Dělník je po úrazu 7 let v komatu. Soud mu dal odškodné

ČTK ČTK
30. 3. 2010 16:25
Muže zasypala před sedmi lety při výkopu hlína

Hodonín - Hodonínský soud dnes přiznal dělníkovi Antonínu Trbolovi, který je po pracovním úraze již sedm let v kómatu, odškodné 3,99 milionu korun.

Jeho žena žádala po firmě Slokov, manželově bývalém zaměstnavateli, osm milionů. Soudní spor o odškodné se vlekl dlouhá léta.

Dělníka Trbolu zasypalo v roce 2003 při práci ve výkopu v Moravském Písku na Hodonínsku tři čtvrtě metru hlíny. Po úrazu je v kómatu, je plně odkázán na čtyřiadvacetihodinovou péči svých blízkých.

Peníze by měly pomoci hlavně ke zlepšení péče o nemohoucího osmapadesátiletého muže, který po zranění s okolím nekomunikuje.

Po neštěstí dostala Trbolova rodina celkem 900 000 korun. Soudně se ale domáhala ještě další částky s odkazem na to, že nepřetržitá péče o nemocného je finančně velmi náročná. Soud rozhodl, že klasické odškodnění bylo jen 600 000 korun a s touto částkou pak během líčení pracoval.

Odstupné od pojišťovny?

Soudkyně Helena Podveská v rozsudku uvedla, že Trbola má podle soudu nárok na přibližně 4,5 milionu korun odškodného. Soud dnes z této částky odečetl již vyplacených 600.000 Kč, čímž dospěl k sumě 3 993 000 korun odškodného.

Slokov si nyní může podat odvolání. Pokud tak učiní, bude se případem zabývat Krajský soud Brno. "To zatím nevíme. Musíme se poradit s právníky," odpověděl po vynesení verdiktu její majitel Jaroslav Bahula na dotaz ČTK, zda podá odvolání.

Dodal ale, že Trbolovi přiznanou částku vzhledem k jeho zdravotnímu stavu přeje. Zdůraznil, že jeho firma je pojištěna a další postup v kauze musí konzultovat s pojišťovnou.

Trbolova manželka odcházela ze soudní síně zjevně vyčerpána. "Už žádné soudní jednání nechci. Pokud by ta částka zůstala tak, jak bylo dnes rozhodnuto, tak s ní souhlasím," řekla.

Dělník je nyní podle odborníků ve stavu takzvané sociální smrti. Se svým okolím nekomunikuje. Je plně odkázán na cizí pomoc. Jeho stav je natolik vážný, že jej nelze nechat bez dozoru.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy