Japonská radioaktivita dorazí i do Česka. Tak za měsíc

Pavel Baroch
15. 3. 2011 13:00
V žádném případě by ovšem neměla ohrozit zdraví obyvatel
Poškozená japonská jaderná elektrárna Fukušima 1
Poškozená japonská jaderná elektrárna Fukušima 1 | Foto: Reuters

Praha - Byť je Česko vzálené od Japonska tisíce kilometrů, radioaktivita z poškozené japonské elektrárny Fukušima 1 dorazí přirozeným prouděním až sem.

Lidé se ovšem nemusí obávat jakéhokoli ohrožení.

"Obvykle nic netvrdím na sto procent, ale v tomto případě to skutečně mohu stoprocentně vyloučit," řekla Aktuálně.cz předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, podle níž budou hodnoty radiace velmi nízké.

"Bude to zajímavé pro naše vědce, ale lidi to nijak ohrozit nemůže. Změřitelné neznamená nebezpečné," konstatovala Drábová. Podle jejího odhadu dorazí radioaktivita z Japonska, které je vzdálené necelých 10 tisíc kilometrů, nejdříve za měsíc.

Drábová připomněla událost z konce 80. let, kdy Čína provedla pokusný jaderný výbuch v atmosféře. Poslední svého druhu v historii.

"Stopové množství pak bylo měřitelné po celé severní polokouli," konstatovala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Poučení pro českou jadernou energetiku

Havárie v japonské elektrárně Fukušima a dalších jaderných zdrojích, kterou způsobilo mimořádně silné zemětřesení a následné tsunami, může Česko ovlivnit i jiným způsobem.

Mezinárodní atomová agentura po skončení záchranných prací nejspíš celou událost vyhodnotí a vydá na základně zkušeností z Japonska doporučení, co udělat i v ostatních jaderných elektrárnách ve světě.

"Po takových událostech se to dělá vždycky. Jakého charakteru doporučení budou, to se teprve uvidí," řekl Aktuálně.cz mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Obvykle se vydávají doporučení od organizačních po technická.

Podle Drábové bude hodně záležet na tom, jak Japonci nakonec situaci ve svých elektrárnách zvládnout. "Zatím je na jakékoli závěry brzo," zdůraznila Drábová.

S tím souhlasí i Eduard Sequens z ekologického hnutí Calla. "Zároveň se ukazuje, že jaderná cesta přináší rizika, která se dopředu ani nedají odhadnout," řekl Aktuálně.cz Sequens.

Zemětřesení v Česku nehrozí

Japonské jaderné elektrárny doplatily na to, že stojí v seismicky velmi aktivní oblasti. Nepomohlo ani to, že jsou na zemětřesení projektovány.

Česko má oproti tomu výhodu.

"Český masiv, na kterém stojí české jaderné elektrárny, je jednou z nejstarších a nejstabilnějších geologických oblastí na planetě," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček.

I tak jsou podle něj Dukovany i Temelín zajištěné i vůči velmi silným otřesům země. "Například v Temelíně kvalitu zabezpečení proti zemětřesení potvrdila Agentura pro atomovou energii v roce 2003. Při stavbě elektrárny se posuzovala stabilita podloží do okolí 300 kilometrů kolem elektrárny," řekl Vlček.

Zatím jen několik mikrootřesů

Od roku 1991 se také monitoruje seizmická aktivita v širokém okolí temelínské elektrárny.

"Přístroje od té doby registrovaly pouze velmi slabé mikrootřesy, které nemají na provoz zařízení žádný vliv. Seismická odolnost Temelína byla znovu přehodnocena i v rámci Melkské dohody, aniž by se objevily nedostatky, konstatoval Vlček.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy