Přehledně na jednom místě: Co je s japonskými reaktory

Martin Novák Martin Novák
15. 3. 2011 11:20
Z poškozených elektráren jde strach, obavy poprvé přiznali i experti
Jaderná elektrárna Fukušima.
Jaderná elektrárna Fukušima. | Foto: Reuters

* Evropa se bude znovu radit o budoucnosti jaderné eanergetiky * Situace v elektrárně Onagawa je podle všeho stabilizovaná * Ve Fukušimě došlo už ke třem výbuchům

Tokio - Po otřesech a vlně tsunami ohrožují Japonce poškozené atomové reaktory. Technici bojovali a bojují s časem, aby zabránili katastrofě v elektrárnách Fukušima a Onagawa.

Nabízíme vám přehledné shrnutí toho, co se stalo, v otázkách a odpovědích.

  • Kolik elektráren a reaktorů se v důsledku zemětřesení dostalo do potíží?

Páteční zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy škály způsobilo škody na pěti jaderných elektrárnách.

Největší potíže postihly elektrárny Onagawa, Fukušima 1, Fukušima 2 a Tokai.

  • Kdy a jak potíže začaly?

Už v pátek byl hlášen požár na elektrárně Onagawa, za několik hodin jej hasiči zlikvidovali. Vláda vydala uklidňující prohlášení, že radiace neunikla.

V sobotu nastala exploze u prvního reaktoru elektrárny Fukušima 1. Zřítila se budova, reaktor ale nebyl porušen.

V následujících hodinách postupně zkolaboval chladící systém na čtyřech reaktorech ve Fukušimě 1. Technici se usilovně snažili reaktory chladit mořskou vodou, aby se neroztavilo jádro.

V pondělí explodoval vodík na třetím reaktoru fukušimské elektrárny, plášť reaktoru zůstal nepoškozen.

V noci na úterý došlo ve Fukušimě 1 k dalšímu (v pořadí už třetímu) výbuchu, tentokrát na reaktoru 2. Podle provozovatelů elektrárny exploze zřejmě narušila tlakovou nádobu reaktoru.

Potíže hlásí v úterý i další fukušimské reaktory: nad čtyřkou se vzňal bazén vyhořelého paliva. V reaktorech 5 a 6 kolabuje chlazení.

Dva reaktory ve Fukušimě 2 se podařilo ochladit, problémy už nejsou ani v elektrárně Tokai.

  • Kde je situace nejhorší?

Podle úřadů je nejvážnější krize v elektrárně Fukušima. V reaktoru 2 klesla v pondělí hladina vody natolik, že palivové tyče zůstaly úplně odkryté. Spekuluje se i o tom, že první reaktor se částečně roztavil.

Největší riziko ale momentálně představuje reaktor 4, kde hoří nádrž s vyhořelým palivem. Radiace z bazénu uniká přímo do ovzduší, voda v něm vře a její hladina klesá.

Naopak u Onagawy odborníci zdraví škodlivý únik radiace nezjistili.

  • Kolik lidí bylo vystaveno radiaci?

Po pondělním zásahu v elektrárně Fukušima Daiči bylo hospitalizováno zhruba 160 lidí.

  • Kolik lidí a odkud bylo evakuováno?

První evakuace proběhla v sobotu a týkala se lidí žijících v pásmu deseti kilometrů od Fukušimy. V druhém kole evakuace odešli i lidé bydlící v pásmu do vzdálenosti dvaceti kilometrů od komplexu. Celkem se jedná o více než 200 tisíc osob.

Po úterním výbuchu v reaktoru 2 unikla radiace a zamořila oblast až do vzdálenosti 30 kilometrů od kolabující elektrárny. Japonský premiér vyzval obyvatele, kteří se nestihli evakuovat, aby nevycházeli ze svých domovů.

  • Jak reaguje na japonské problémy s reaktory svět?

Znovu se vrací k tomu, zda je jaderná energie opravdu bezpečná.

Německo se chystá pozastavit rozhodnutí o prodloužení provozu stávajících elektráren, v Bruselu se uskuteční mimořádné jednání expertů na energetiku z členských zemí Evropské unie.

Rakouská vláda chce zátěžové testy pro evropské elektrárny a společnost Austrian Airlines bude do Japonska létat jen s odborníkem na měření radiace.

Plány na výstavbu nových atomových elektráren pozastavuje Švýcarsko.

 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy