Praha - České olympijské hnutí netrápí škrty ani šetření, které jindy prosazuje Nečasova vláda a které se dotýkají i zdejšího sportu v nižších patrech.
Český dům v Londýně, jenž v pátek osobně otevře prezident Václav Klaus, bude ještě dražší než jeho čínská obdoba v době prosperity před čtyřmi lety. Ta tehdy vyšla zhruba na 80 milionů korun.
Čtrnáct dní koncertů, meetingů a promoakcí v české režii, probíhajících na výstavišti v londýnském Islingtonu, bude stát 90 milionů korun a půlka z toho půjde z veřejných peněz.
Současná česká prezentace je monumentálnější než společenské prostory zemí, které jsou bohatší než Česko a sportovní výsledky na letních olympijských hrách mají srovnatelné.
Například Švédsko žádný olympijský dům mít v Londýně nebude. Nizozemsko, medailově často úspěšnější než Česko či zmínění seveřané, si zase sehnalo soukromého sponzora. Jeho národní společenské prostory a akce v nich kompletně zaplatí pivovar Heineken.
Rozdrobené financování
Česká olympijská sláva bude v Londýně sídlit na dobré adrese, v budově Business Design Centre, představující se na svém webu jako "prémiové výstavní a konferenční místo".
Kdo všechno účty za Český dům zaplatí, není úplně jasné. A to ani po vyžádání příslušných informací u Českého olympijského výboru, který dům provozuje.
"Na financování se podílí víc jak 35 subjektů, mezi nimi Mezinárodní olympijský výbor a jeho partneři či sponzoři českého olympijského týmu," sdělil Aktuálně.cz mluvčí ČOV Alexandr Kliment.
Blíže popsal jen instituce, které hospodaří s veřejnými penězi. Ty tedy mají dodat asi 45 milionů korun.
"Jde o prostředky, které jsou určeny na propagaci České republiky. Spolupracujeme s MPO, Czech Investem, Exportní garanční a pojišťovací společností, Českým centrem a dalšími. Neutrácíme žádné peníze navíc, ale synergicky využíváme potenciál všech institucí k efektivní propagaci České republiky," uvedl dále Kliment v e-mailové odpovědi.
Bolt v českém dresu
Dramaturgie Českého domu, který má propagovat Česko, je všeobjímající.
Budou se tam odehrávat koncerty (Charlie Straight či čeští rappeři PSH), výstavy, ale i setkání se sportovci. Nepůjde při tom vyloženě jen o olympioniky, ale třeba i fotbalisty Petra Čecha a Tomáše Rosického, jejichž jména jsou dobře známá britským fanouškům kopané.
Přitáhnout pozornost k českým barvám má paradoxně i návštěva slavného jamajského sprintera Usaina Bolta.
Čeští fanoušci budou moct v Islingtonu oslavit osobně úspěchy českých medailistů, zároveň se tu budou prezentovat české firmy. Samozřejmostí jsou pak akce pro sponzory. Ostatně je to poprvé, kdy bude Český dům otevřen i veřejnosti.
Českým sportovcům budou v Českém domě fandit i politici - ministři Petr Fiala (školství), Alexandr Vondra (obrana), Leoš Heger (zdravotnictví) a Martin Kuba (průmysl).
Holanďanům platí pivovar
Provozovatelé Business Design Centre své prostory na webových stránkách historicky srovnávají s výstavištěm Alexandra Palace. Tam budou shodou okolností během olympiády sídlit Holanďané. Jenže na účet holandského pivovaru Heineken, z peněz holandských daňových poplatníků prý nejde na olympijské společenské akce ani euro.
"Holland Heineken House je plně sponzorován a provozován společností Heineken," sdělil Aktuálně.cz James Gwinnett z PR agentury Pitch, která Heineken v této záležitosti zastupuje.
David Černý představil klikující double-decker
Program a provoz přitom nápadně připomínají ty, které budou probíhat v Českém domě: bude tam možné sledovat závody a probíhat tam budou oslavy s holandskými medailisty, koncerty či recepce pro sponzory.
Holandští sportovci pravidelně z letních her vozí až trojnásobek medailí než čeští sportovci. Pivovar Heineken je evropskou pivovarnickou jedničkou.
Švédi rozdají lístky
A další příklad: zcela bez společenských akcí a formalit pojalo olympijskou sebeprezentaci Švédsko, které má obdobný počet obyvatel a vozí z letních her podobný počet medailí jako Česko.
"Žádný ,Švédský dům' v Londýně nemáme. Máme program pro naše sponzory, které budeme brát na závody se švédskou účastí," uvedl na dotaz Aktuálně.cz Björn Folin ze Švédského olympijského výboru.
Pro úplnost dodáváme, že na hrách v Číně čeští sportovci získali šest medailí, švédští pět, přičemž Češi seveřany předčili v počtu zlatých medailí, získali tři, Švédi jen stříbro a bronz.
Předseda ČOV Milan Jirásek připouští, že Češi na projektu olympijského domu nešetřili.
"Budeme patřit mezi ty, co mají prostory větší, ale určitě nejsme nějací megalomanští ve srovnání s těmi nejlepšími. Třeba Rusko tam bude mít kluziště, kde bude dvakrát denně show na ledě," řekl Aktuálně.cz.
Olympiády v Londýně se mají zúčastnit sportovci reprezentující dvě stovky národních olympijských výborů, podle londýnských turistických webů má své národní olympijské domy necelá třicítka zemí. Kromě olympijských "obrů", jako je USA, Rusko, Brazílie (která hostí příští letní hry), se touto formou představí třeba i Chorvatsko, Srbsko, Slovensko, Dánsko či Belgie.
Dobré zprávy o sportu
Český olympijský výbor svůj projekt obhajuje také statistikou. Podle mluvčího ČOV Klimenta až 75 procent pozitivních zpráv o Česku se týká sportu a tuto pozitivní bilanci je podle nich potřeba podpořit i v těžších ekonomických časech.
"Rozhodně si nemyslíme, že jde o plýtvání. Naopak, právě v době krize je třeba dát vědět, že Česká republika je místem, které se vyplatí navštívit a vyplatí se zde investovat. Už podle prvních ohlasů je o Český dům mimořádný zájem - mezi českými fanoušky, obyvateli Londýna i zahraničními novináři," uvedl Kliment.
Ten už výše zmínil, že provoz Českého domu částečně zaplatí také sponzoři a partneři ČOV. Aktuálně.cz oslovilo dva klíčové partnery českého olympionismu, polostátní energetický gigant ČEZ a společnost Škoda Auto. Obě firmy však prostřednictvím svých mluvčích odmítly, že se budou podílet na financování Českého domu v Londýně.
"Český olympijský dům v Londýně nefinancujeme, máme tam pouze několik našich aktivit," uvedl mluvčí ČEZ Jan Beneš.
Generálními partnery ČOV jsou také Plzeňský Prazdroj a skupina RWE, oficiálními partnery pak společnosti Alpine Pro, GE Money Bank, Zentiva, Česká pojišťovna, Lesy ČR a Česká pošta.