Martin C. Putna. Politici by neměli zasahovat do autonomie.
Přitom právě kvůli rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nejmenovat Putnu profesorem vypukla před dvěma lety kauza, která se nyní vrátila možná ještě silněji.
Akademici by se podle Putny měli sjednotit a dát jasně najevo svůj názor. Jediným skutečným řešením by ale bylo odvolání prezidenta, který je podle něj společensky nebezpečnou osobou.
Opakuje se situace, v jejímž středu jste se před necelými dvěma lety ocitl vy sám. Jak vnímáte nynější dění okolo nejmenování profesorů?
Že je Miloš Zeman společensky nebezpečná osoba, na to jsem upozorňoval už při prezidentských volbách. Od té doby se nic nezměnilo, jen bohužel došlo na má slova víc, než jsem si přál.
Takže vaše dřívější věta, že prezident Zeman je bezpečnostní hrozba a že se blížíme Kremlu, stále platí?
Je tady ještě někdo, kdo to nevidí?
Je v něčem nynější situace odlišná od té, ve které jste byl vy? Vaši profesuru prezident před dvěma lety podepsal na rozdíl od trojice vašich kolegů nyní…
Už na podzim jsem vyzýval v souvislosti s jinými věcmi, tj. se zahraniční politikou, odpovědné politiky tohoto státu, aby se pokusili prezidenta odvolat. Nemám, co bych k tomu dodal.
Od člověka obklopujícího se lampasáky je to výsměch
Když se řešilo vaše nejmenování, hovořilo se o tom, že by pravomoc přešla na ministra školství. Měla by se tato otázka znovu otevřít, nebo by to také nebyl ideální model?
Jediným řešením je odvolání Zemana. Až skončí Zeman, skončí všechny problémy, které jsou zcela umělé.
Myslíte si, že se to týká jen prezidenta Zemana. Že s jiným prezidentem by takováto situace nastat nemohla?
Akademická obec samozřejmě není společenství svatých, má řadu svých vnitřních problémů, jako všechny ostatní segmenty společnosti. Ale má-li ve věcech odborných a ve věcech své samosprávy tradičně autonomii, má to býti respektováno a politici nemají zasahovat do věcí vysokých škol. Pokud jde o konkrétní osoby, tak mohu nesouhlasit, a to třeba i ostře, s politickými názory některých z nich. Ale profesura je věcí odbornosti. Politika s tím nemá co do činění.
To znamená argumenty, které dal Pražský hrad k dispozici, jsou podle vás nepodstatné?
Od člověka, který se s oblibou obklopuje bývalými lampasáky, redaktory komunistických novin a podobnými osobami, je to opravdu výsměch.
Před dvěma lety vám několik profesorů vyjádřilo podporu a dekret z rukou prezidenta odmítli převzít, teď neúčast bude možná ještě větší. Měla by se v takovém případě akademická obec sjednotit a takříkajíc celý akt bojkotovat?
Ano. A velmi mě v této věci těší postoj pana rektora Zimy, se kterým jsem v minulosti také v konkrétních věcech nesouhlasil. A tady mohu říci, že jsem hrdý na svého rektora.
Vy sám jste poté, co vás prezident odmítl jmenovat, prohlásil, že by stálo za to, podívat se na celou věc vědecky. Není tohle další impuls?
V posledních dnech se k osobě pana Zemana vyjádřili nejméně dva odborníci (Martin Jan Stránský a Bohumil Sláma, pozn. red.) na psychiatrii a neurologii. Myslím, že správná vědní disciplína je teď tato.