Praha - Demonstrace síly a pokus o zastrašování. Tak vidí miliardář David Beran policejní razii, která ve středu probíhala v několika objektech, které jsou s podnikatelem spojeny.
Protikorupční policie prohledávala tři objekty. Beranův byt v Praze v Bílkově ulici, nemovitosti v Chrudimi, kterých je vlastníkem, a budovu v Pardubicích, kde sídlí akciová společnost Profi Credit Czech, která je základem Beranova podnikání.
Oficiálně zatím kriminalisté důvod domovních prohlídek nezveřejnili. Podle informací Aktuálně.cz však mají mít indicie svědčící o obřím daňovém úniku. V letech 2001 až 2007 mohlo podle detektivů dojít v Profi Credit Czech, kterou Beran kontroluje, ke krácení daně až o čtvrt miliardy korun.
"Hledají důkazy o daňovém úniku, ze kterého podezírají společnost Profi Credit Czech a.s," řekl deníku Aktuálně.cz zdroj, který je s případem obeznámen.
Čtěte více: Policejní komanda vtrhla do firem miliardáře Berana |
Beran: Nechápu
Kdo je David Beran?
- podnikat začínal v roce 1991 jako prodejce kopírek
- pak se zaměřil na leasing a půjčky firmám i občanům
- základem Beranova podnikání je úvěrová společnost PROFI CREDIT Czech (původně Profireal), která kromě ČR podniká i na Slovensku, v Polsku, Rumunsku a Bulharsku
- v roce 2007 půjčila klientům 3,63 miliardy korun a zisk před zdaněním přesáhl půl miliardy korun
- média odhadují hodnotu Beranova majetku na více než 20 miliard korun
- je rozvedený, dlouhá léta žije s Miss ČR 1997 Terezií Dobrovolnou, se kterou má dvě dcery
Tyto informace následně potvrdil Aktuálně.cz i podnikatel Beran. Na žádost zaslal redakci vlastní tiskové prohlášení, ve kterém píše, že podle něj jde o pokus zastrašit ho.
Beran je momentálně v zahraničí a o razii se dozvěděl z tisku. Nikdo jej nekontaktoval, policie nečekala na příjezd jeho právního zástupce.
"V odůvodnění k domovní prohlídce, jak mi bylo policií telefonicky sděleno, je konstatováno, že v objektech by se mohly nacházet dokumenty související s trestnou činností údajného daňového úniku společnosti Proficredit," uvedl Beran s tím, že policisté v Chrudimi dokonce vylamovali dveře.
Odmítá, že by se firma dopouštěla podvodů. "Společnost Proficredit je řádně auditovaná významnou mezinárodní auditorskou společností z velké čtyřky a za dobu od roku 2001 zaplatila České republice na dani řádově stovky milionů korun. Kdyby o to policie požádala, všechny dokumenty, které by chtěla získat, by jí byly na vyžádání předány," stojí v jeho prohlášení.
V podobném duchu se nese i prohlášení společnosti Profi Credit Czech, podezření z daňových úniků kategoricky odmítla. (Celé prohlášení naleznete na internetových stránkách firmy zde.)
Beran v dopise pro Aktuálně.cz dále píše, že jde jednoznačně o demonstraci síly "vůči mé osobě a všem příbuzným včetně mé matky".
Čtěte více: Dokument: Přečtěte si prohlášení Davida Berana |
Spor s Komárkem?
Detektivové zatím nikoho nezadrželi, mluvčí protikorupční služby Roman Skřepek odmítl zveřejnit, zda bude policie usilovat o zatčení miliardáře.
Za krácení daně Beranovi v případě soudní dohry hrozí až dvanáct let za mřížemi.
Beran ve svém prohlášení naznačil, že celá razie může mít souvislost s obchodními spory, které vede se svým bývalým obchodním partnerem Karlem Komárkem.
Jak už dříve informoval online deník Aktuálně.cz, dlouholeté pře těchto dvou mužů provází nejen vzájemné osočování, ale i žaloby.
Začátek sporu mezi Beranem a Komárkem se rozhořel na konci roku 2005. Tehdy se podle tisku dohodli, že Beran dá Komárkovi svou polovinu Vítkovic a za to získá poloviční podíl v nově vznikajícím strojírenském holdingu. Do něj předtím Komárek převedl firmy ŽDB, Bonatrans a Kovosvit.
Z obchodu nakonec sešlo a podnikatelé se začali obviňovat, kdo ho vlastně znemožnil. Komárek tvrdí, že Beran předtím žádné nároky na ŽDB a Bonatrans neměl, Beran zase říká, že jejich nákup financovali spolu, a měl tedy opce na poloviční podíly.
Celý případ už řešili arbitráže i soudy, dosud však konečný verdikt nepadl. (více o sporu v původním článku zde)