S kým jste se v Číně sešli, chce vědět senátor Fischer. Ptal se i Zemanova tlumočníka

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 25. 9. 2019 16:24
Čína a vztahy Česka s touto velmocí se staly středobodem jednání senátního výboru pro bezpečnost. Promluvili o nich představitelé byznysu či bezpečnostní komunity, veřejné slyšení se konalo z iniciativy předsedy výboru Pavla Fischera. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz Fischer mapuje čínský vliv v Česku i neveřejnou cestou, respondentům na toto téma rozdal dotazníky. Obdržel ho i sinolog Vít Vojta.
Senátor Pavel Fischer.
Senátor Pavel Fischer. | Foto: Václav Vašků

Uprostřed června v Růžovém salonku Kolovratského paláce, jednoho ze tří senátních, sedělo u stolu se senátorem Pavlem Fischerem zhruba patnáct lidí. Pozval je, aby s nimi hovořil o perspektivě a rizicích česko-čínských vztahů. Mezi zpovídanými byli zástupce Asociace pro mezinárodní otázky, Centra asijských studií při Vysoké škole ekonomické nebo sinolog Vít Vojta, známý coby tlumočník českých prezidentů do čínštiny.

"V minulých měsících jsme přizvali ke spolupráci na téma Číny představitele akademické obce, které jsme oslovili také pomocí dotazníku. Ptáme se na zkušenosti a doporučení, zahraniční cesty nebo spolupráci s čínskými partnery," potvrdil deníku Aktuálně.cz senátor Pavel Fischer. Dotazníky rozdal na konci zmíněného zhruba hodinu a půl dlouhého sezení, Aktuálně.cz má formulář k dispozici.

Čítá třiadvacet otázek rozdělených do tří tematických bloků. Fischer chtěl znát názory respondentů na aktuální česko-čínské vazby, podrobnosti spolupráce instituce, kde daný dotazovaný působí, s čínskou stranou, a náměty na budoucí podobu česko-čínské problematiky. Mimo jiné se také ptal, zda zpovídaný vyrazil do Číny, kdo mu cestu platil, případně s kým se v Číně setkal.

"Jakákoliv diskuse o ekonomickém, sociálním a samozřejmě i o politickém či jiném vývoji v Čínské lidové republice je velmi důležitá a užitečná, s ohledem na rostoucí vliv Číny ve světě i v České republice. Mediální pohled na dění v Čínské lidové republice je tu často velmi jednostranný, stereotypní a zpolitizovaný," řekla Aktuálně.cz ředitelka Centra asijských studií při VŠE Zuzana Stuchlíková, která se červnového sezení účastnila.

Vojta dotazník odmítl vyplnit

Dotazník Stuchlíková vyplnila, naopak formulář zatím nezpracovali v Asociaci pro mezinárodní otázky. "Asociace se z podstaty svého názvu zabývá zahraniční politikou, proto se účastníme všech akcí, které považujeme za zajímavé a potenciálně užitečné," komentovala červnové setkání pro Aktuálně.cz Ivana Karásková z asociace.

Fischer Aktuálně.cz potvrdil, že výslovně dotazník odmítl vyplnit pouze Vít Vojta, který je hlavní postavou webového portálu o Číně Sinoskop. Ten na rozdíl od projektu Sinopsis informuje o Číně výrazně smířlivěji, Vojta svou platformou podle vlastních slov chce do veřejné debaty o říši středu vnést konstruktivní tón.

Sinolog, konzultant pro české firmy usilující o vstup na čínský trh a aktuálně také tlumočník prezidenta Miloše Zemana Vít Vojta.
Sinolog, konzultant pro české firmy usilující o vstup na čínský trh a aktuálně také tlumočník prezidenta Miloše Zemana Vít Vojta. | Foto: Vít Vojta

Deník Aktuálně.cz Vojtu nezastihl. V minulosti ale mluvil o potřebě přistupovat k Číně méně konfrontačně, čemuž se naopak senátor Fischer nevyhýbá. "Debata o Číně je nesmírně polarizovaná. Každý pátý člověk na světě je Číňan. My jim nerozumíme a zdejší vyhraněná diskuse to pak staví tak, že je máme odmítat," řekl například letos v květnu Vojta v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jak senátor Fischer s dotazníky naloží, zatím není jasné. "O dalších závěrech budu informovat," sdělil Aktuálně.cz. Každopádně zmíněná neveřejná červnová schůzka je součástí jeho na jaře deklarované snahy zmapovat vztahy Česka s Čínou, pojmenovat jejich přednosti i rizika a pokusit se přispět k nalezení ideální pozice pro Česko v tomto svazku. Fischer se ve své aktivitě inspiruje v západních zemích.

Fischer pozval šéfa BIS i Mlynáře z PPF

"Celá Evropská unie řeší totéž co my. Všichni vnímají velké obchodní příležitosti, ale také obrovské ohrožení ze strany Číny. Ze všeho nejdřív proto musíme jasně pojmenovat zájmy českých občanů a zájmy českého byznysu. Proto jsme k jednomu stolu do Senátu pozvali bezpečnostní experty a zástupce velkých i malých českých firem a svazů. To, co dnes potřebujeme, je otevřený dialog a výměna informací," řekl Aktuálně.cz senátor.

Veřejně se jeho iniciativa poprvé naplnila na středečním senátním slyšení. Beseda byla rozdělená do tří bloků, v nichž pozvaní hosté mluvili o zkušenostech českých firem na čínském trhu, potřebě evropských podnikatelských svazů koordinovat obchodní politiku vůči Číně a o bezpečnostních rizicích vzájemných vztahů.

Z pozvaných firem byly nejvýraznějšími subjekty finanční kolos PPF a Škoda Auto. Podnikatelské svazy reprezentoval Radek Špicar ze Svazu průmyslu a dopravy či prezident Svazu strojírenské technologie Jan Rýdl. Bezpečnostní část slyšení obstaral v první řadě ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.

BIS před čínským vlivem v Česku dlouhodobě varuje. "Na území ČR či proti českým zájmům nepůsobily nepřátelsky jen čínské zpravodajské služby. K nátlakovému prosazování čínských zájmů se uchylovali i kariérní čínští diplomaté. V tomto kontextu je nutné konstatovat, že čínský přístup je de facto stejně hybridní jako ruský, hrozbu může představovat zpravodajský důstojník stejně jako kariérní diplomat či byznysmen," stojí v její poslední výroční zprávě.

Na co se ptal senátor Fischer v dotazníku

Přinášíme výběr otázek z dotazníku, který senátor Pavel Fischer rozdal na červnovém neveřejném slyšení respondentů. 

Otázky z bloku Hodnocení vztahů:

  • Popište, jak vnímáte stávající politiku ČR vůči ČLR od roku 2015. Jaké klíčové slovo nebo pojem byste použili pro popsání hlavních událostí, případně trendů?
  • Jaké entity nebo jací aktéři měli podle vás rozhodující slovo v česko-čínských vztazích od roku 2013?

Otázky z bloku Spolupráce s partnery:

  • Účastnili jste se vy nebo vaši kolegové/zaměstnanci pracovní cesty do ČLR, případně nějaké konference v ČLR?
  • Pokud ano, kdo tyto cesty financoval a jaký byl jejich program? S kým se delegáti sešli?
  • Zažili jste od roku 2014 ze strany představitelů ČLR jakékoliv nelegitimní chování či případné bezpečnostní incidenty?

Otázky z bloku Do budoucna:

  • Plánujete rozvíjet spolupráci s partnerskými institucemi v zemích EU a NATO jmenovitě na téma Číny? Pokud ano, jak?
  • Dostali jste nějaký vládní nebo veřejný grant z ČR, z EU nebo z Číny? Pokud ano, kdy a v jaké výši?
 

Právě se děje

před 39 minutami

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy