Soudce Havlín a dalších šest lidí míří za úplatky k soudu

Domácí Domácí
19. 1. 2015 16:13
Obžalobu sedmi lidí podala v pondělí vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Soudce Ondřej Havlín
Soudce Ondřej Havlín | Foto: ČTK

PrahaVrchní státní zastupitelství v Praze obžalovalo soudce Ondřeje Havlína a dalších šest lidí z úplatkářství.

"Obžaloba byla podána pro jednání, při nichž docházelo v průběhu roku 2012–2013 k nezákonnému ovlivňování trestních věcí ve prospěch pachatelů trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky," uvedla vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Mimořádnou vážnost má podle ní případ díky tomu, že někteří z obžalovaných jsou z řad justice.

Rozplétání korupční chobotnice soustředěné kolem Obvodního soudu pro Prahu 2 dosud přineslo celkem sedm obvinění. Kromě soudce Havlína si už obvinění vyslechli také státní zástupce František Fiala, advokát Karel Matějka, koncipient Boris Štefl a další tři osoby mimo justiční kruhy.

Případ se týká zahlazování trestných činů v dopravě. Havlín a Štefl byli navíc koncem srpna loňského roku obviněni v dalším případu, na který detektivové narazili v průběhu vyšetřování. Kauza se týká ovlivňování šetření nehody způsobené pod vlivem alkoholu.

Bývalý soudce Havlín si navíc vyslechl obvinění také z nedovoleného ozbrojování, když u něj detektivové při domovní prohlídce našli malorážku Taurus, kterou si Havlín odvezl ze svého pobytu v Bulharsku, kde působil jako velvyslanec.

Obžaloba měla být původně podána už loni na podzim, zdržela ji však nejprve stížnost stíhaného Borise Štefla, kterou nejvyšší návladní Pavel Zeman zamítl koncem loňského listopadu. Další prodlevu pak způsobil posudek Havlínova zdraví, podle něhož je soudce v pořádku a může být souzen.

 

Právě se děje

Další zprávy