Pražští radní by podle ANO měli mít bezpečnostní prověrku

ČTK ČTK
17. 9. 2014 13:39
"Radní by musel deset let nazpět prokázat své vztahy, účty, veškerý majetek," říká jednička kandidátky ANO Adriana Krnáčová.
Jednička pražské kandidátky ANO Adriana Krnáčová
Jednička pražské kandidátky ANO Adriana Krnáčová | Foto: Economia

Praha - Pražští radní by při nástupu do funkce měli mít bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrné. Bez ní by nesměli funkci vykonávat, řekla novinářům Adriana Krnáčová, která vede pražskou kandidátku ANO. Jako náměstkyně ministra vnitra ji musí mít. U Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) si v květnu požádala o prověrku na stupeň tajné, uvedla.

"Radní by musel deset let nazpět prokázat své vztahy, účty, veškerý majetek. Prokáže tím, že není napojen na podivné struktury, a není tak bezpečnostním rizikem," uvedla Krnáčová, která je bývalou šéfkou Transparency International ČR. "Bude se muset doslova vysvléknout do prádla," doplnila. Proces prověřování, který trvá až několik měsíců, podle ní nebude mít na práci politiků významný vliv. NBÚ bude podle ní nutné personálně posílit.

Kromě zastupitelů a radních by podle Krnáčové měli i úředníci povinně předkládat majetková přiznání.

Důvěrné jsou podle zákona o ochraně utajovaných skutečností informace, jejichž vyzrazení nebo zneužití může způsobit prostou újmu zájmům České republiky. U žadatelů o prověrku na stupeň důvěrné se bezpečnostní rizika zjišťují deset let zpětně, udělená prověrka platí devět let.

O křesla v zastupitelstvu hlavního města se v podzimních volbách utká rekordních 31 uskupení, což je o osm více než před čtyřmi lety. Volby se uskuteční 9. a 10. října.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy