Jarní úklid v ODS má pokračovat. Na řadě je Jančík

Kateřina Eliášová
30. 3. 2010 16:40
Smíchovský starosta čelí dalšímu trestnímu oznámení, ODS už ho má dost
V ODS opozice proti Jančíkovi existovala i dřív. Ale před volbami je hlasitější.
V ODS opozice proti Jančíkovi existovala i dřív. Ale před volbami je hlasitější. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Občanští demokraté se před několika dny uchýlili ve snaze zlepšit volební výsledek k výměně svého lídra, a už se mluví o další změně.

V pražské ODS se čtrnáct dní před regionálním sněmem vážně diskutuje o změně ve vedení regionu, konkrétně o výměně místopředsedy pražské ODS a smíchovského starosty Milana Jančíka.

Důvody za všechny, kdo otevřeně o plánu odvolat Jančíka mluví, komentoval někdejší náměstek ministra zemědělství Petra Gandaloviče a kandidát do sněmovních voleb Ivo Hlaváč. I on bude jako zástupce Prahy 2 svým hlasem na pražském sněmu v půlce dubna o Jančíkovi rozhodovat.

"Jeho skandály nás poškozují. V ODS, a to i v té pražské, je spousta mladých lidí, kteří nemají s jeho osobou a stylem politiky nic společného. Pan Jančík by měl z vedení pražské ODS odejít," uvedl pro Aktuálně.cz.

(Zatím) poslední Jančíkův skandál

Milan Jančík má na svém kontě hned několik skandálů (viz infobox Kauzy Milana Jančíka) a také několik trestních oznámení. Teď čelí dalšímu z nich, kvůli agentuře, která pro pátou městskou část vybírala pohledávky.

"Jsem přesvědčen, že na sněmu minimálně k diskuzi na téma Milan Jančík dojde. Myslím si, že jeho odchod nás v očích voličů jedině zdůvěryhodní," myslí si poslanec a šéf ODS v Praze 14 Daniel Rovan. Podobně to vidí poslankyně Hana Mallotová, která zastupuje Prahu 12.

"Svolání sněmu jsme žádali mimo jiné proto, že se musíme vypořádat s problémy, se kterými jsme v Praze dlouhodobě nespokojeni. Tím lidi typu pana Jančíka nesporně jsou. Měli bychom se to pokusit vyřešit, a to co nejradikálnějším způsobem," uvedla.

Praha má před nadcházejícími sněmovními volbami historicky nejnižší volební preference. Dohání ji TOP 09 i sociální demokraté. Obdobného scénáře se členové pražské ODS obávají i v případě komunálních voleb.

Pavel Bém
Pavel Bém | Foto: Ludvík Hradilek
ODS se děsí: V Praze má rekordně málo voličů

Oblasti se poradí

Kauzy Milana Jančíka

  • V prosinci 2002 pospíchal na pracovní schůzku na magistrát. Na Mánesově mostě, který byl pro auta uzavřen, se jeho Audi pokusili zastavit strážníci. Jančík ujížděl dál a jednoho ze strážníků přitom srazil. Zraněný muž strávil více než dva týdny v pracovní neschopnosti.
  • Další kauza příšla na jaře 2003. Soud tehdy rozhodl o tom, že radnice Prahy 5 neprávem drží majetek Radia Classic FM, který zůstal po jeho vystěhování ve vile Portheimka. Úřad vedený Jančíkem nechtěl věci v hodnotě téměř 1,5 miliónu korun vydat a tak se do vily dostavili exekutoři. Rádio se ke svému majetku nakonec dostalo; radnice přitom přišla o desítky tisíc na právních výdajích a ztrátách z exekuce.
  • Další z řady podezření padlo na Jančíka kvůli prodeji funkcionalistického domu v Zubatého ulici. Na policii se obrátili nespokojení nájemníci, kteří za objekt nabízeli 33,3 miliónu. Radnice Prahy 5 však dala přednost firmě Denika Real 2000 s nabídkou jenom o 100 tisíc vyšší.
  • V květnu 2005 se o Jančíka začal zajímat Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Podle informací policie měl Jančík v roce 2003 nepravdivě informovat zastupitelstvo o plánovaném prodeji pozemků Českých drah. Zastupitelé mu uvěřili a souhlasili s převodem 233 miliónů potřebných na nákup do advokátní úschovny.
  • V polovině prosince 2005 se objevilo podezření o "mrtvých duších", a to poté, v rozmezí několika málo dnů vzrostl počet členů ODS v Praze 5 o více než 130 lidí. Většina z nich nesložila podle obvyklých zvyklostí členské příspěvky do rukou pokladníků, ale přímo na účet. Dramatický nárůst nových členů zvýšil šance Jančíka a jeho příznivců získat početní převahu v ODS v Praze 5 a mohl mu pomoci získat pozici na kandidátní listině.

Jasné slovo, zda Jančíka odvolat a kým ho nahradit, zatím nepadlo ani z jedné z patnácti městských částí.

"Je jasné, že pan Jančík ODS nepomáhá. V tuto chvíli ale mohu pouze říct, že jsme otevření o změnách ve vedení pražské ODS jednat. Pokud ale mluvíme o tom A, tedy odvolání, musíme mluvit i o tom B, tedy kdo by pana Jančíka nahradil," řekla Aktuálně.cz šéfka oblastního sdružení Prahy 2 Alexandra Udženija. "Před jednáním sněmu by se o tom měly jednotlivé oblasti poradit," míní.

Stejný názor zní i z Prahy 9. "Je předčasné teď dělat závěry, sněm ještě není svolán, byť jej primátor a šéf ODS v Praze Pavel Bém na žádost regionální rady svolat musí. Určitě se musíme poradit na oblasti a přijmout k tomu usnesení," řekl Aktuálně.cz člen pražské regionální rady a radní Prahy 9 Tomáš Portlík. Obdobně reagoval i poslanec za Prahu 10 Boris Šťastný i Jana Rybínová z Prahy 2.

Jančíkovi pomohl Bém

Jak se Jančík, který je opředen skandály, do vedení pražské ODS dostal? Vlastně díky primátorovi Pavlu Bémovi.

Hlasy z Jančíkovy Prahy 5 Bémovi loni na podzim dopomohly k obhájení křesla šéfa pražské ODS, na oplátku "Bémovi" lidé protlačili Jančíka do vedení.

Smíchovský starosta nakonec dostal rekordní počet hlasů. Vhodili mu je "natruc" i jeho odpůrci, aby jeho zvolení bylo co možná nejviditelnější a poškodilo rivala Béma.

ODS původně plánovala "zbavit se" i Pavla Béma, a to vyškrtnutím jej z kandidátky. K takové změně ale nakonec po výměně lídra už nedojde. "Nepředpokládám širší změny na kandidátkách s výjimkou změn, které by navrhly ještě regiony," vyslal signál o konci škrtání nový lídr ODS Petr Nečas. Na otázku, zda od regionů návrhy na možné škrty čeká odpověděl, že ne.

 

Právě se děje

Další zprávy