Rozhovor - Sedmnácti budov v jednom balíku se zbavilo ministerstvo zdravotnictví. Prodalo kyperským developerům zámky vedle paneláků.
Čtěte více: Jak Julínek prodal zámky? S paneláky v jednom balíku
Realitní makléři říkají, že takhle se s nemovitostmi neobchoduje, a odhadují, že by byli schopni zámky prodat dráž. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt postup prodeje obhajuje. Byl prý výhodný a transparentní zároveň.
A: Jakých budov se zdravotnictví zbavovalo? Byly to všechno zámky jako ty, jejichž prodej popudil starosty z Osoblažska?
Zámky byly jen tři. Shodou okolností všechny na Osoblažsku. Ostatní budovy rozmístěné po celé republice nebyly nijak zajímavé. Sloužily jako sklady. Podle toho i vypadaly. Vesměs to byly budovy ve špatném stavu, kromě zámků zcela obyčejné domy, některé snad dokonce i z panele.
Za kolik stát nabízel
- Odhadní cena, za kterou stát budovy nabízel
- Zámky
Brantice - 3 mil. Kč
Dívčí Hrad - 3 mil. Kč
Slez. Rudoltice - 4,6 mil Kč - Ostatní objekty
Holice - 9 mil Kč
Chřibská - 2,3 mil Kč
Kaznějov - 9,5 mil Kč
Libochovice - 10 mil Kč
Lnáře - 4,5 mil Kč
Lukášov - 5,4 mil Kč
Malý Újezd - 1,2 mil Kč
Mezno - 1,3 mil Kč
Mlékovice - 10 mil Kč
Nová Chřibská - 0,3 mil Kč
Ostrov - 16 mil Kč
Ševětín - 4,6 mil Kč
Tábor - 4,5 mil Kč
Vizovice - 9 mil Kč
A: Není to zvláštní, prodávat balík, ve kterém jsou vedle zámků budovy z panele?
Vy tomu říkáte zámky, ale to nebyly žádné honosné budovy. Ty objekty se prodávaly všechny dohromady, protože samy o sobě by některé byly neprodejné. My jsme se chtěli zbavit nepotřebného majetku pokud možno naráz. Kdybychom prodali každý sklad zvlášť, některé by nám určitě zůstaly. A to jsme právě nechtěli.
A: Co to může být za firmu, která během jednoho měsíce koupí sedmnáct objektů, sklady vedle zámků?
Je to developerská firma, je tedy vysoce pravděpodobné, že bude ty objekty dál prodávat. To je mi jasné.
A: Podle mých zjištění má ta firma možnost prodat je mnohem dráž. Lidé, kteří obchodují s historickými nemovitostmi, říkají, že by určitě ty tři zámky byli schopni prodat za víc.
Cenu v tržní hodnotě u všech nemovitostí určovala renomovaná znalecká firma. Shodou okolností z Ostravy. Takže jestli je někdo schopen prodat ty budovy dráž, to je jen spekulace. Ostatně uvidíme, za kolik je kupec prodá, pokud je bude prodávat.
A: To už ale nebudou peníze státu, ale nového soukromého majitele.
Ano. Ale říkám, že dohady o ceně jsou jen spekulace.
A: Znám případy, kdy se zámků nebo jiných historických nemovitostí zbavují obce. Najmou si realitní kancelář, která objekt prodá za nejvyšší možnou cenu. Proč jste takto neprodali ty sklady i vy?
Prodej se uskutečnil tak, jak je to u státních organizací obvyklé. Byl výhodný a transparentní. Nejprve bylo třeba nabídnout nepotřebný majetek ostatním složkám státu.
A: Takže i obcím?
Ne, na obce se to nevztahuje.
A: Takže proto se starostové tří obcí na Osoblažsku zlobí, že nezískali zámky bezúplatným převodem.
Zájem obcí o ty zámky byl sporný. O převodu začali uvažovat už v roce 2003. Od té doby až dodnes nebyli schopni doložit všechny potřebné dokumenty. Jistě, mají nějaké projekty, na které chtějí žádat o evropské peníze. Na takové věci ale Evropská unie peníze nedává.
A: Dál tedy prodej vypadal jak?
Vypsali jsme výběrové řízení, jehož jediným rozhodovacím kritériem byla cena. Znalci odhadli cenu všech sedmnácti objektů na devadesát pět milionů korun. Výběrové řízení bylo standardně uveřejněno na centrální adrese. Přihlásili se dva zájemci, vyhrál ten, kdo dal vyšší nabídku. Složil jistinu a teď čekáme na návrh kupní smlouvy, kterou necháme prověřit ministerstvem financí.