Nový obchod starosty Jančíka. Koupil firmu za tisícovku

Eliška Bártová Eliška Bártová
28. 2. 2010 20:01
Realitní firmu koupil od rychlostudentky práv Petry Lamkové
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dlouhodobě kritizovaný starosta Prahy 5 a místopředseda pražské ODS Milan Jančík se tento měsíc vrhnul do nového podnikání.

Na konci ledna se stal vlastníkem firmy Centenario, která se podle údajů v obchodním rejstříku zabývá pronájmem nemovitostí.

Společnost, která má základní jmění 200 tisíc korun, získal Jančík za tisícikorunu. Nelze proto vyloučit, že převod podílu za tak symbolickou cenu mohl být formou "protislužby."

Aktuálně.cz požádalo starostu, aby své podnikání v tomto smyslu objasnil. Ani po několika dnech čekání a urgencí však politik Jančík nijak neodpověděl.

Původní majitelka firmy Petra Lamková totiž stejně jako její manžel Roman získala od Jančíkovy městské části k dispozici půdní prostory k rekonstrukci. Praha 5 si předtím najala Lamku jako poradce pro nakládání s bytovým fondem a nemovitostmi.

Všechny tři - Jančíka i manželé Lamkovi, pojí také stejná alma mater - právnická fakulta na univezitě v Plzni, která neblaze proslula podvody při získávání vysokoškolských titulů.

Přátelé z Plzně

Jančík je léta spojován s podezřelými pronájmy, privatizacemi a prodeji nemovitostí na Praze 5.

Jací lidé tedy nyní stojí za firmou, kterou čerstvě převzal a která má v předmětu činnosti uveden právě obchod s realitami?

Firma Centenario nemá webové stránky a vzhledem k tomu, že v obchodním rejstříku nejsou zaneseny výroční zprávy, nelze zjistit, jakou hodnotu firma reálně má.

Plzenští studenti a Praha 5

Právnická fakulta v Plzni

  • Jan Harangozzo - vystudoval v Plzni za 2 měsíce. Soukromá vysoká škola, kterou vlastnil, získala od P5 pronájem za nezvykle nízkou cenu. Jančík také umožnil, aby jeho 4 firmy měly sídlo na stejné adrese jako VŠ
  • Přemysl Raban - pedagog PF v Plzni. Podle opozice, Praha 5 nevýhodně pronajímá jeho firmě Ženské domovy
  • Petr Kužel - zastupitel ODS, jeho bývalá firma Kert získávala od Prahy 5 řadu zakázek ve stavebnictví
  • Andrea Češková - eurposlankyně, zastupitelka P5 za ODS, s Jančíkem vlastní firmu AndreaCe. V Plzni získala titul JUDr.

Zřejmé je pouze to, že až do konce letošního ledna patřila Petře Lamkové. Ženě, která se po třech letech studia na právech v Plzni stala magistrou, poté získala malý doktorát.

Firma, až dosud sídlila v domě, který patří další rychlostudentce práv Heleně Horové. Tato žena mimo jiné pomáhala expremiérovi Grossovi řešit jeho problémy s půjčkou na byt, také se objevila v kauze Čunek.

Po Jančíkově převzetí přesídlila firma do bytového domu na sídlišti Černý Most, který spravuje Praha 5.

Půdy pro Lamkovi

Jména manželů Lamkových se v Praze 5 v posledních letech objevila hned v několika souvislostech.

Na konci roku 2005 si tato městská část najala firmu Romana Lamky - AIL, na poradenství při nakládání s obecním majetkem a na vyhledání třetích stran k investicím v oblasti bytového fondu.

Měsíčně měla za 50 hodin konzultací podle údajů ve smlouvě inkasovat téměř 100 tisíc korun. Smlouvu s Lamkou podepsal starosta Jančík.

O rok později získala Petra Lamková od Jančíkovy městské části půdní prostor v domě nedaleko Anděla k rekonstrukci. Další rok nato uzavřela Praha 5 smlouvu na pronájem a rekonstrukci dalšího půdního prostoru také s Romanem Lamkou.

Výhodnost takového pronájmu se projeví ve chvíli, kdy dům půjde do privatizace. Potom mohou být z ceny za byt vypočítané znalcem odečteny náklady na rekonstrukci a majitel tak prakticky může získat byt pouze za cenu reknostrukce, kterou by stejně musel provést.

Týdenní mlčení

Online deník Aktuálně.cz se týden snažil získat vyjádření starosty Jančíka.

Ten nezvedal telefon, poté formou sms zprávy odkázal na tiskového mluvčího. Ten však i přes urgence na otázky, jaké má starosta záměry s touto firmou a jak může vyloučit, že její "nákup" byl protislužbou, neodpověděl.

Stejně tak nechala - přes urgenece a zanechané vzkazy u sekretářky bez odpovědi otázky i Petra Lamková. Ta nyní působí jako koncipientka u Eduarda Bruny, advokáta, jenž získal titul PhD také v Plzni.

Na stejné adrese jako Brunova kancelář sídlí také kancelář Stanislava Grosse a manžela Lamkové.

Horová, kam se podíváš

Lamková je zajímavá i svým úzkým spojením s Helenou Horovou, která studium práv v Plzni zvládla za rok.

Horové firma Egidas, v jejímž sídle působila i Jančíkova firma, pomáhala hasit problémy rodiny bývalého premiéra Stanislava Grosse, poté co propukl skandál s nejasnou půjčkou na byt. Za Šárku Grossovou také zaplatila pětimilionový úvěr.

Jméno Horové se objevilo i v další ostře sledované kauze Čunek. Tam pomáhala podnikateli Vaškůjovi, jenž byl odsouzen za pokus uplatit svědkyni proti Čunkovi.

V minulosti se dostala do povědomí i kvůli kauze nechvalně proslulého Českého domu v Moskvě, kde dělala účetnictví.

A byla to opět Horová a její firma Egidas, která podle Lidových novin nechala svázat diplomovou práci podezřelého absolventa práv Jana Kavky, kterému nyní hrozí odebrání titulu.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

před 1 hodinou

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy