Kritika jádra sílí, Evropa se ho ale nechce vzdát

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
14. 3. 2011 13:32
Evropské vlády chtějí stavět jaderné reaktory třetí generace
Protest odpůrců atomu v Berlíně
Protest odpůrců atomu v Berlíně | Foto: Reuters

Londýn - Evropa potřebuje snížit svou závislost na ropě, plynu a uhlí. Proto není pravděpodobné, že by havárie v japonských jaderných elektrárnách, způsobené pátečním zemětřesením, změnily její záměr stavět za miliardy dolarů nové bloky, tvrdí ve své analýze agentura Reuters.

Krize v Japonsku je nicméně pro jadernou energetiku, která v poslední době zažívala renesanci, neúspěchem. Veřejnost začala totiž pomalu zapomínat na havárii v americké elektrárně Three Mile Island v roce 1979 i na černobylskou katastrofu na Ukrajině v roce 1986.

Evropské vlády budou nyní zřejmě čelit výrazně hlasitějšímu nesouhlasu se stavbou nových jaderných elektráren. A to především kvůli současné situaci v Japonsku, kde se experti snaží zabránit roztavení palivových tyčí ve třech reaktorech.

Odpůrcům jádra posloužila havárie v Japonsku  jako důkaz nebezpečnosti jaderné energetiky. Všude v Evropě nyní žádají, aby vlády znovu zvážily záměr stavět nové atomové elektrárny.

Merkelová pod tlakem

Pod velkým tlakem je německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž vláda loni rozhodla, že na dvanáct let prodlouží činnost stávajících elektráren.

V sobotu se v Německu konala velká demonstrace proti jaderné energetice, jež byla sice naplánována před událostmi v Japonsku, ale ty jí dodaly nový náboj.

V pondělí už německá média psala, že se vláda v Berlíně bude odklonem od jaderné energetiky znovu zabývat.  

Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger chce v příštích několika dnech uspořádat setkání, na němž by evropští provozovatelé atomových elektráren, firmy stavějící reaktory a úřady pro bezpečnost jaderné energetiky probrali, co se stalo v Japonsku.

Podle britského ministra energetiky Chrise Huhneho, jehož země plánuje výstavbu nových jaderných reaktorů, má Británie jiný typ reaktorů než Japonsko. Huhne také zdůraznil, že britské ostrovy neleží v zemětřesné zóně.

Potřebujeme reaktory třetí generace

Itálie, jež v Evropě patří k několika málo zemím ležícím v tektonicky neklidné oblasti, je jedinou zemí v G8, jež nemá jadernou elektrárnu. Premiér Silvio Berlusconi ale chce, aby jeho země v budoucnosti získávala alespoň čtvrtinu elektrické energie z jádra.

Jeho strana již v dolní komoře italského parlamentu řekla, že nehodlá své plány měnit. Události v Japonsku ale silně ovlivní italské voliče při referendum o tom, zda stavět jaderné elektrárny. To se má na Apeninském poloostrově konat do tří měsíců.

Německé jaderné elektrárny jako Neckarwestheim přesluhují
Německé jaderné elektrárny jako Neckarwestheim přesluhují | Foto: Reuters

Francie, která je po USA druhým největším producentem energie z jádra, řekla, že posoudí, jaká další bezpečnostní opatření by mohla na svých 58 reaktorech udělat.

Podle zdrojů z firem stavějících atomové elektrárny nehoda v Japonsku určitě nezastaví investice do jaderné energetiky v zemích, jako je třeba Británie.

"Vlády musejí uvažovat racionálně vzhledem k narůstající spotřebě elektrické energie a emisím CO2," řekl jeden francouzský zdroj, který si nepřál být jmenován. "Jaderná energie je nutnou součástí vějíře možností, jak vyrábět energii."

Další francouzský zdroj prohlásil, že havárie v Japonsku budou znamenat podporu pro výstavbu reaktorů třetí generace, u nichž bude možnost bezpečně uzavřít vnitřek bloku, dojde-li k nekontrolovanému tavení paliva.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy