Praha – Čeští poslanci vymysleli fintu, jak do nemocnic vrátit zdravotní sestry s obyčejnou maturitou a přitom neporušit pravidla Evropské unie. Ta totiž po členských státech požaduje, aby měl vyšší zdravotnický personál alespoň desetileté všeobecné vzdělání. Zahrňme do povinné školní docházky i poslední rok školky, navrhují.
„Líbilo by se mi, kdybychom připočetli k základní docházce také rok v mateřské školce. Bezbolestně bychom tak splnili podmínku, kterou na nás klade Evropská unie - tedy že by měli mít všichni zdravotničtí pracovníci alespoň desetileté všeobecné vzdělání," potvrdil sociální demokrat a člen sněmovního zdravotního výboru Jiří Koskuba.
Resort školství už podle něj stejně povinný rok mateřinky navrhuje, novela zákona by se proto mohla v tomto duchu snadno upravit. „Vlk by se nažral a koza zůstala celá,“ pochválil si svůj nápad Koskuba. Plán už proto nadnesl i kolegům ze zdravotního výboru. A část z nich na svou stranu skutečně získal.
Je to kreativní a originální, hodnotí poslanci návrh
„Nápad je to zajímavý a diskutujeme o něm. Když nám může klást Evropa do cesty takové překážky, proč bychom si je nemohli vyřešit originálně?“ řekl například Koskubův spolustraník Jiří Běhounek. Psychologové sice podle něj brzký nástup do školy nedoporučují, v řadě států přesto školní docházka už od pěti let funguje. „Takže proč ne? Podpořil bych to,“ uzavřel Běhounek.
Další poslanci ale nápad pojali spíš jako žertík. „Je to sice kreativní řešení, nad kterým jsme se ve výboru společně příjemně pobavili, pokud ale chceme tvořit nový model vzdělávání sester a vracet je na střední školy, budeme muset začít přesně z opačného konce – přidat jim jeden rok na střední škole,“ komentoval návrh šéf zdravotního výboru a poslanec za ANO Rostislav Vyzula. Škola by v prvním roce nabízela stále výuku všeobecnou, odborná příprava na povolání by začala až ve druhém ročníku.
Podle bývalého ministra zdravotnictví a poslance za TOP 09 Leoše Hegera by navíc nebyla legislativní změna, kterou si Jiří Koskuba představuje, až tak jednoduchá. „Mělo by to samozřejmě další konsekvence – musely by se dovzdělat i učitelky, které by tyto děti učily, aby se z toho stala regulérní škola,“ připomíná Heger. Raději by se prý vydal cestou nadstavbového vzdělávání.
Sestry "k postelím" nejsou
Ministerstvo školství se skutečně chystá prosadit povinný rok mateřinky. „Tento záměr by měl platit od 1. září 2017,“ řekla mluvčí úřadu Klára Bílá. Jestli se ale rok ve školce započítá do všeobecného vzdělání, nad tím prý ministerstvo neuvažovalo. "V tuto chvíli uvedenou variantu nezpracováváme," sdělila Bílá.
Ministerstvo zdravotnictví pak na návrh nereagovalo – ani při jednání zdravotního výboru, ani na pozdější dotaz Aktuálně.cz.
Poslanci ale na řešení problému spěchají. Českým nemocnicím totiž zoufale chybějí sestry. Zvlášť takové, které by skutečně pečovaly o pacienty - krmily je a umývaly. Na vině je právě chaos ve vzdělávání. Zdravotnice už totiž nevychovávají jen střední školy, vzdělání jim nabízí také vyšší odborné školy a univerzity.
Jenže to přináší problémy: pokud sestra získá vysokoškolský diplom, převlékat postele už nechce. Poohlíží se spíš po vedoucí funkci. Zákonodárci se proto rozhodli, že by zdravotním sestrám měla znovu stačit jen maturita.
Šlo by to i opačně - rok střední školy navíc
Původně byl na stole návrh, podle kterého by se studium na "zdrávce" upravilo jen tak, že by se prodloužilo o rok. „Tím by se požadavku Evropské unie, která chce od zdravotnického personálu alespoň desetileté všeobecné vzdělání, také vyhovělo,“ vysvětlil Rostislav Vyzula.
Vzdělávání zdravotníků – ať už jde o střední školy či univerzity – by si současně hlídalo samo ministerstvo zdravotnictví. Dnes školy spadají pod resort školství. Podle poslanců si tak ale ministerstvo zdravotnictví nemůže upravovat počty studentů podle toho, kolik sester a lékařů bude ve špitálech potřebovat.
Šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček s těmito návrhy souhlasil. Slíbil, že změny zapracuje do novely zákona o vzdělávání zdravotníků. Ministerstvo školství se ale komentáře zdrželo. „Tato záležitost je otázkou širší diskuse,“ reagovala mluvčí ministerstva školství Klára Bílá.
Nyní začali poslanci zkoumat i další řešení.