Přehledně na jednom místě: Co je s japonskými reaktory

Martin Novák Martin Novák
15. 3. 2011 11:20
Z poškozených elektráren jde strach, obavy poprvé přiznali i experti
Jaderná elektrárna Fukušima.
Jaderná elektrárna Fukušima. | Foto: Reuters

* Evropa se bude znovu radit o budoucnosti jaderné eanergetiky * Situace v elektrárně Onagawa je podle všeho stabilizovaná * Ve Fukušimě došlo už ke třem výbuchům

Tokio - Po otřesech a vlně tsunami ohrožují Japonce poškozené atomové reaktory. Technici bojovali a bojují s časem, aby zabránili katastrofě v elektrárnách Fukušima a Onagawa.

Nabízíme vám přehledné shrnutí toho, co se stalo, v otázkách a odpovědích.

  • Kolik elektráren a reaktorů se v důsledku zemětřesení dostalo do potíží?

Páteční zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy škály způsobilo škody na pěti jaderných elektrárnách.

Největší potíže postihly elektrárny Onagawa, Fukušima 1, Fukušima 2 a Tokai.

  • Kdy a jak potíže začaly?

Už v pátek byl hlášen požár na elektrárně Onagawa, za několik hodin jej hasiči zlikvidovali. Vláda vydala uklidňující prohlášení, že radiace neunikla.

V sobotu nastala exploze u prvního reaktoru elektrárny Fukušima 1. Zřítila se budova, reaktor ale nebyl porušen.

V následujících hodinách postupně zkolaboval chladící systém na čtyřech reaktorech ve Fukušimě 1. Technici se usilovně snažili reaktory chladit mořskou vodou, aby se neroztavilo jádro.

V pondělí explodoval vodík na třetím reaktoru fukušimské elektrárny, plášť reaktoru zůstal nepoškozen.

V noci na úterý došlo ve Fukušimě 1 k dalšímu (v pořadí už třetímu) výbuchu, tentokrát na reaktoru 2. Podle provozovatelů elektrárny exploze zřejmě narušila tlakovou nádobu reaktoru.

Potíže hlásí v úterý i další fukušimské reaktory: nad čtyřkou se vzňal bazén vyhořelého paliva. V reaktorech 5 a 6 kolabuje chlazení.

Dva reaktory ve Fukušimě 2 se podařilo ochladit, problémy už nejsou ani v elektrárně Tokai.

  • Kde je situace nejhorší?

Podle úřadů je nejvážnější krize v elektrárně Fukušima. V reaktoru 2 klesla v pondělí hladina vody natolik, že palivové tyče zůstaly úplně odkryté. Spekuluje se i o tom, že první reaktor se částečně roztavil.

Největší riziko ale momentálně představuje reaktor 4, kde hoří nádrž s vyhořelým palivem. Radiace z bazénu uniká přímo do ovzduší, voda v něm vře a její hladina klesá.

Naopak u Onagawy odborníci zdraví škodlivý únik radiace nezjistili.

  • Kolik lidí bylo vystaveno radiaci?

Po pondělním zásahu v elektrárně Fukušima Daiči bylo hospitalizováno zhruba 160 lidí.

  • Kolik lidí a odkud bylo evakuováno?

První evakuace proběhla v sobotu a týkala se lidí žijících v pásmu deseti kilometrů od Fukušimy. V druhém kole evakuace odešli i lidé bydlící v pásmu do vzdálenosti dvaceti kilometrů od komplexu. Celkem se jedná o více než 200 tisíc osob.

Po úterním výbuchu v reaktoru 2 unikla radiace a zamořila oblast až do vzdálenosti 30 kilometrů od kolabující elektrárny. Japonský premiér vyzval obyvatele, kteří se nestihli evakuovat, aby nevycházeli ze svých domovů.

  • Jak reaguje na japonské problémy s reaktory svět?

Znovu se vrací k tomu, zda je jaderná energie opravdu bezpečná.

Německo se chystá pozastavit rozhodnutí o prodloužení provozu stávajících elektráren, v Bruselu se uskuteční mimořádné jednání expertů na energetiku z členských zemí Evropské unie.

Rakouská vláda chce zátěžové testy pro evropské elektrárny a společnost Austrian Airlines bude do Japonska létat jen s odborníkem na měření radiace.

Plány na výstavbu nových atomových elektráren pozastavuje Švýcarsko.

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy