Je vám 130, říkají papíry. Žijete? Pátrají soudy

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
3. 4. 2010 13:15
Soudy hledají zmizelé vlastníky půdy a nemovitostí
Mnoho nezvěstných pochází ze Sudet
Mnoho nezvěstných pochází ze Sudet | Foto: Vojenský historický archiv

Praha - "Soud vyzývá nezvěstnou Jenovefu Prossovou, nar. 15.5.1874, ať se přihlásí, jinak bude prohlášena za mrtvou."

Podobných, zdánlivě absurdních výzev, visí na chodbách českých soudů desítky. Zdá se možná nesmyslné vyzývat k jakékoli činnosti lidi narozené před téměř sto čtyřiceti lety. Jenže zákon je zákon, a pokud něčí úmrtí není zaneseno ve státních evidencích, pro úřady a soudy je stále živý.

"Takové případy pořád jsou. Nejčastěji vyjdou najevo při vyřizování dědictví nebo majetkových sporů, kdy lidé narazí na majetek, nejčastěji půdu, která je zapsaná na někoho pravděpodobně dávno zemřelého, který se státu ztratil z dohledu," říká mluvčí okresního soudu ve Zlíně Dušan Beránek.

Poslední stopa: loď do USA

Právě na tomto soudu aktuálně "pátrají" třeba po Františce Kellarové, která přišla na svět prvního dubna roku 1888, nebo po manželském páru Venclíkových. U nich soud zná i důvod, proč je matriky přestaly evidovat: před sto lety odpluli lodí do USA, kde poté žili.

"Soud musí vyzvat dotyčného a všechny, kdo o něm cokoli vědí, aby to dali soudu na vědomí. Teď v době internetu si úřední desku skutečně může přečíst kdokoli. Informace se dají získat třeba u imigračních úřadů. Lhůta je jeden rok. Poté se určí pravděpodobné datum úmrtí," vysvětluje zlínský soudce.

20. století bylo na nezvěstné bohaté

Soudům podobné pátrací práce ubývá, ale dvacáté století na ní bylo bohaté. Pátralo se po emigrantech, obětech obou světových válek, lidí odvlečených do koncentračních táborů nebo vyhnaných z pohraničí.

"Teď už je to vzácnější, ale v době těsně po válce vydávala vláda celé seznamy pohřešovaných na úředních listech a vyzývala, aby se přihlásili."

Jsou ale i současné případy, stejně jako lidé emigrovali za lepším životem do USA na zařátku dvacátého století, odešli tam další i po roce 1989. A jak se říká, slehla se po nich zem.

"Jejich blízcí se ocitnou v těžké situaci, žena se například nemůže rozvést, i když už nemá třeba patnáct let o manželovi žádnou zprávu. Takové případy se pak řeší stejně jako ty z předminulého století," dodává soudce Beránek.

 

Právě se děje

Další zprávy