Miroslav Joch (ČSSD)
1) Co dělat pro to, aby se už neopakovaly velké protiromské demonstrace jako například minulý rok?
Je třeba posílit komunikaci se všemi věkovými skupinami, od ZŠ až po veřejná slyšení. Pokud dokážeme moderovaně diskutovat o problémech, nebude se napětí přenášet do ulic. Dalším a řekněme základním nástrojem je terénní práce, neziskové organizace působící přímo v místě dospělým poradí se získáním práce či řešením zadlužení, mládeži pomohou se smysluplnou náplní volného času. Musím říci, že většina věcí se již díky náměstkovi pro sociální věci odehrává. Důležitou složkou terénní práce jsou i koordinátoři prevence kriminality. Zásadní je práce samotné MP, policisté musí být v ulicích vidět, mít respekt, znát prostředí a být aktivní.
2) Jak zajistit, aby se v co nejkratší době postavil obchvat Českých Budějovic?
Možnosti města jsou poměrně omezené, obchvat města je především věcí státu a ŘSD. Město ale může aktivně pomoci např. s výkupy pozemků, vyjednáváním s dotčenými vlastníky apod. Pak už je to jen věcí lobbingu, sám jsem se přesvědčil, že obchvat nám do klína nespadne, vysedět se prostě nedá, ale musí se vyběhat. Věci ale nepomáhají časté personální změny na klíčových postech. Když už něco dojednáte, rázem na vlivné židli sedí někdo jiný a můžete oběhávat znovu.
3) Jaký je váš pohled na festival Město lidem? Podporoval/a byste ho finančně dál?
Jedná se o velmi kreativní akci, která dokáže oživit město, přitáhnout do centra celé rodiny a rozšířit kulturní nabídku. Osobně doufám, že podobných projektů bude přibývat. Při jejich financování se ale nemůžeme spoléhat jen na veřejné prostředky, podpora podobných akcí musí být navíc v rovnováze s ostatními aktivitami a oblastmi, které město také podporovat musí.
4) Jaká protipovodňová opatření byste učinil/a na ochranu města před povodněmi?
Byť správa toků je především záležitostí Povodí Vltavy, město se snaží alespoň připravit projektovou dokumentaci, např. aktuálně v případě lokality Malý jez v Havlíčkově kolonii. Po vleklých jednáních se nám také podařilo napomoci vzniku dohody mezi ŘSD a Povodím o zkapacitnění propusti pod křižovatkou Nádražní-Strakonická, kde opakovaně dochází k zaplavování garáží. Majitelé se konečně dočkají v příštím roce. Pokračují i další úpravy na zkapacitnění koryta Dobrovodské stoky, kde je investorem zase Povodí Vltavy, státní podnik. Připravuje se projekt protipovodňové ochrany u slepého ramene. Musíme si ale uvědomit, že ochrana našeho města nemůže ohrozit jiné obce na tocích, proto musí být protipovodňová opatření řešena systémově.
5) Jaký je váš recept na zastavení odlivu obyvatel města?
Stěhování občanů do satelitů je problém, městu se snižuje příspěvek od státu, přitom musí zachovat stejný rozsah služeb. Tyto služby ale často využívají nadále i bývalí občané, aniž by platili plnou cenu. V zásadě se tomu dá čelit dvěma způsoby. Ten schůdnější, který už město využilo např. v případě bytové výstavby U Lesa, Luční jez a další, je podpora developerských projektů, díky kterým dokážeme nabídnout občanům kvalitní bydlení v hranicích katastru města. Podobnou příležitost může nabídnout třeba revitalizovaný areál 4D. Druhým nástrojem, na který ještě zřejmě nedozrál čas, je přesvědčit okolní obce, aby se připojily k našemu městu. Všem, kteří by se spojili, by se zvýšil daňový příspěvek od státu. Obyvatelé okolních obcí by nemuseli mít strach z nezávislosti, samostatnost by byla zajištěna vytvořením místních částí, které by měly svůj úřad. Až toto všichni pochopí a snad někdy se uskuteční, jsem přesvědčen, že na tomto kroku vydělají všichni občané.