Janota stopnul další miliardy na jedovaté laguny

Pavel Baroch
14. 6. 2009 11:50
Řešením je zakázka na všechny staré škody, tvrdí ministr
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Stát se v 90. letech zavázal, že na vyčištění lagun a dalších starých ekologických škod v areálu pardubické chemičky Synthesie poskytne bezmála 500 milionů korun.

Jenže v roce 2002 narostla tato finanční garance už na 3,1 miliardy a letos dokonce na 4,5 miliardy.

"To ale není všechno. Ministerstvo životního prostředí po mě teď požaduje garance 7,3 miliardy. Odmítl jsem to podepsat," řekl ministr financí Eduard Janota, jehož úřad odpovídá za odstraňování starých ekologických škod, které vznikly před privatizací podniků.

Řešením je superzakázka za desítky miliard

Janota tvrdí, že Synthesie není jediný příklad, kdy cena sanace narůstá. "Takových případů jsou desítky," tvrdí Janota.

Zdražování a protahování sanace použil jako argument, aby podpořil záměr svého ministerstva vybrat jednu firmu, která by měla odstranění všech ekologických škod v chemičkách, bývalých skladech a dalších podnicích na starosti.

Foto: Ludvík Hradilek

Cena, za kterou vítězná firma superzakázku za desítky miliard korun získá, totiž bude konečná. Už se podle Janoty nebude moci zvýšit. "Garantuji, že nepodepíšu žádný dodatek," slíbil Janota.

Čtyřicet, padesát, nebo sto miliard?

Otázkou však je, kolik peněz nakonec stát na vyčištění zamořeného území dá.

Ministerstvo financí vypočítalo maximální částku na téměř 115 miliard. Jenže podle odborných odhadů ministerstva životního prostředí a české inspekce životního prostředí může nakonec stačit jen zhruba polovina, přibližně 40 až 50 miliard.

"Tohle je pro mě věc, která mě činí ostražitým, a cítím v tom nějaké šmé, něco nečistého," uvedl pro Aktuálně.cz exministr Martin Bursík.

Vedení ministerstva financí se proti tomu ohradilo. Tvrdí, že výběrovým řízením chce dosáhnout toho, aby stát nakonec platil za sanaci co nejméně. "Cílem tohoto projektu je stlačit cenu co nejvíce dolů," řekl náměstek ministra Ivan Fuksa.

Firma může na jedné sanaci i prodělat, tvrdí finance

Současný ministr životního prostředí Ladislav Miko i ředitelka České inspekce životního prostředí Eva Tylová však upozorňují, že skutečný rozsah staré ekologické škody může být ve skutečnosti větší, než se zpočátku zdá. Ovšem pozná se to až v okamžiku, kdy se začne s čištěním třeba podzemní vody.

Foto: Aktuálně.cz

V současnosti se to řeší právě tak, že stát na sanaci přidá další peníze.

Jenže tato praxe by podle ministerstva financí skončila v okamžiku, kdy by stát vybral jedinou firmu na všechny ekologické škody. Zakázka totiž počítá s tím, že ani v těchto případech nezaplatí stát víc.

"Když se objeví nová škoda, firma ji bude muset odstranit, ale my víc peněz nezaplatíme. Budou muset ušetřit na jiných místech," řekl na otázku Aktuálně.cz vrchní ředitel Tomáš Uvíra, který má na ministerstvu financí zakázku na starosti.

Dodal, že plánovaná smlouva počítá i se sankcemi, pokud by vítězná firma likvidaci staré ekologické zátěže odkládala nebo prodlužovala. Ministerstvo financí navíc bude peníze za sanaci vyplácet až zpětně, ročně počítá s částkou sedm miliard korun, ale záležet bude na předložených fakturách.

Foto: MŽP

Jaká vláda potvrdí vítěze?

Do finále ekologické zakázky postoupily tři firmy: Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental services, které v srpnu předloží své finanční nabídky, na jejichž základě vybere komise vítěze.

Poslední slovo bude mít vláda, která musí vítěznou společnost potvrdit. Zatím není jisté, jestli to udělá ještě přechodný kabinet Jana Fischera, nebo nová vláda po volbách.

"Nemyslím si, že o tom bude rozhodovat ještě současná vláda," soudí ministr financí Eduard Janota.

 

Právě se děje

Další zprávy