Soudce Havlín a dalších šest lidí míří za úplatky k soudu

Domácí Domácí
19. 1. 2015 16:13
Obžalobu sedmi lidí podala v pondělí vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Soudce Ondřej Havlín
Soudce Ondřej Havlín | Foto: ČTK

PrahaVrchní státní zastupitelství v Praze obžalovalo soudce Ondřeje Havlína a dalších šest lidí z úplatkářství.

"Obžaloba byla podána pro jednání, při nichž docházelo v průběhu roku 2012–2013 k nezákonnému ovlivňování trestních věcí ve prospěch pachatelů trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky," uvedla vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Mimořádnou vážnost má podle ní případ díky tomu, že někteří z obžalovaných jsou z řad justice.

Rozplétání korupční chobotnice soustředěné kolem Obvodního soudu pro Prahu 2 dosud přineslo celkem sedm obvinění. Kromě soudce Havlína si už obvinění vyslechli také státní zástupce František Fiala, advokát Karel Matějka, koncipient Boris Štefl a další tři osoby mimo justiční kruhy.

Případ se týká zahlazování trestných činů v dopravě. Havlín a Štefl byli navíc koncem srpna loňského roku obviněni v dalším případu, na který detektivové narazili v průběhu vyšetřování. Kauza se týká ovlivňování šetření nehody způsobené pod vlivem alkoholu.

Bývalý soudce Havlín si navíc vyslechl obvinění také z nedovoleného ozbrojování, když u něj detektivové při domovní prohlídce našli malorážku Taurus, kterou si Havlín odvezl ze svého pobytu v Bulharsku, kde působil jako velvyslanec.

Obžaloba měla být původně podána už loni na podzim, zdržela ji však nejprve stížnost stíhaného Borise Štefla, kterou nejvyšší návladní Pavel Zeman zamítl koncem loňského listopadu. Další prodlevu pak způsobil posudek Havlínova zdraví, podle něhož je soudce v pořádku a může být souzen.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy