Jako byste dali klíče Komunistické straně Číny, varuje ředitel BIS před špionáží

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
25. 9. 2019 17:39
Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka v Senátu varoval před útoky čínských tajných služeb. "Pokud Čínu pustíme do naší zásadně důležité komunikační sítě, tak dáváme klíče od této sítě do rukou čínské komunistické strany," sdělil Koudelka na veřejném slyšení, které pořádal pod názvem Národní bezpečnost a obchod s Čínou senátor Pavel Fischer.
Ředitel BIS Michal Koudelka nemluví na veřejnosti často. Ve středu odpoledne promluvil v Senátu.
Ředitel BIS Michal Koudelka nemluví na veřejnosti často. Ve středu odpoledne promluvil v Senátu. | Foto: ČTK

"Čínská vláda ve snaze zajistit si přístup k moderním technologiím vychází všemožně vstříc čínským firmám za využití všech prostředků, tedy i za využití zpravodajských služeb," prohlásil Koudelka s tím, že celá čínská společnost se rozhodla brát špionáž jako legitimní cestu k zajištění rozvoje země.

"Proto je možné vidět zpravodajské služby v mnoha oblastech, ať se to týká průmyslové špionáže, politické špionáže nebo vojenské špionáže. Někdy je tato špionáž na úrovni velmi amatérské a směšné, ale mnohdy je také velmi sofistikovaná," uvedl Koudelka a dodal, že v tajných službách pracují stovky tisíc Číňanů.

Zároveň upozornil, že každý, kdo pojede do Číny a má pro čínský režim nějaký význam, musí počítat s tím, že mu bude věnována pozornost tajných služeb.

"Například tak, že bude sledován, bude mu otevřen trezor, bude napadeno jeho veškeré komunikační zařízení, ať jde o telefon, tablet, nebo další věci. Toto je nutné brát v potaz, pokud chcete dělat byznys v Číně," řekl ředitel Bezpečnostní informační služby. "To neznamená, abychom z toho byli paranoidní, ale znamená to dodržovat všechna bezpečnostní pravidla, to je jediná cesta," podotkl.

Poukázal také na to, že čínské tajné služby se snaží cizince naverbovat především ve své zemi. "Stále platí, že cíl svého zpravodajského zájmu osloví a nabídnou mu spolupráci v naprosté většině na území Číny. Je to pro ně výrazně bezpečnější a pro tento cíl je podstatně obtížnější takovému tlaku odolat," řekl. 

Čína podle šéfa BIS využívá kybernetické útoky

Koudelka mluvil také o kyberútocích, před kterými kromě BIS varuje také Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost - který jmenoval aktéry napojené na Rusko a Čínu. Podle tohoto úřadu došlo k rozsáhlému útoku na strategicky významnou českou vládní instituci, a to pravděpodobně z Číny.

"Čína využívá kybernetické útoky jako jeden ze zdrojů informací. A to tak, že buď útočí na nějaký stát, instituci, nebo na firmu, ze které tyto informace dostává. Tomu musíme čelit, stejně jako celý demokratický svět," řekl Koudelka na veřejném senátním slyšení.

Ve chvíli, kdy na veřejném slyšení zazněla zmínka o snaze čínských firem podílet se v Česku na budování bezdrátové sítě nejnovější generace, známé jako 5G, Koudelka varoval před čínskou špionáží.

"Není dost dobře možné se vyhnout tomu, že čínské firmy budou do tohoto zasahovat se svou vyspělou technologií. Je třeba ty nejdůležitější kanály státu chránit tak, aby je nebylo možné využít jako zdroj informací, protože je pravdou, že čínské firmy jsou nějakým způsobem připojené a kontrolované Komunistickou stranou Číny. A je fakt, že pokud je pustíme do naší zásadně důležité, páteřní komunikace a sítě, tak dáváme klíče od této sítě do rukou Komunistické strany Číny," varoval šéf české tajné služby.        

Pozor na čínskou komunitu, tvrdí Koudelka

Michal Koudelka se zmínil také o čínské komunitě v zahraničí, která podle něj pracuje pro čínské tajné služby. "Je až nebývalé, v jak velkém rozsahu dochází k využívání této komunity v zahraničí," prohlásil a poukázal na to, že Čína využívá velmi silného vztahu svých občanů ke své zemi.

"Je to dané mimo jiné tím, že jde často o velké rodiny, z nichž část zůstává v Číně. Potom je pro čínské zpravodajce jednodušší přijít a požadovat od někoho z této komunity spolupráci," sdělil Koudelka. Pokud dotyčný se spoluprací nesouhlasí, následuje podle něj vydírání. "Například hrozí tím, že se zle povede nějakému členu rodiny doma. Tyto věci dělají Číňané velmi tvrdě," řekl ředitel BIS.

Michal Koudelka kromě jiného vyzýval ty, kteří by byli nějakým způsobem čínskými tajnými službami osloveni, aby nic nepodnikali na vlastní pěst. "Je důležité vědět, že když se něco takového stane, nelze si myslet, že se s tím dokážu vypořádat sám. To by bylo velmi naivní, protože proti vám stojí velmi silný aparát, který když k něčemu přistoupí, tak už o vás nějaké informace má," popisoval Koudelka a nabízí pomoc Bezpečnostní informační služby.

"Kdokoliv má zájem obrátit se na naši službu, jsme tady od toho, abychom vám pomohli. Kdokoliv má pocit, že se dostal do nějaké nepříjemné situace, nebo má pocit, že se cítí ohrožen, nemějte žádné obavy a obraťte se na nás. Je lepší přijít dvacetkrát, když to nic neznamená, než nepřijít jednou a dostat se do problémů," zakončil své vystoupení ředitel BIS, který mluví na veřejnosti jen výjimečně.

V okamžiku, kdy zazněly dotazy, chválil Koudelka reakci českých politiků na informace, které jim poskytuje Bezpečnostní informační služba. V této souvislosti výrazně pochválil vládu.   

"Reakce jsou perfektní. Na naše zprávy adresáti reagují, zabývají se jimi a tvoří z nich důsledky. Velmi odpovědně. Velmi rychle. Já si toho velmi vážím. Protože to nebylo vždycky. Tato vláda se chová tak, jak by se chovat měla," řekl.

Koudelka už v minulosti několikrát upozorňoval na nebezpečí, které hrozí Česku ze strany Ruska nebo Číny. Jeho varování se nelíbí dlouhodobě prezidentovi Miloši Zemanovi, který už třikrát odmítl návrh vlády jmenovat Koudelku generálem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 8 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy