Jak působí Tamiflu? Chřipka je o jeden den kratší

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
5. 12. 2009 10:00
Tamiflu zkracuje dobu nemoci u dětí o den a půl, u seniorů vůbec
Foto: Reuters

Praha - Jen máloco vzbudilo v posledních měsících takovou pozornost jako tato žlutobílá pilulka. Jmenuje se Tamiflu a má se užívat na chřipku. Vláda za ni před třemi lety zaplatila více než tři sta milionů korun. Nakoupila zásoby léku pro téměř čtvrtinu populace.

Přestože nad ním visí tolik otazníků. Zvlášť pokud jde o efektivitu.

Studie totiž ukazují: Lék zkracuje u dětí dobu nemoci zhruba o den a půl - na 4,2 dne. U dospělých je to jen o den. Pokud pak Tamiflu užívají senioři nad 65 let, doba se nezmění. Chřipka trvá stejně dlouho.

O to zřetelněji vystupují do popředí nežádoucí účinky léku. Když Tamiflu hromadně polykaly děti ze tří škol v jihozápadní Anglii, objevila se u nich nespavost a noční můry. Podle týmu z Oxfordské univerzity způsobuje Tamiflu u dětí také zvracení a hrozí dehydratace.

 

Britští lékaři proto vydali varování: Nedávejte Tamiflu dětem do dvanácti let. Studii vydali na internetové stránce British Medical Journal. Položili si tam také otázku, jestli je vůbec současná vládní politika - tedy hromadění antivirálních léků pro velkou část populace - tím správným a efektivním postupem.

Méně komplikací 

Tamiflu

Tamiflu

  • léčivý přípravek s účinnou látkou oseltamivir je k dostání ve formě tvrdých tobolek a ve formě rozpustného prášku
  • k léčbě nebo prevenci chřipky
  • pouze na lékařský předpis
  • léčba chřipky musí začít během 2 dnů od prvních příznaků

Jak působí u dětí do 12 let

  • doba nemoci se průměrně snížila o 1,5 dne na hodnotu 4,2 dne
  • nižší výskyt akutního zánětu středouší - snížení z 26,5 % na 16 %

Jak působí na dospělé

  • doba nemoci se průměrně snížila o 1 den
  • méně komplikací dolních cest dýchacích (vyžadujících léčbu antibiotiky) - snížení z 12,7 % na 8,6 %

Jak působí na seniory nad 65 let

  • doba nemoci se významně nesnížila. Celkové trvání horečky sníženo o 1 den.
  • méně komplikací dolních cest dýchacích - snížení z 19 % na 12 %
  • u pacientů s chronickým srdečním a/nebo respiračním onemocněním se komplikace snižují ze 17 % na 14 %

Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv

Podle šéfa českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martina Beneše jde ale o plané obavy. S lékem jsou podle něj výborné zkušenosti.

"Antivirotika působí na viry například zpevněním buněčných membrán, mohou blokovat uvolnění viru z buňky, replikaci nukleových kyselin nebo tvorbu proteinového obalu buňky. Tamiflu brání uvolnění zformovaných virů z napadených buněk a efektivně brání jejich šíření dál do těla. Není to všelék, ale nevyrovná se mu žádný jiný lék, který neřeší příčinu nemoci, ale jen její příznaky," říká Beneš.

Díky Tamiflu se podle něj objevuje méně akutních zánětů středouší. Jejich výskyt se u dětí s chřipkou snížil díky polykání léku o 10 procent. Dospělé zase méně postihují komplikace dolních cest dýchacích. Při užívání Tamiflu jsou výsledky o čtyři procenta lepší. "To je důležité hlavně u lidí s chronickým srdečním či respiračním onemocněním," upozorňuje Beneš.

Tamiflu nezabírá

Lidé by měli mít podle Beneše zcela jiné obavy - z rezistence léku. Tedy z toho, že Tamiflu přestane na viry chřipky účinkovat. "Při častém užívání skutečně hrozí, že léky přestanou zabírat. Můžeme tak přijít o lék, který by měl pomoci v případě pandemie," potvrdil také imunolog Roman Prymula.

To už se ale děje. Některé vědecké studie ukázaly, že s některými typy sezónní chřipky už si Tamiflu neporadí. O rezistenci sezónního chřipkového viru informovaly například časopisy New England Journal of Medicine a Nature.

Evropská komise zjištění potvrdila. V nejméně dvaceti procentech případů by podle ní Tamiflu proti chřipce skutečně nezabral.

Ještě zoufalejší výsledek přinesly výzkumy na severu Ameriky. Podle amerického Centra kontroly chorob a prevence vykazovalo během loňské zimy odolnost na Tamiflu více než 98 procent případů.

Rezistence se začíná objevovat i u chřipky prasečí, i když doposud šlo jen o ojedinělé případy. Odborníci z Dukovy univerzity například popsali rezistenci na Tamiflu u čtyř pacientů.

 

Tamiflu se proto dnes doporučuje používat jen v případě pandemie. "Nedoporučoval bych podávání Tamiflu preventivně zdravým osobám při běžném kontaktu s nemocnými akutním respiračním onemocněním v době chřipkové epidemie," podotkl také virolog Václav Dostál. To se ještě nedávno stávalo.

137 případů úmrtí

Koncem tohoto týdne vydala Evropská léková agentura zprávu, podle níž užilo lék Tamiflu od října 2008 do září 2009 celkem 10,4 milionů pacientů. U 137 z nich lékaři nahlásili úmrtí. U fatálních případů ale nelze podle agentury určit, jestli měla smrt pacienta příčinnou souvislost s léčbou účinné látky oseltamivir.

 

Právě se děje

Další zprávy