Praha - Stačilo zaplatit 50 tisíc korun a Ondřej Havlín se ještě v roli pražského soudce hravě postaral o to, aby opilý viník nehody nepřišel o řidičský průkaz.
Když bylo potřeba, využíval svých kontaktů v justici. Fungovalo zejména spojení na žalobce Františka Fialu, který za úplatek ovlivňoval vyšetřování řady dopravních nehod a dokázal zastavit trestní stíhání řidičů.
"Můžeš slavit, všechno je v naprosté pohodě," oznamoval pak Havlín do telefonu jednomu z obviněných, který se díky korupci zbavil policejního vyšetřování. Jenže mimo jiné i tenhle hovor dostal Havlína a další jeho známé do vážných potíží.
Slyšeli ho totiž i detektivové, kteří Havlína a další členy organizované mafie sledovali a nasadili na ně odposlechy. Veškerá výše popsaná zjištění pak státní zástupce sepsal do obžaloby, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, a poslal k soudu.
Konkrétně do Kladna, kde se začne úplatkářská kauza a ovlivňování vyšetřování dopravních nehod projednávat v úterý. Obžaloba viní z korupce celkem sedm lidí. A bývalý soudce Havlín je hlavní postavou.
Havlín si domlouval úplatky přímo na soudu
Podle obžaloby se přímo podílel na šesti z osmi případů, které policisté zadokumentovali. A státní zástupce Havlína kromě ovlivňování dopravních nehod obžaloval i z nedovoleného přechovávání zbraně Taurus, kterou bývalý soudce převezl z Bulharska do Čech.
Podle obžaloby bylo běžné, že Ondřej Havlín domlouval manipulaci s dopravními nehodami opilých řidičů přímo ve své kanceláři číslo 403 v budově Obvodního soudu pro Prahu 2.
Nejvyšší částku - 200 tisíc korun - přitom Havlín a advokátní koncipient a bývalý šéf policejní inspekce Boris Štefl požadovali po řidiči, kterému v krvi naměřili 2,68 promile alkoholu.
Za to, že státní zástupce zastaví jeho stíhání, měli po 50 tisících dostat Havlín, Štefl, žalobce a zbytek peněz pak měl skončit na kontě Nadace HELP. Jde o společnost, která má v popisu práce pomoc nemocným a postiženým lidem.
Peníze nerozhodují, zaznamenal odposlech
V dalším případě inkasovali podle žaloby Havlín a žalobce Fiala úplatky za zahlazení případu podnikatele Jaroslava Kříže, který je nyní rovněž na seznamu obžalovaných. Křížovi bylo v listopadu 2012 naměřeno v krvi 1,21 promile alkoholu. Pouhé tři dny poté si advokát Karel Matějka sjednal schůzku v kanceláři tehdejšího soudce Havlína a požádal ho, aby ovlivnil vyšetřování. "Peníze nerozhodují," zaznamenaly odposlechy Matějkova slova.
Havlín souhlasil. Za radu, jak se píše v žalobě, dostal v obálce tři tisíce korun a ještě během schůzky zavolal žalobci Františku Fialovi. Ten nakonec vše zařídil tak, že vyšetřování Křížova případu skončilo. Havlín i Fiala pak dostali podle obžaloby v budově Obvodního soudu pro Prahu 2 v obálce každý 25 tisíc korun. O úplatky ve výši 30 tisíc a dvakrát 50 tisíc si Havlín řekl u dalších třech nehod.
Advokát Karel Matějka před soudem připustil, že předal obálku se 3000 korun soudci Havlínovi jako platbu za radu. Následovalo pak ještě předání v obálce dalších 50 000 korun, ty byly podle Matějky poděkováním soudci za to, že byl příznivější, tedy že se o případ zajímal. "Nechtěl po mě žádné peníze," řekl o Havlínovi.
Všechny zadokumentované případy se odehrály v letech 2012 a 2013. Kromě Havlína, Fialy, Matějky, Štefla a podnikatele Kříže stanou před soudem ještě další dva lidé mimo justiční kruhy a s okrajovými rolemi – živnostník Ludvík Sýkora a nezaměstnaný Gejza Berky.
Státní zástupce měl původně podat obžalobu už loni na podzim. Zdržela ji však nejprve stížnost stíhaného Borise Štefla, kterou nejvyšší návladní Pavel Zeman zamítl koncem loňského listopadu.
Další prodlevu pak způsobil posudek Havlínova zdraví. Znalec však řekl, že bývalý soudce je v pořádku a může k soudu přijít. To se v úterý stalo jen na půl, Havlína totiž k soudu dovezla sanitka. Soudce Petr Sedlařík ale poté, co od něj obdržel zdravotní zprávu z bohnické nemocnice, rozhodl, že se hlavního líčení nemusí ze zdravotních důvodů účastnit. Havlín proto ze soudní síně odešel a zastupovat ho bude jeho obhájce Michal Hráský.