Foto: Podívejte se na robotický "Double-decker" Černého

Foto: Podívejte se na robotický "Double-decker" Černého
Černý své dílo nazval „London Booster“. Základem byl starý autobus z roku 1957, který Černý koupil v Holandsku.
V prostorách svého pražského ateliéru Černý začal autobus upravovat dle své tvůrčí vize.
Zadní stranu autobusu například vytvaroval do tvaru lidského pozadí.
"Hýždě" na jednom z tradičních symbolů Londýna - to se asi spoustě Britů nebude zamlouvat…
Foto: Reuters
Dan Poláček Dan Poláček
23. 7. 2012 17:00
Sochař a multimediální výtvarník David Černý přichází s novým nápadem.

Vytvořil sochu osvaleného „Double-deckeru“, se kterou chce v Londýně aspirovat na titul neoficiálního maskota olympijských her. Jeho skulptura nazvaná „London Booster“ představuje tvarově modifikovaný autobus pocházející z roku 1957, který Černý před Časem zakoupil v Holandsku. Výtvarník svou sochu vybavil robotickým mechanismem, který jí umožňuje dělat kliky jako sportovec. Umělec hodlá v Londýně svou sochu instalovat před olympijskou vesnicí v Islingtonu, kde bude ubytována také výprava českých olympioniků. Lze očekávat, že ve Velké Británii, známé svým tradicionalismem, bude skulptura od Davida Černého vyvolávat rozporuplné reakce. Prohlédněte si ve fotogalerii, jak socha vypadá a jak vznikala.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Odvolací soud zpřísnil vězení historikovi z 3,5 roku na 13 let

Odvolací soud v ruském městě Petrozavodsku v úterý výrazně zpřísnil trest vězení historikovi Juriji Dmitrijevovi, známému odhalováním zločinů z éry komunistického diktátora Josifa Stalina. Dmitrijev byl v první instanci odsouzen za sexuální násilí ke 3,5 roku odnětí svobody, v úterý odešel od soudu s 13 lety vězení, informovala ruská média. Kritici považují proces za vykonstruovaný, zaměřený na diskreditaci historika a znehodnocení jeho díla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Součástí politiky jedné Číny je dle ústavních činitelů zájem o ekonomické či kulturní vztahy s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do styků s Čínou

Cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan nelze pokládat za změnu v politice Česka vůči Číně. Shodli se na tom na dnešní schůzce v Lánech ústavní činitelé.

Zároveň uvedli, že součástí české politiky jedné Číny je i zájem o prohloubení přínosu ekonomických či kulturních vztahů s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do diplomatických styků s Pekingem. Ústavní činitelé to uvedli ve společném prohlášení. Oproti minulosti se schůzky neúčastnil předseda Senátu, kterého prezident Miloš Zeman na poradu ke koordinaci zahraniční politiky nepozval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy