Bursík: Zakázka na sanace je o 75 miliard předražená

Kateřina Eliášová
18. 5. 2009 8:12
Na likvidaci ekologických škod stačí 40 miliard, ne 115, tvrdí šéf zelených
Foto: Martina Machová

Praha - Historicky největší veřejná zakázka na odstranění starých ekologických škod je podle bývalého vicepremiéra Martina Bursíka výrazně předražená.

Rozdíl mezi tím, co by stačilo, a s čím počítá ministerstvo financí, činí podle jeho názoru 75 miliard. 

Exministr životního prostředí uvedl, že sanace zamořené půdy by vyšla jen na 40 miliard, a ne na 115, jak oznámilo zmíněné  ministerstvo.

"Ta reálná cena je nižší. Podle našich odhadů to může být maximálně 40 miliard korun, ne 115," řekl Aktuálně.cz Bursík.

K podobnému závěru došla i šéfka České inspekce životního prostředí Eva Tylová, jíž se na zakázku dotazovaly Hospodářské noviny.

Že je cena nadsazená si myslí taky bývalý šéf Fondu národního majetku Roman Češka a ministr životního prostředí z počátku 90. let František Benda. „Odhad skutečných nákladů může být opravdu kolem 40 miliard," cituje ho server ihned.cz.

Je za tím "něco nečistého"

Bursík se domnívá, že za přemrštěnou cenou je "něco nečistého".

Proto už dříve řekl, že by o osudu obřího tendru měla rozhodnout až nová vláda.

"Tohle je pro mě věc, která mě činí ostražitým, a cítím v tom nějaké šmé, něco nečistého," uvedl pro Aktuálně.cz doslova Bursík.

"Neměla by o tom teď rozhodovat přechodná vláda, aby si to mezi sebe rozdělily ČSSD a ODS," dodal.

Inspekce posílí

Bursík také prozradil, že jednání předchozí vlády o této konkrétní zakázce nebylo vůbec jednoduché.

Sám totiž navrhoval, aby kvůli tomu posílila Česká inspekce životního prostředí a aby inspektoři měli určitá privilegia. Bitvu vyhrál. Pokud se sanacemi začne, každou zakázku si inspektoři ohlídají od začátku až do konce.

"Udělali jsme dohodu, že Česká inspekce životního prostředí bude posílena. Když k té zakázce dojde, bude třeba inspektory, aby to průběžně hlídali, aby dělali analýzy rizik a dělali supervizi těch zakázek," uvedl Bursík.

Na začátku každé ze sanací tak inspektoři udělají čerstvý odhad rizik, zjistí, jak moc je půda kontaminovaná a navrhnou technologii, jak místo vyčistit.

"Inspektoři budou mít možnost v průběhu zakázku kontrolovat a na konci budou u předání toho místa, z pohledu ministerstva životního prostředí je to maximum, co jsem mohl udělat, řekl Bursík.

Firmy se možná obrátí na ÚOHS

Do finále veřejné soutěže postoupily tři společnosti: Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental services. Do srpna mají předložit své finanční nabídky, podle nichž ministerstvo financí určí vítěze a předloží výsledky vládě.

NOVÝ ŽIVOT
NOVÝ ŽIVOT | Foto: Ondřej Besperát

Naopak sdružení PPF Advisory, Ecosoil Sud, AVE, Dekonta, dále Sdružení PD Gruppe-Stavoprogress Brno a také konsorcium Deme Internatiobnal a Dredging International neuspěly a někteří z poražených se dokonce odvolali.

Ministerstvo odvolání zamítlo, jak dnes uvedl v televizi vrchni ředitel ministerstva Tomáš Uvíra.

Podle Hospodářských novin se proto minimálně PPF  hodlá obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podnět tomuto úřadu dalo kvůli obří zakázce i česká pobočka protikorupční organizace Transparency International.

Aktuálně.cz už minulý týden napsalo, že antimonopolní úřad zakázku zkoumá a zahájil správní řízení. Jeho mluvčí Kristián Chalupa však odmítl našemu serveru říci, kvůli čemu přesně bylo řízení zahájeno.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy