Bursík: Zakázka na sanace je o 75 miliard předražená

Kateřina Eliášová
18. 5. 2009 8:12
Na likvidaci ekologických škod stačí 40 miliard, ne 115, tvrdí šéf zelených
Foto: Martina Machová

Praha - Historicky největší veřejná zakázka na odstranění starých ekologických škod je podle bývalého vicepremiéra Martina Bursíka výrazně předražená.

Rozdíl mezi tím, co by stačilo, a s čím počítá ministerstvo financí, činí podle jeho názoru 75 miliard. 

Exministr životního prostředí uvedl, že sanace zamořené půdy by vyšla jen na 40 miliard, a ne na 115, jak oznámilo zmíněné  ministerstvo.

"Ta reálná cena je nižší. Podle našich odhadů to může být maximálně 40 miliard korun, ne 115," řekl Aktuálně.cz Bursík.

K podobnému závěru došla i šéfka České inspekce životního prostředí Eva Tylová, jíž se na zakázku dotazovaly Hospodářské noviny.

Že je cena nadsazená si myslí taky bývalý šéf Fondu národního majetku Roman Češka a ministr životního prostředí z počátku 90. let František Benda. „Odhad skutečných nákladů může být opravdu kolem 40 miliard," cituje ho server ihned.cz.

Je za tím "něco nečistého"

Bursík se domnívá, že za přemrštěnou cenou je "něco nečistého".

Proto už dříve řekl, že by o osudu obřího tendru měla rozhodnout až nová vláda.

"Tohle je pro mě věc, která mě činí ostražitým, a cítím v tom nějaké šmé, něco nečistého," uvedl pro Aktuálně.cz doslova Bursík.

"Neměla by o tom teď rozhodovat přechodná vláda, aby si to mezi sebe rozdělily ČSSD a ODS," dodal.

Inspekce posílí

Bursík také prozradil, že jednání předchozí vlády o této konkrétní zakázce nebylo vůbec jednoduché.

Sám totiž navrhoval, aby kvůli tomu posílila Česká inspekce životního prostředí a aby inspektoři měli určitá privilegia. Bitvu vyhrál. Pokud se sanacemi začne, každou zakázku si inspektoři ohlídají od začátku až do konce.

"Udělali jsme dohodu, že Česká inspekce životního prostředí bude posílena. Když k té zakázce dojde, bude třeba inspektory, aby to průběžně hlídali, aby dělali analýzy rizik a dělali supervizi těch zakázek," uvedl Bursík.

Na začátku každé ze sanací tak inspektoři udělají čerstvý odhad rizik, zjistí, jak moc je půda kontaminovaná a navrhnou technologii, jak místo vyčistit.

"Inspektoři budou mít možnost v průběhu zakázku kontrolovat a na konci budou u předání toho místa, z pohledu ministerstva životního prostředí je to maximum, co jsem mohl udělat, řekl Bursík.

Firmy se možná obrátí na ÚOHS

Do finále veřejné soutěže postoupily tři společnosti: Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental services. Do srpna mají předložit své finanční nabídky, podle nichž ministerstvo financí určí vítěze a předloží výsledky vládě.

NOVÝ ŽIVOT
NOVÝ ŽIVOT | Foto: Ondřej Besperát

Naopak sdružení PPF Advisory, Ecosoil Sud, AVE, Dekonta, dále Sdružení PD Gruppe-Stavoprogress Brno a také konsorcium Deme Internatiobnal a Dredging International neuspěly a někteří z poražených se dokonce odvolali.

Ministerstvo odvolání zamítlo, jak dnes uvedl v televizi vrchni ředitel ministerstva Tomáš Uvíra.

Podle Hospodářských novin se proto minimálně PPF  hodlá obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podnět tomuto úřadu dalo kvůli obří zakázce i česká pobočka protikorupční organizace Transparency International.

Aktuálně.cz už minulý týden napsalo, že antimonopolní úřad zakázku zkoumá a zahájil správní řízení. Jeho mluvčí Kristián Chalupa však odmítl našemu serveru říci, kvůli čemu přesně bylo řízení zahájeno.

 

Právě se děje

Další zprávy