České slabiny v boji s covidem. Málo testů, utajování kontaktů, nedostatečná opatření

Michaela Endrštová Radek Dragoun Jiří Kropáček Denis Chripák Michaela Endrštová, Radek Dragoun, Jiří Kropáček, Denis Chripák
10. 2. 2021 5:30
Českem se šíří britská mutace koronaviru a čísla nově nakažených se stále nedaří srazit. Redakce Aktuálně.cz vybrala pět zásadních oblastí, které jsou podle expertů klíčové pro zvládnutí epidemie koronaviru v Česku. Porovnali jsme, co o nich říká ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a co si myslí odborníci.
  • Testování
  • Testování ve firmách
  • Trasování
  • Opatření
  • Sekvenování

Testování je jedním z účinných nástrojů proti šíření koronaviru. Jen díky němu lze některé nakažené včas odhalit a zabránit tak tomu, aby se vir šířil dál do společnosti. V současné době probíhá v Česku zhruba 24 tisíc PCR testů a 28 tisíc antigenních testů denně, přičemž zhruba 27 procent z nich vychází pozitivně. Odborníci přitom dlouhodobě upozorňují, že k tomu, aby se dalo tvrdit, že je epidemie pod kontrolou, je nutné se dostat pod úroveň pěti procent.

Čísla za celý minulý týden:

0

PCR testů za týdenDenní průměr: 23 893

0

Antigenních testů za týdenDenní průměr: 28 561

0

Celkem testů za týdenDenní průměr: 52 455

125 002

Testy kvůli příznakům

48 970

Testy kvůli kontaktu s nakaženým

181 021

Preventivní testy a plošné testování

12 192

Ostatní

49 918

Počet potvrzených pozitivních případů Denní průměr: 7131

Co říká ministr zdravotnictví Jan Blatný?

Jan Blatnýministr zdravotnictví

Co říkají odborníci?

Libor Grubhofferředitel Biologického centra Akademie věd ČR
Milan Kubekprezident České lékařské komory
Jaroslav Flegrevoluční biolog

Ačkoliv neexistují přesná čísla toho, kde se lidé nejčastěji nakazí, protože to z řady případů nelze zjistit, ze statistik i tak jednoznačně vyplývá, že nejrizikovějším místem pro přenos viru je spolu s rodinou zaměstnání. Na malém prostoru se často potkává velký počet lidí, kde navíc v případě setrvání po dobu několika hodin klesá i účinná ochrana v podobě roušek a respirátorů. Nekontrolovatelnému šíření nákazy by mohlo zabránit pravidelné testování zaměstnanců, které by mohlo nakažené včas odhalit a izolovat.

0
 %

Podíl prokazatelně nakažených, kteří se nakazili v zaměstnání (do 17. 10. 2020)

Co říká ministr zdravotnictví Jan Blatný?

Jan Blatnýministr zdravotnictví

Co říkají odborníci?

Václav Hořejšíimunolog
Libor Grubhofferředitel Biologického centra Akademie věd
Milan Kubekprezident České lékařské komory

Méně než jeden kontakt nahlásí v průměru nakažení lidé hygienikům. Výzkum projektu Život během pandemie přitom ukazuje, že lidé se za jeden týden po dostatečnou dobu ocitnou v rizikové blízkosti 13 lidí. Lidé tak nehlásí všechny své kontakty, často je o to totiž jejich známí žádají. Nechtějí do karantény, což by znamenalo významná omezení a mimo jiné i nemožnost pracovat, což obnáší i snížení mzdy na 60 procent. Právě izolace rizikových kontaktů a jejich testování jsou ale důležité pro to, aby se u nich nákaza odhalila včas a virus se tak dál nešířil. Lidé totiž mohou být nakažení, aniž by o tom věděli. Výzkumy však dokazují, že i lidé bez příznaků jsou infekční.

0
 %

Procento případů, které hygienici za poslední týden vyřešili do 24 hodin

0

Průměrný počet vytrasovaných rizikových kontaktů na jednoho nakaženého

0
 osob

Průměrný počet blízkých kontaktů za týden podle průzkumu projektu Život během pandemie

6311

Nedořešené kontakty za posledních 14 dní

64 %

V kolika procentech se hygienici dovolají

Co říká ministr zdravotnictví Jan Blatný?

Jan Blatnýministr zdravotnictví

Co říkají odborníci?

Roman Chlíbekvakcinolog
Zdeněk Helbiochemik
Eva Zažímalovápředsedkyně Akademie věd

Po rozvolnění opatření před Vánoci, kdy se mohlo nakupovat třeba oblečení nebo zajít ke kadeřníkovi, vláda po svátcích sáhla k přísnějším restrikcím a mnoho věcí omezila. Přehled aktuálně platných opatření najdete zde. Je možné, že do budoucna se ale bude dále omezovat: čísla nakažených neklesají a ministr zdravotnictví Jan Blatný nedávno uvedl, že aktuální opatření již nestačí. Ve hře je tak například zákaz cestování mezi kraji nebo vycházení z bydliště jen do určené vzdálenosti. Nouzový stav, který vládě umožňuje nařizovat některá opatření, však končí 14. února. Vláda nyní žádá poslance o prodloužení nouzového stavu o další měsíc. Vedení KSČM, které v tom opakovaně vládu podpořilo, však tentokrát doporučilo svým poslancům, aby pro další prodloužení nouzového stavu nehlasovali. Sněmovna o tom bude rozhodovat ve čtvrtek.

Jak dlouho bude minimálně trvat současný nouzový stav?

0
 dnů (do 14. února)

Jak dlouho v Česku platí opatření podle 5. stupně protiepidemického systému PES?

0
 dní

Co říká ministr zdravotnictví Jan Blatný?

Jan Blatnýministr zdravotnictví

Co říkají odborníci?

Milan Kubekprezident České lékařské komory
Roman Chlíbekvakcinolog
Eva Zažímalovápředsedkyně Akademie věd

Metoda sekvenování je podrobná analýza pozitivních covid vzorků, která dokáže odhalit různé mutace viru, například tu britskou, jejíž výskyt už byl v Česku potvrzen. V Česku se sekvenuje pouze zlomek všech pozitivních vzorků. Nejde proto říct, jak moc je zde již mutace rozšířená nebo kde všude a v jaké míře se nachází. Podle některých vědců může britská mutace viru v některých regionech až za desítky procent nových případů. A toto číslo pravděpodobně poroste. Vzhledem k tomu, že se britská mutace šíří výrazně rychleji, lze očekávat, že v řádu několika týdnů či měsíců bude tato varianta viru v zemi převládat. V Česku jsou i některé PCR soupravy, které jsou schopné odhalit ze vzorku stopy britské mutace - v takovém případě se posílají Národní referenční laboratoři, která její výskyt definitivně potvrdí. Vědci se nyní snaží vyjednat s vládou finanční podporu pro navýšení množství analyzovaných vzorků.

Kolik vzorků dosud Státní zdravotní ústav sekvenoval?

0
 vzorků

U kolika případů byla dosud prokázána britská mutace?

0
 případů

A na základě hlášení z německé strany je potvrzeno více než 20 případů u pendlerů v Německu.

V kolika z 53 evropských zemí se již vyskytuje britská mutace?

Ve  
0

(zdroj: WHO)

Co říká ministr zdravotnictví Jan Blatný?

Jan Blatnýministr zdravotnictví

Co říkají odborníci?

Libor Grubhofferředitel Biologického centra Akademie věd ČR
Václav Hořejšíimunolog
Eva Zažímalovápředsedkyně Akademie věd
 

Právě se děje

před 28 minutami

Seznam Zprávy: S cestou do Moskvy pomáhal Hamáčkovi Hrad. Pomoc se týkala rusko-amerického summitu v Praze, řekl šéf zahraničního odboru Jindrák

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
Další zprávy