Nový obchod starosty Jančíka. Koupil firmu za tisícovku

Eliška Bártová Eliška Bártová
28. 2. 2010 20:01
Realitní firmu koupil od rychlostudentky práv Petry Lamkové
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dlouhodobě kritizovaný starosta Prahy 5 a místopředseda pražské ODS Milan Jančík se tento měsíc vrhnul do nového podnikání.

Na konci ledna se stal vlastníkem firmy Centenario, která se podle údajů v obchodním rejstříku zabývá pronájmem nemovitostí.

Společnost, která má základní jmění 200 tisíc korun, získal Jančík za tisícikorunu. Nelze proto vyloučit, že převod podílu za tak symbolickou cenu mohl být formou "protislužby."

Aktuálně.cz požádalo starostu, aby své podnikání v tomto smyslu objasnil. Ani po několika dnech čekání a urgencí však politik Jančík nijak neodpověděl.

Původní majitelka firmy Petra Lamková totiž stejně jako její manžel Roman získala od Jančíkovy městské části k dispozici půdní prostory k rekonstrukci. Praha 5 si předtím najala Lamku jako poradce pro nakládání s bytovým fondem a nemovitostmi.

Všechny tři - Jančíka i manželé Lamkovi, pojí také stejná alma mater - právnická fakulta na univezitě v Plzni, která neblaze proslula podvody při získávání vysokoškolských titulů.

Přátelé z Plzně

Jančík je léta spojován s podezřelými pronájmy, privatizacemi a prodeji nemovitostí na Praze 5.

Jací lidé tedy nyní stojí za firmou, kterou čerstvě převzal a která má v předmětu činnosti uveden právě obchod s realitami?

Firma Centenario nemá webové stránky a vzhledem k tomu, že v obchodním rejstříku nejsou zaneseny výroční zprávy, nelze zjistit, jakou hodnotu firma reálně má.

Plzenští studenti a Praha 5

Právnická fakulta v Plzni
Foto: Ludvík Hradilek

  • Jan Harangozzo - vystudoval v Plzni za 2 měsíce. Soukromá vysoká škola, kterou vlastnil, získala od P5 pronájem za nezvykle nízkou cenu. Jančík také umožnil, aby jeho 4 firmy měly sídlo na stejné adrese jako VŠ
  • Přemysl Raban - pedagog PF v Plzni. Podle opozice, Praha 5 nevýhodně pronajímá jeho firmě Ženské domovy
  • Petr Kužel - zastupitel ODS, jeho bývalá firma Kert získávala od Prahy 5 řadu zakázek ve stavebnictví
  • Andrea Češková - eurposlankyně, zastupitelka P5 za ODS, s Jančíkem vlastní firmu AndreaCe. V Plzni získala titul JUDr.

Zřejmé je pouze to, že až do konce letošního ledna patřila Petře Lamkové. Ženě, která se po třech letech studia na právech v Plzni stala magistrou, poté získala malý doktorát.

Firma, až dosud sídlila v domě, který patří další rychlostudentce práv Heleně Horové. Tato žena mimo jiné pomáhala expremiérovi Grossovi řešit jeho problémy s půjčkou na byt, také se objevila v kauze Čunek.

Po Jančíkově převzetí přesídlila firma do bytového domu na sídlišti Černý Most, který spravuje Praha 5.

Půdy pro Lamkovi

Jména manželů Lamkových se v Praze 5 v posledních letech objevila hned v několika souvislostech.

Na konci roku 2005 si tato městská část najala firmu Romana Lamky - AIL, na poradenství při nakládání s obecním majetkem a na vyhledání třetích stran k investicím v oblasti bytového fondu.

Měsíčně měla za 50 hodin konzultací podle údajů ve smlouvě inkasovat téměř 100 tisíc korun. Smlouvu s Lamkou podepsal starosta Jančík.

O rok později získala Petra Lamková od Jančíkovy městské části půdní prostor v domě nedaleko Anděla k rekonstrukci. Další rok nato uzavřela Praha 5 smlouvu na pronájem a rekonstrukci dalšího půdního prostoru také s Romanem Lamkou.

Výhodnost takového pronájmu se projeví ve chvíli, kdy dům půjde do privatizace. Potom mohou být z ceny za byt vypočítané znalcem odečteny náklady na rekonstrukci a majitel tak prakticky může získat byt pouze za cenu reknostrukce, kterou by stejně musel provést.

Týdenní mlčení

Online deník Aktuálně.cz se týden snažil získat vyjádření starosty Jančíka.

Ten nezvedal telefon, poté formou sms zprávy odkázal na tiskového mluvčího. Ten však i přes urgence na otázky, jaké má starosta záměry s touto firmou a jak může vyloučit, že její "nákup" byl protislužbou, neodpověděl.

Stejně tak nechala - přes urgenece a zanechané vzkazy u sekretářky bez odpovědi otázky i Petra Lamková. Ta nyní působí jako koncipientka u Eduarda Bruny, advokáta, jenž získal titul PhD také v Plzni.

Na stejné adrese jako Brunova kancelář sídlí také kancelář Stanislava Grosse a manžela Lamkové.

Horová, kam se podíváš

Lamková je zajímavá i svým úzkým spojením s Helenou Horovou, která studium práv v Plzni zvládla za rok.

Horové firma Egidas, v jejímž sídle působila i Jančíkova firma, pomáhala hasit problémy rodiny bývalého premiéra Stanislava Grosse, poté co propukl skandál s nejasnou půjčkou na byt. Za Šárku Grossovou také zaplatila pětimilionový úvěr.

Jméno Horové se objevilo i v další ostře sledované kauze Čunek. Tam pomáhala podnikateli Vaškůjovi, jenž byl odsouzen za pokus uplatit svědkyni proti Čunkovi.

V minulosti se dostala do povědomí i kvůli kauze nechvalně proslulého Českého domu v Moskvě, kde dělala účetnictví.

A byla to opět Horová a její firma Egidas, která podle Lidových novin nechala svázat diplomovou práci podezřelého absolventa práv Jana Kavky, kterému nyní hrozí odebrání titulu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Vláda chce zdanit mimořádný zisk výrobců energie 40 až 60 procenty, uvedl Kupka

Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda zdanit 40 až 60 procenty. Konkrétní výše se určí na nadcházejícím jednání. Stát by tak mohl získat až 100 miliard korun. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News to v neděli řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Cesta, kterou vláda jde, je podle místopředsedy Sněmovny a bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) velmi nešťastná.

Vláda podle Kupky dělá konkrétní opatření, aby lidem s cenami energií pomohla. Stanovení cenového stropu je jedním z nich. Pro domácnosti, kterým stanovení maximálních cen nebude stačit, je podle Kupky připraven například příspěvek na bydlení.

Podle Havlíčka jsou připravená opatření špatná. Nahrávají firmám, které vyrábějí a zároveň prodávají elektřinu. Vláda podle něj měla stanovit maximální výrobní ceny energií, a omezit tak cenu přímo u výrobců, nikoliv až při jejím prodeji přes obchodníky. Vláda nyní podle Havlíčka nemůže vědět, kolik ji bude opatření stát. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již dříve uvedl, že zastropování cen energií by mělo stát nejvýše 130 miliard korun.

Členské země EU se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny ve špičce a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy