Problém starosty Jančíka: Vymahačská agentura

Eliška Bártová Eliška Bártová
29. 3. 2010 11:00
Praha 5 měla přijít nevýhodnou transakcí o desítky milionů korun
Spáchal starosta 10 trestných činů?
Spáchal starosta 10 trestných činů? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Starosta Prahy 5 Milan Jančík čelí dalšímu trestnímu oznámení kvůli agentuře, která pro městskou část vybírala pohledávky.

Jančík uzavřel před sedmi lety bez vědomí zastupitelstva a rady tři smlouvy se soukromou firmou Agentura Praha 5, na kterou následně převedl pohledávky za dlužné nájemné za 80 milionů korun.

Ty se tak dostaly mimo kontrolu města do zcela soukromých rukou firmy se skrytým majitelem.

Soud dvakrát označil Jančíkem uzavřené smlouvy za neplatné. Auditor nadto několikrát upozornil vedení radnice na fakt, že Agentura neplní smlouvu, na nesrovnalosti v hospodaření Agentury a doporučil městské části, aby s firmou přehodnotila smluvní vztahy.

Praha 5 navzdory těmto informacím dál s Agenturou spolupracovala.

Deset trestných činů

Podle propočtů Transparency International mohl starosta touto transakcí připravit městskou část až o 80 milionů korun.

"Lze dokonce uvažovat o tom, že celý systém postoupení pohledávek na Agenturu Praha 5 byl proveden jako předem domluvená, naplánovaná a realizovaná činnost dobře organizované skupiny, která … dokázala po několik let poškozovat vědomě MČ Praha 5 a připravila tak tento subjekt o desítky milionů korun," píše se v příloze trestního oznámení, které má Aktuálně.cz k dispozici.

Transparency International v trestním oznámení dovozuje, že Jančík se mohl dopustit několika trestných činů - v první řadě zneužívání pravomoci. Podezření se dotýkají také trestných činů podvodu či zpronevěry.

"Jančík byl ten, kdo soukromou firmu zvýhodňoval a pomoci nadstandardních výhod umožnil, aby mohla fungovat tímto způsobem," řekl Aktuálně.cz Stanislav Beránek z TI.

Půvab slušného úroku

Soukromá firma Agentura Praha 5 (název evokuje oficiální spojení s Prahou 5) vznikla pouhých 10 dní poté, co rada schválila záměr využít k výběru dluhů soukromý subjekt. A tři měsíce předtím, než s ní starosta Jančík podepsal tři smlouvy o převodu pohledávek.

"Agentura Praha 5 byla vytvořena jen jako účelová prázdná schránka, skrz kterou protékaly finanční prostředky velkého objemu," uvádí se dále v trestním oznámení. "Přestože jsou známé osoby, které vystupovaly jako majitelé Agentury na valných hromadách, vzniká i podezření o tom, kdo vlastně stál za touto společností."

Smlouva uzavřená starostou za zády zastupitelů zajišťovala této anonymní firmě zisk 40 procent z vymožených pohledávek, Praha 5 pak měla inkasovat 60 procent z částky. 

Dokumenty k Agentuře Praha 5 najdete v následující fotogalerii


V tomto rozdělení však není počítáno s úroky z prodlení. Pokud tedy firma s vymáháním otálela, rostly každým dnem a penále nakonec připadlo firmě - nikoliv Praze 5.

Podle auditorské firmy, která hospodaření v Agentuře kontrolovala, firma nikdy nedodala potřebné podklady pro kontrolu, jak naložila s poplatky z prodlení.

"Z celkového přehledu vyplývá, že Agentura Praha 5 neplní řádně svoje povinnosti," uvádí se ve zprávě auditora za rok 2007, "a doporučuji, aby byly přehodnoceny smluvní vztahy s městskou částí Praha 5."

Firma navíc inkasovala ročně přes milion korun jako odměnu od města za služby, které nevykonávala. Celkem tak k vymožené sumě získala navíc přes 4 miliony korun.

Především ale dostala k dispozici mnohamilionové částky, o kterých se neví, jak s nimi manipulovala. V jednom případě je podle informací Aktuálně.cz například doloženo, že Agentura Praha 5 půjčila 240 tisíc korun třetí osobě.

A pak zasáhl soud

V září 2008 soud pro Prahu 2 v rámci sporu mezi jedním z dlužníků a Agenturou Praha 5 konstatoval, že smlouvy uzavřené Jančíkem, které veškerý tento zisk firmě umožnily, jsou neplatné.

Starosta Prahy 5 Milan Jančík na kongresu ODS.
Starosta Prahy 5 Milan Jančík na kongresu ODS. | Foto: Ludvík Hradilek

Tudíž Agentura nemá právo dlužné nájemné po daném člověku vymáhat.

"Absence předchozího schválení zastupitelstvem činí smlouvu pro rozpor se zákonem bez dalšího neplatnou, a to absolutně," uvádí se v rozsudku, který má Aktuálně.cz k dispozici. "Důsledkem uvedeného je skutečnost, že smlouva nemůže vést ke vzniku nároků, jež upravuje."

Soudce zároveň konstatoval, že stejně tak je neplatná nová smlouva - Dohoda o narovnání, kterou se v roce 2007 snažil Jančík nesrovnalosti napravit.

Verdikt následně potvrdil i odvolací soud. Vzhledem k neplatnosti smluv je otázka, jak je možné, že firma dostala od Prahy 5 částky v nich stanovené proplaceny.

Soudci to vidí jinak

Letos však jednal o podobném sporu také soud Prahy 5 a ten rozhodl jinak než soud v Praze 2. Sice také došel k závěru, že Jančíkem uzavřené smlouvy byly neplatné, ale Dohodou o narovnání byl tento problém vyřešen.

Firma je od podzimu loňského roku v insolvenčním řízení, které podali její bývalí manažeři kvůli tomu, že jim nebyly vyplaceny platy.

Současně v Agentuře Praha 5 zůstávají dosud nevymožené pohledávky. Podle TI jde o částku 28 milionů korun, u kterých tento rok uplyne promlčecí doba, pak již je nebude možné vymoci, a Praha 5 tak o tuto částku přijde.

Mlčeti zlato

Policie už jednou tuto Jančíkovu transakci prověřovala, případ nakonec odložila. TI je však přesvědčena, že nyní má policie k dispozici mnohem více důkazů - především rozhodnutí soudu, které označilo smlouvy za neplatné.

Starosta Jančík na otázky spojené s trestním oznámením a fungováním Agentury Praha 5 neodpověděl, stejně tak je nechal bez odpovědi také tiskový mluvčí radnice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bleskové povodně v Afghánistánu mají 150 obětí, tvrdí Tálibán

Bleskové povodně, které ve středu večer místního času postihly afghánskou provincii Núristán, si vyžádaly 150 obětí. Podle agentury AP to ve čtvrtek oznámilo radikální islamistické hnutí Tálibán, které má tuto oblast na severovýchodě země pod kontrolou.

Tiskové agentury dříve s odvoláním na afghánskou vládu uváděly nejméně 40 obětí. Agentura AP ale citovala i mluvčího guvernéra provincie, podle něhož je obětí nejméně 60. I on ale uvedl, že mrtvých bude zřejmě mnohem více.

"Bohužel voda vzala polovinu vesnice, kde stálo více než 100 domů. Více než 100 lidí je mrtvých nebo pohřešovaných," řekl už dříve agentuře Reuters mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Zdroj: ČTK
Další zprávy