Přehledně na jednom místě: Co je s japonskými reaktory

Martin Novák Martin Novák
15. 3. 2011 11:20
Z poškozených elektráren jde strach, obavy poprvé přiznali i experti
Jaderná elektrárna Fukušima.
Jaderná elektrárna Fukušima. | Foto: Reuters

* Evropa se bude znovu radit o budoucnosti jaderné eanergetiky * Situace v elektrárně Onagawa je podle všeho stabilizovaná * Ve Fukušimě došlo už ke třem výbuchům

Tokio - Po otřesech a vlně tsunami ohrožují Japonce poškozené atomové reaktory. Technici bojovali a bojují s časem, aby zabránili katastrofě v elektrárnách Fukušima a Onagawa.

Nabízíme vám přehledné shrnutí toho, co se stalo, v otázkách a odpovědích.

  • Kolik elektráren a reaktorů se v důsledku zemětřesení dostalo do potíží?

Páteční zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy škály způsobilo škody na pěti jaderných elektrárnách.

Největší potíže postihly elektrárny Onagawa, Fukušima 1, Fukušima 2 a Tokai.

  • Kdy a jak potíže začaly?

Už v pátek byl hlášen požár na elektrárně Onagawa, za několik hodin jej hasiči zlikvidovali. Vláda vydala uklidňující prohlášení, že radiace neunikla.

V sobotu nastala exploze u prvního reaktoru elektrárny Fukušima 1. Zřítila se budova, reaktor ale nebyl porušen.

V následujících hodinách postupně zkolaboval chladící systém na čtyřech reaktorech ve Fukušimě 1. Technici se usilovně snažili reaktory chladit mořskou vodou, aby se neroztavilo jádro.

V pondělí explodoval vodík na třetím reaktoru fukušimské elektrárny, plášť reaktoru zůstal nepoškozen.

V noci na úterý došlo ve Fukušimě 1 k dalšímu (v pořadí už třetímu) výbuchu, tentokrát na reaktoru 2. Podle provozovatelů elektrárny exploze zřejmě narušila tlakovou nádobu reaktoru.

Potíže hlásí v úterý i další fukušimské reaktory: nad čtyřkou se vzňal bazén vyhořelého paliva. V reaktorech 5 a 6 kolabuje chlazení.

Dva reaktory ve Fukušimě 2 se podařilo ochladit, problémy už nejsou ani v elektrárně Tokai.

  • Kde je situace nejhorší?

Podle úřadů je nejvážnější krize v elektrárně Fukušima. V reaktoru 2 klesla v pondělí hladina vody natolik, že palivové tyče zůstaly úplně odkryté. Spekuluje se i o tom, že první reaktor se částečně roztavil.

Největší riziko ale momentálně představuje reaktor 4, kde hoří nádrž s vyhořelým palivem. Radiace z bazénu uniká přímo do ovzduší, voda v něm vře a její hladina klesá.

Naopak u Onagawy odborníci zdraví škodlivý únik radiace nezjistili.

  • Kolik lidí bylo vystaveno radiaci?

Po pondělním zásahu v elektrárně Fukušima Daiči bylo hospitalizováno zhruba 160 lidí.

  • Kolik lidí a odkud bylo evakuováno?

První evakuace proběhla v sobotu a týkala se lidí žijících v pásmu deseti kilometrů od Fukušimy. V druhém kole evakuace odešli i lidé bydlící v pásmu do vzdálenosti dvaceti kilometrů od komplexu. Celkem se jedná o více než 200 tisíc osob.

Po úterním výbuchu v reaktoru 2 unikla radiace a zamořila oblast až do vzdálenosti 30 kilometrů od kolabující elektrárny. Japonský premiér vyzval obyvatele, kteří se nestihli evakuovat, aby nevycházeli ze svých domovů.

  • Jak reaguje na japonské problémy s reaktory svět?

Znovu se vrací k tomu, zda je jaderná energie opravdu bezpečná.

Německo se chystá pozastavit rozhodnutí o prodloužení provozu stávajících elektráren, v Bruselu se uskuteční mimořádné jednání expertů na energetiku z členských zemí Evropské unie.

Rakouská vláda chce zátěžové testy pro evropské elektrárny a společnost Austrian Airlines bude do Japonska létat jen s odborníkem na měření radiace.

Plány na výstavbu nových atomových elektráren pozastavuje Švýcarsko.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy