Policejní komanda vtrhla do firem miliardáře Berana

Sabina Slonková, Markéta Chaloupská
11. 2. 2009 18:55
Hledají důkazy o krácení daně až o 250 milionů. Beranův advokát mluví o nepřiměřené šikaně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

* Policie oznámila, že vyšetřuje možný daňový únik * Hodnota Beranova majetku se odhaduje na 20 miliard, podniká v oblasti úvěrů (společnost PROFI CREDIT Czech) * Čerstvě jsme doplnili vyjádření Beranova právníka, hovoří o nepřiměřené šikaně

Praha - Protikorupční policie zasahuje v několika objektech, které jsou spojeny se jménem miliardáře Davida Berana. Ten je momentálně v zahraničí, jeho právník však redakci Aktuálně.cz vzkázal: Zásah je nepřiměřený a zřejmě i nezákonný.

Kriminalisté provádějí domovní prohlídky a prohledávají kanceláře. "Hledají důkazy o daňovém úniku, ze kterého podezírají společnost Profi Credit Czech a.s," řekl deníku Aktuálně.cz zdroj, který je s případem obeznámen.

V letech 2001 až 2007 mohlo podle detektivů dojít v této společnosti, kterou Beran kontroluje, ke krácení daně až o čtvrt miliardy korun.

Detektivové zatím nikoho nezadrželi, miliardář se podle informací deníku Aktuálně.cz zdržuje v zahraničí, konkrétně by měl být v Rakousku. Mluvčí protikorupční služby Roman Skřepek odmítl zveřejnit, zda bude policie usilovat o jeho zatčení.

Policie zasahuje na třech místech - v Pardubicích, kde akciová společnost Profi Credit Czech sídlí, dále v Chrudimi a v Praze. V Pardubicích policisté obsadili kanceláře společnosti a obehnali je policejními páskami.

Podle svědků policisté na místě zajišťují veškeré účetnictví a další doklady společnosti.

Beranův advokát Prokop Beneš z kanceláře Beneš-Coufalová má zásah za nepřiměřený. "V této fázi úředního postupu se mohu domnívat, že došlo k porušení trestního řádu. Nebyl proveden předchozí výslech toho, u koho se prohlídka konala, tedy pana Berana. O neodkladnou záležitost se zřejmě nemůže jednat, neboť policie nikdy předtím nepožádala pana Berana o součinnost. Uvedený postup vybočuje ze zásady přiměřenosti trestní represe," stojí v odpovědi na žádost Aktuálně.cz o stanovisko.

Beneš argumentuje, že sám Beran není členem statutárního orgánu společnosti. "Navíc ani není v této fázi známo nic o tom, že by byl podezřelý. Proto zásah do jeho obydlí nelze považovat za přiměřený a zákonný," prohlásil advokát.

Kdo je David Beran?

  • podnikat začínal v roce 1991 jako prodejce kopírek
  • pak se zaměřil na leasing a půjčky firmám i občanům
  • základem Beranova podnikání je úvěrová společnost PROFI CREDIT Czech (původně Profireal), která kromě ČR podniká i na Slovensku, v Polsku, Rumunsku a Bulharsku
  • v roce 2007 půjčila klientům 3,63 miliardy korun a zisk před zdaněním přesáhl půl miliardy korun
  • média odhadují hodnotu Beranova majetku na více než 20 miliard korun
  • je rozvedený, dlouhá léta žije s Miss ČR 1997 Terezií Dobrovolnou, se kterou má dvě dcery

Za krácení daně Beranovi v případě soudní dohry hrozí až dvanáct let za mřížemi.

Komárek versus Beran

Beran vede dlouholetý spor s bývalým kamarádem Karlem Komárkem, který provází nejen vzájemné osočování, ale i žaloby.

Začátek sporu mezi Beranem a Komárkem se rozhořel na konci roku 2005. Tehdy se podle tisku dohodli, že Beran dá Komárkovi svou polovinu Vítkovic a za to získá poloviční podíl v nově vznikajícím strojírenském holdingu. Do něj předtím Komárek převedl firmy ŽDB, Bonatrans a Kovosvit.

Z obchodu nakonec sešlo a podnikatelé se začali obviňovat, kdo ho vlastně znemožnil. Komárek tvrdí, že Beran předtím žádné nároky na ŽDB a Bonatrans neměl, Beran zase říká, že jejich nákup financovali spolu, a měl tedy opce na poloviční podíly.

Před rokem rozhodla arbitráž o tom, že se Beran musí vzdát jedné z nejcennějších částí svého majetku, a to 45 procent akcií, které držel ve firmě Vítkovice Holding. Jak připomněla agentura ČTK, tak za podíl v odhadované hodnotě až sedm miliard korun měl přitom dostat jen jejich hodnotu v době pořízení navýšenou o úroky, přibližně 73 milionů korun.

Beran však uložil akcie k soudu do zástavy a podal žalobu, kterou napadl rozhodnutí arbitrů. Kauza dosud není rozhodnuta.

Spory vedl Beran a Komárek také v rovině osobní. V prosinci loňského roku Komárek vyhrál spor, v němž žádal Berana o omluvu a finanční odškodné za urážlivé výroky, které na jeho adresu Beran uváděl v médiích. Výše odškodného soud stanovil na sto tisíc korun.

Dům v Řepích

Beranova další společnost TH Real je zase nepřímo zapojena i do sporu o palác na Malé Straně, který v roce 2001 vyměnilo ministerstvo vnitra s firmou Bayton za panelový dům v Řepích. TH Real palác koupila a chtěla v něm vybudovat byty.

Bayton ale transakci později napadl u soudu a dožaduje se vrácení domu v Řepích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy