Dělník je po úrazu 7 let v komatu. Soud mu dal odškodné

ČTK ČTK
30. 3. 2010 16:25
Muže zasypala před sedmi lety při výkopu hlína

Hodonín - Hodonínský soud dnes přiznal dělníkovi Antonínu Trbolovi, který je po pracovním úraze již sedm let v kómatu, odškodné 3,99 milionu korun.

Jeho žena žádala po firmě Slokov, manželově bývalém zaměstnavateli, osm milionů. Soudní spor o odškodné se vlekl dlouhá léta.

Dělníka Trbolu zasypalo v roce 2003 při práci ve výkopu v Moravském Písku na Hodonínsku tři čtvrtě metru hlíny. Po úrazu je v kómatu, je plně odkázán na čtyřiadvacetihodinovou péči svých blízkých.

Peníze by měly pomoci hlavně ke zlepšení péče o nemohoucího osmapadesátiletého muže, který po zranění s okolím nekomunikuje.

Po neštěstí dostala Trbolova rodina celkem 900 000 korun. Soudně se ale domáhala ještě další částky s odkazem na to, že nepřetržitá péče o nemocného je finančně velmi náročná. Soud rozhodl, že klasické odškodnění bylo jen 600 000 korun a s touto částkou pak během líčení pracoval.

Odstupné od pojišťovny?

Soudkyně Helena Podveská v rozsudku uvedla, že Trbola má podle soudu nárok na přibližně 4,5 milionu korun odškodného. Soud dnes z této částky odečetl již vyplacených 600.000 Kč, čímž dospěl k sumě 3 993 000 korun odškodného.

Slokov si nyní může podat odvolání. Pokud tak učiní, bude se případem zabývat Krajský soud Brno. "To zatím nevíme. Musíme se poradit s právníky," odpověděl po vynesení verdiktu její majitel Jaroslav Bahula na dotaz ČTK, zda podá odvolání.

Dodal ale, že Trbolovi přiznanou částku vzhledem k jeho zdravotnímu stavu přeje. Zdůraznil, že jeho firma je pojištěna a další postup v kauze musí konzultovat s pojišťovnou.

Trbolova manželka odcházela ze soudní síně zjevně vyčerpána. "Už žádné soudní jednání nechci. Pokud by ta částka zůstala tak, jak bylo dnes rozhodnuto, tak s ní souhlasím," řekla.

Dělník je nyní podle odborníků ve stavu takzvané sociální smrti. Se svým okolím nekomunikuje. Je plně odkázán na cizí pomoc. Jeho stav je natolik vážný, že jej nelze nechat bez dozoru.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 6 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy