Jak kontrolovat své zdraví, náladu či výkon? Upravte si biologii, nabádají biohackeři

Kateřina Hlaváčková
19. 7. 2020 16:10
Začít den ledovou sprchou, meditací či pitím výluhu z bylinek. I tak může vypadat biohacking - směr, který podle jeho propagátorů kombinuje moudrost starodávných kultur s moderní vědou. Skrz workshopy, články či kurzy šíří biohackeři informace o optimalizaci mysli i těla. Jaké jsou základní metody biohackingu, shrnuje přehled Aktuálně.cz.
Klíčové slovo pro otužování je podle Mattuše pomalost a postupnost. Ilustrační foto.
Klíčové slovo pro otužování je podle Mattuše pomalost a postupnost. Ilustrační foto. | Foto: iStock

Pro otužování je klíčová pomalost a postupnost, míní instruktor chladové terapie

K lepší imunitě, soustředěnosti i náladě pomůže podle chladového terapeuta Libora Mattuše otužování. V těle se díky němu vylučují endorfiny či hormon noradrenalin, které fungují jako signály k lepší náladě a chuti být aktivní.

"Člověk se s chladem musel vyrovnávat většinu své existence. Děje se tak pomocí procesu zvaného hormeze," popisuje Mattuš. Tělo například i pomocí chladu posiluje tak, aby stejné situace zvládalo pokaždé lehčeji.

Při svých terapiích ale nevyužívá klasickou metodu, při které člověk sprchu pomalu ochlazuje. "Po vlažné sprše naopak použijeme nejledovější vodu, ale jen na konce končetin. Klíčové slovo je pomalost a postupnost," popisuje. "Přidáváme další části těla, až se dostaneme k tomu, že do ledové vody můžeme rovnou," říká Mattuš s tím, že proces může trvat i měsíce. 

Otužování by dle jeho slov nemělo být nebezpečné, upozorňuje však na možnost chladového přetrénování. "Lidem, kteří jsou velmi nadšení, působí otužování ze začátku dobře, ale pak se to obrátí," popisuje instruktor chladové terapie. Asi deset procent účastníků jeho kurzů ho oslovuje s tím, že je po několika měsících velmi intenzivního trénování zastavilo třeba nachlazení či bolest hlavy.

 

Právě se děje

Další zprávy