Přehledně na jednom místě: Co je s japonskými reaktory

Martin Novák Martin Novák
15. 3. 2011 11:20
Z poškozených elektráren jde strach, obavy poprvé přiznali i experti
Jaderná elektrárna Fukušima.
Jaderná elektrárna Fukušima. | Foto: Reuters

* Evropa se bude znovu radit o budoucnosti jaderné eanergetiky * Situace v elektrárně Onagawa je podle všeho stabilizovaná * Ve Fukušimě došlo už ke třem výbuchům

Tokio - Po otřesech a vlně tsunami ohrožují Japonce poškozené atomové reaktory. Technici bojovali a bojují s časem, aby zabránili katastrofě v elektrárnách Fukušima a Onagawa.

Nabízíme vám přehledné shrnutí toho, co se stalo, v otázkách a odpovědích.

  • Kolik elektráren a reaktorů se v důsledku zemětřesení dostalo do potíží?

Páteční zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy škály způsobilo škody na pěti jaderných elektrárnách.

Největší potíže postihly elektrárny Onagawa, Fukušima 1, Fukušima 2 a Tokai.

  • Kdy a jak potíže začaly?

Už v pátek byl hlášen požár na elektrárně Onagawa, za několik hodin jej hasiči zlikvidovali. Vláda vydala uklidňující prohlášení, že radiace neunikla.

V sobotu nastala exploze u prvního reaktoru elektrárny Fukušima 1. Zřítila se budova, reaktor ale nebyl porušen.

V následujících hodinách postupně zkolaboval chladící systém na čtyřech reaktorech ve Fukušimě 1. Technici se usilovně snažili reaktory chladit mořskou vodou, aby se neroztavilo jádro.

V pondělí explodoval vodík na třetím reaktoru fukušimské elektrárny, plášť reaktoru zůstal nepoškozen.

V noci na úterý došlo ve Fukušimě 1 k dalšímu (v pořadí už třetímu) výbuchu, tentokrát na reaktoru 2. Podle provozovatelů elektrárny exploze zřejmě narušila tlakovou nádobu reaktoru.

Potíže hlásí v úterý i další fukušimské reaktory: nad čtyřkou se vzňal bazén vyhořelého paliva. V reaktorech 5 a 6 kolabuje chlazení.

Dva reaktory ve Fukušimě 2 se podařilo ochladit, problémy už nejsou ani v elektrárně Tokai.

  • Kde je situace nejhorší?

Podle úřadů je nejvážnější krize v elektrárně Fukušima. V reaktoru 2 klesla v pondělí hladina vody natolik, že palivové tyče zůstaly úplně odkryté. Spekuluje se i o tom, že první reaktor se částečně roztavil.

Největší riziko ale momentálně představuje reaktor 4, kde hoří nádrž s vyhořelým palivem. Radiace z bazénu uniká přímo do ovzduší, voda v něm vře a její hladina klesá.

Naopak u Onagawy odborníci zdraví škodlivý únik radiace nezjistili.

  • Kolik lidí bylo vystaveno radiaci?

Po pondělním zásahu v elektrárně Fukušima Daiči bylo hospitalizováno zhruba 160 lidí.

  • Kolik lidí a odkud bylo evakuováno?

První evakuace proběhla v sobotu a týkala se lidí žijících v pásmu deseti kilometrů od Fukušimy. V druhém kole evakuace odešli i lidé bydlící v pásmu do vzdálenosti dvaceti kilometrů od komplexu. Celkem se jedná o více než 200 tisíc osob.

Po úterním výbuchu v reaktoru 2 unikla radiace a zamořila oblast až do vzdálenosti 30 kilometrů od kolabující elektrárny. Japonský premiér vyzval obyvatele, kteří se nestihli evakuovat, aby nevycházeli ze svých domovů.

  • Jak reaguje na japonské problémy s reaktory svět?

Znovu se vrací k tomu, zda je jaderná energie opravdu bezpečná.

Německo se chystá pozastavit rozhodnutí o prodloužení provozu stávajících elektráren, v Bruselu se uskuteční mimořádné jednání expertů na energetiku z členských zemí Evropské unie.

Rakouská vláda chce zátěžové testy pro evropské elektrárny a společnost Austrian Airlines bude do Japonska létat jen s odborníkem na měření radiace.

Plány na výstavbu nových atomových elektráren pozastavuje Švýcarsko.

 

 

Právě se děje

před 47 minutami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy