Přehledně na jednom místě: Co je s japonskými reaktory

Martin Novák Martin Novák
15. 3. 2011 11:20
Z poškozených elektráren jde strach, obavy poprvé přiznali i experti
Jaderná elektrárna Fukušima.
Jaderná elektrárna Fukušima. | Foto: Reuters

* Evropa se bude znovu radit o budoucnosti jaderné eanergetiky * Situace v elektrárně Onagawa je podle všeho stabilizovaná * Ve Fukušimě došlo už ke třem výbuchům

Tokio - Po otřesech a vlně tsunami ohrožují Japonce poškozené atomové reaktory. Technici bojovali a bojují s časem, aby zabránili katastrofě v elektrárnách Fukušima a Onagawa.

Nabízíme vám přehledné shrnutí toho, co se stalo, v otázkách a odpovědích.

  • Kolik elektráren a reaktorů se v důsledku zemětřesení dostalo do potíží?

Páteční zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy škály způsobilo škody na pěti jaderných elektrárnách.

Největší potíže postihly elektrárny Onagawa, Fukušima 1, Fukušima 2 a Tokai.

  • Kdy a jak potíže začaly?

Už v pátek byl hlášen požár na elektrárně Onagawa, za několik hodin jej hasiči zlikvidovali. Vláda vydala uklidňující prohlášení, že radiace neunikla.

V sobotu nastala exploze u prvního reaktoru elektrárny Fukušima 1. Zřítila se budova, reaktor ale nebyl porušen.

V následujících hodinách postupně zkolaboval chladící systém na čtyřech reaktorech ve Fukušimě 1. Technici se usilovně snažili reaktory chladit mořskou vodou, aby se neroztavilo jádro.

V pondělí explodoval vodík na třetím reaktoru fukušimské elektrárny, plášť reaktoru zůstal nepoškozen.

V noci na úterý došlo ve Fukušimě 1 k dalšímu (v pořadí už třetímu) výbuchu, tentokrát na reaktoru 2. Podle provozovatelů elektrárny exploze zřejmě narušila tlakovou nádobu reaktoru.

Potíže hlásí v úterý i další fukušimské reaktory: nad čtyřkou se vzňal bazén vyhořelého paliva. V reaktorech 5 a 6 kolabuje chlazení.

Dva reaktory ve Fukušimě 2 se podařilo ochladit, problémy už nejsou ani v elektrárně Tokai.

  • Kde je situace nejhorší?

Podle úřadů je nejvážnější krize v elektrárně Fukušima. V reaktoru 2 klesla v pondělí hladina vody natolik, že palivové tyče zůstaly úplně odkryté. Spekuluje se i o tom, že první reaktor se částečně roztavil.

Největší riziko ale momentálně představuje reaktor 4, kde hoří nádrž s vyhořelým palivem. Radiace z bazénu uniká přímo do ovzduší, voda v něm vře a její hladina klesá.

Naopak u Onagawy odborníci zdraví škodlivý únik radiace nezjistili.

  • Kolik lidí bylo vystaveno radiaci?

Po pondělním zásahu v elektrárně Fukušima Daiči bylo hospitalizováno zhruba 160 lidí.

  • Kolik lidí a odkud bylo evakuováno?

První evakuace proběhla v sobotu a týkala se lidí žijících v pásmu deseti kilometrů od Fukušimy. V druhém kole evakuace odešli i lidé bydlící v pásmu do vzdálenosti dvaceti kilometrů od komplexu. Celkem se jedná o více než 200 tisíc osob.

Po úterním výbuchu v reaktoru 2 unikla radiace a zamořila oblast až do vzdálenosti 30 kilometrů od kolabující elektrárny. Japonský premiér vyzval obyvatele, kteří se nestihli evakuovat, aby nevycházeli ze svých domovů.

  • Jak reaguje na japonské problémy s reaktory svět?

Znovu se vrací k tomu, zda je jaderná energie opravdu bezpečná.

Německo se chystá pozastavit rozhodnutí o prodloužení provozu stávajících elektráren, v Bruselu se uskuteční mimořádné jednání expertů na energetiku z členských zemí Evropské unie.

Rakouská vláda chce zátěžové testy pro evropské elektrárny a společnost Austrian Airlines bude do Japonska létat jen s odborníkem na měření radiace.

Plány na výstavbu nových atomových elektráren pozastavuje Švýcarsko.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 5 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy