Jako byste dali klíče Komunistické straně Číny, varuje ředitel BIS před špionáží

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
25. 9. 2019 17:39
Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka v Senátu varoval před útoky čínských tajných služeb. "Pokud Čínu pustíme do naší zásadně důležité komunikační sítě, tak dáváme klíče od této sítě do rukou čínské komunistické strany," sdělil Koudelka na veřejném slyšení, které pořádal pod názvem Národní bezpečnost a obchod s Čínou senátor Pavel Fischer.
Ředitel BIS Michal Koudelka nemluví na veřejnosti často. Ve středu odpoledne promluvil v Senátu.
Ředitel BIS Michal Koudelka nemluví na veřejnosti často. Ve středu odpoledne promluvil v Senátu. | Foto: ČTK

"Čínská vláda ve snaze zajistit si přístup k moderním technologiím vychází všemožně vstříc čínským firmám za využití všech prostředků, tedy i za využití zpravodajských služeb," prohlásil Koudelka s tím, že celá čínská společnost se rozhodla brát špionáž jako legitimní cestu k zajištění rozvoje země.

"Proto je možné vidět zpravodajské služby v mnoha oblastech, ať se to týká průmyslové špionáže, politické špionáže nebo vojenské špionáže. Někdy je tato špionáž na úrovni velmi amatérské a směšné, ale mnohdy je také velmi sofistikovaná," uvedl Koudelka a dodal, že v tajných službách pracují stovky tisíc Číňanů.

Zároveň upozornil, že každý, kdo pojede do Číny a má pro čínský režim nějaký význam, musí počítat s tím, že mu bude věnována pozornost tajných služeb.

"Například tak, že bude sledován, bude mu otevřen trezor, bude napadeno jeho veškeré komunikační zařízení, ať jde o telefon, tablet, nebo další věci. Toto je nutné brát v potaz, pokud chcete dělat byznys v Číně," řekl ředitel Bezpečnostní informační služby. "To neznamená, abychom z toho byli paranoidní, ale znamená to dodržovat všechna bezpečnostní pravidla, to je jediná cesta," podotkl.

Poukázal také na to, že čínské tajné služby se snaží cizince naverbovat především ve své zemi. "Stále platí, že cíl svého zpravodajského zájmu osloví a nabídnou mu spolupráci v naprosté většině na území Číny. Je to pro ně výrazně bezpečnější a pro tento cíl je podstatně obtížnější takovému tlaku odolat," řekl. 

Čína podle šéfa BIS využívá kybernetické útoky

Koudelka mluvil také o kyberútocích, před kterými kromě BIS varuje také Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost - který jmenoval aktéry napojené na Rusko a Čínu. Podle tohoto úřadu došlo k rozsáhlému útoku na strategicky významnou českou vládní instituci, a to pravděpodobně z Číny.

"Čína využívá kybernetické útoky jako jeden ze zdrojů informací. A to tak, že buď útočí na nějaký stát, instituci, nebo na firmu, ze které tyto informace dostává. Tomu musíme čelit, stejně jako celý demokratický svět," řekl Koudelka na veřejném senátním slyšení.

Ve chvíli, kdy na veřejném slyšení zazněla zmínka o snaze čínských firem podílet se v Česku na budování bezdrátové sítě nejnovější generace, známé jako 5G, Koudelka varoval před čínskou špionáží.

"Není dost dobře možné se vyhnout tomu, že čínské firmy budou do tohoto zasahovat se svou vyspělou technologií. Je třeba ty nejdůležitější kanály státu chránit tak, aby je nebylo možné využít jako zdroj informací, protože je pravdou, že čínské firmy jsou nějakým způsobem připojené a kontrolované Komunistickou stranou Číny. A je fakt, že pokud je pustíme do naší zásadně důležité, páteřní komunikace a sítě, tak dáváme klíče od této sítě do rukou Komunistické strany Číny," varoval šéf české tajné služby.        

Pozor na čínskou komunitu, tvrdí Koudelka

Michal Koudelka se zmínil také o čínské komunitě v zahraničí, která podle něj pracuje pro čínské tajné služby. "Je až nebývalé, v jak velkém rozsahu dochází k využívání této komunity v zahraničí," prohlásil a poukázal na to, že Čína využívá velmi silného vztahu svých občanů ke své zemi.

"Je to dané mimo jiné tím, že jde často o velké rodiny, z nichž část zůstává v Číně. Potom je pro čínské zpravodajce jednodušší přijít a požadovat od někoho z této komunity spolupráci," sdělil Koudelka. Pokud dotyčný se spoluprací nesouhlasí, následuje podle něj vydírání. "Například hrozí tím, že se zle povede nějakému členu rodiny doma. Tyto věci dělají Číňané velmi tvrdě," řekl ředitel BIS.

Michal Koudelka kromě jiného vyzýval ty, kteří by byli nějakým způsobem čínskými tajnými službami osloveni, aby nic nepodnikali na vlastní pěst. "Je důležité vědět, že když se něco takového stane, nelze si myslet, že se s tím dokážu vypořádat sám. To by bylo velmi naivní, protože proti vám stojí velmi silný aparát, který když k něčemu přistoupí, tak už o vás nějaké informace má," popisoval Koudelka a nabízí pomoc Bezpečnostní informační služby.

"Kdokoliv má zájem obrátit se na naši službu, jsme tady od toho, abychom vám pomohli. Kdokoliv má pocit, že se dostal do nějaké nepříjemné situace, nebo má pocit, že se cítí ohrožen, nemějte žádné obavy a obraťte se na nás. Je lepší přijít dvacetkrát, když to nic neznamená, než nepřijít jednou a dostat se do problémů," zakončil své vystoupení ředitel BIS, který mluví na veřejnosti jen výjimečně.

V okamžiku, kdy zazněly dotazy, chválil Koudelka reakci českých politiků na informace, které jim poskytuje Bezpečnostní informační služba. V této souvislosti výrazně pochválil vládu.   

"Reakce jsou perfektní. Na naše zprávy adresáti reagují, zabývají se jimi a tvoří z nich důsledky. Velmi odpovědně. Velmi rychle. Já si toho velmi vážím. Protože to nebylo vždycky. Tato vláda se chová tak, jak by se chovat měla," řekl.

Koudelka už v minulosti několikrát upozorňoval na nebezpečí, které hrozí Česku ze strany Ruska nebo Číny. Jeho varování se nelíbí dlouhodobě prezidentovi Miloši Zemanovi, který už třikrát odmítl návrh vlády jmenovat Koudelku generálem.

 

Právě se děje

před 55 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 57 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy