Místo triumfu jen úspěch. ANO bodovalo ve velkých městech, Prahu má ODS, posílilo SPD

Dominika Hromková Dominika Hromková
Aktualizováno 25. 9. 2022 7:16
Ve většině krajských měst uspělo hnutí ANO. Přestože ztratilo České Budějovice, suverénně zvítězilo v Ostravě, Karlových Varech nebo ve Zlíně. V Praze posbírala nejvíc hlasů koalice vedená ODS, na radnici by chtěla vládnout s Piráty. Úspěšně volby dopadly i pro SPD. Účastnilo se teprve druhých komunálních voleb a zastupitele bude mít ve všech větších městech.
Andrej Babiš ve volebním štábu hnutí ANO v Praze.
Andrej Babiš ve volebním štábu hnutí ANO v Praze. | Foto: Libor Fojtík

Bude to referendum o současné vládě, hlásil před komunálními volbami expremiér Andrej Babiš. Šéf hnutí ANO několik měsíců objížděl regiony a burcoval voliče. Ve většině krajských měst ANO vyhrálo, a přestože oproti minulým volbám dvě metropole ztratilo, většinou šlo letos o vítězství suverénní. Opoziční SPD posílila ve velkých městech, ke křeslům v zastupitelstvu se poprvé blíží i v Praze.

"S výrazem referendum bych nesouhlasil. Hnutí ANO se ale skutečně povedlo volby částečně změnit v hlasování o vládě. Fakt, že nevyhrálo v Praze, v Brně, Českých Budějovicích ani v Liberci, naznačuje, že to není triumf, ale prostě jen úspěch," zhodnotil výsledek pro Aktuálně.cz politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI. "Nárůst protestních a populistických hlasů je evidentní, ale není to žádné zemětřesení," dodává. 

V Karlových Varech zvítězilo ANO o více než 20 procentních bodů a nechalo za sebou na druhém místě uskupení Karlovaráci. V metropoli nejmenšího kraje Česka tak obhájilo vítězství, a navíc výrazně posílilo. Koalice Spolu složená z vládních stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09 tu skončila až čtvrtá za SPD. Také v Ostravě má ANO důvod k oslavám, konkurenty ze Spolu předběhlo o 20 procentních bodů. Výrazným náskokem vyhrálo i v Olomouci, Zlíně, Hradci Králové, Pardubicích a Ústí nad Labem. Bude tak mít hlavní slovo při sestavování povolebních koalic a velké šance na zisk primátora. 

Úspěchem je pro Babišovo hnutí především výrazně vyšší zisk hlasů v řadě velkých měst ve srovnání s předchozími volbami v roce 2018. Týká se to především Zlína, kde před čtyřmi lety vyhrálo s necelými 19 procenty, teď dostalo 32 procent. V Praze skončilo minule až páté, pod vedením poslance Patrika Nachera letos posílilo a před sečtením všech hlasů se drželo na druhém místě. Vítězící koalice Spolu pro Prahu s lídrem Bohuslavem Svobodou z ODS však avizovala, že chce o vedení radnice jednat na půdorysu vládních stran, tedy s Piráty a Starosty. Pro ANO to znamená další čtyři roky v opozici. 

Lepší výsledek než posledně se povedl právě i koalici Spolu. Vyhrála v Českých Budějovicích, tedy ve městě, kde je populární jihočeský hejtman Martin Kuba z ODS. Dále v Brně a v Plzni. K vítězství má nakročeno v Praze. V roce 2018 vyhráli jen v Praze. "Úspěch to je. Musíme to vnímat i v kontextu celé Evropy, kde často vidíme oslabení vládních stran vzhledem ke kritické situaci," prohlásil premiér a předseda ODS Petr Fiala. 

Spokojeni mohou být s volbami v SPD, do zastupitelstva se dostali ve všech krajských i mnoha dalších větších městech. Poprvé budou rozhodovat v Českých Budějovicích a nejspíše i v Praze. Posílili především v někdejších baštách ČSSD a KSČM. Tedy na severu Čech a Moravy. Jejich účast v radničních koalicích ale v mnohých městech ostatní strany vylučují.

Piráti bodovali v Praze, jinak ale nezářili

Pirátský předseda Ivan Bartoš vyzdvihl, že jeho strana bude poprvé zasedat v zastupitelstvech všech krajských měst. Nově třeba v Liberci, mimo krajské metropole třeba v Teplicích. Ani v jedné před čtyřmi lety nekandidovali. Ve většině velkých měst však dosáhli jen podobného nebo o něco nižšího výsledku než posledně. V Hradci Králové měli 10,21 procenta hlasů, letos devět procent. 

V Praze obhajovali Piráti primátorský post Zdeňka Hřiba, který hlavnímu městu dosud vládl v koalici s uskupením Praha sobě a Spojenými silami pro Prahu.  Piráti získali třetí místo za hnutím ANO a vedoucím Spolu pro Prahu. Takový zisk je přesto lepší, než jim přisuzovaly průzkumy. Samotní Piráti doufali, že by mohli složit většinu s Prahou sobě a Starosty, nakonec zřejmě budou muset vyjednávat s někým dalším.  

Optimističtí jsou Starostové. Předseda Vít Rakušan si vytyčil dva cíle - mít po celém Česku tři tisíce zastupitelů a dostat se v Praze samostatně na magistrát. Korupční kauza Dozimetr, která se týkala především STAN, jim pozici výrazně zhoršila. Po sečtení třech čtvrtin hlasů měli více než 2500 mandátů a Rakušan věřil, že tři tisíce pokoří. Suverénně zvítězili v Rakušanově Kolíně, tradičně vyhráli v Liberci, nebo třeba v Semilech, odkud je místopředseda Jan Farský. V Praze, kde kvůli kauze obměnili kandidátku, mohou nejspíš počítat s účastí v radě, do koalice je chtějí téměř všichni, kromě hnutí ANO. 

Sociální demokracie a komunisté se dál propadají

Pokračuje propad ČSSD. Někdejší vládní strana se v komunálních volbách pokusila "schovat" pod jiné názvy nebo zkratku, její oranžová barva ale téměř zmizela z povolební mapy. Prvenství se jí podařilo obhájit jen v Karviné se ziskem poloviny odevzdaných hlasů. Uspěla i v Bohumíně a v Náchodě, kde kandidoval bývalý poslanec Jan Birke. Naproti tomu ve Frýdku-Místku se sociální demokraté pod názvem Přátelé FM propadli z prvního místa na třetí a v Opavě nebudou mít místo čtyř zastupitelů žádného. Bez zastupitele budou i v Praze. 

Podobně komunisté potvrdili, že voliče už netáhnou. Zatímco v Ostravě minule získali devět procent a měli šest zastupitelů, nyní se pohybují těsně nad potřebnou pětiprocentní hranicí. Ztratili také někdejší dělnická města Most a Kladno i severočeský Děčín. V těchto městech posílilo SPD. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

V Šanghaji znovu protestovaly stovky lidí proti přísným protikoronavirovým opatřením

V mnohamilionové čínské Šanghaji dnes stovky lidí znovu demonstrovaly proti přísným protikoronavirovým opatřením. S odvoláním na očitého svědka o tom informuje agentura AFP. Protesty v Číně v posledních dnech sílí a v některých městech se přelévají i do požadavku na odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga.

Demonstranti podle očitého svědka protestovali v neděli odpoledne místního času mlčky na několika křižovatkách Šanghaje. V rukou drželi bílé listy papíru, které se v Číně staly symbolem protestu proti cenzuře, a bílé květiny, dokud je nerozehnala policie.

Demonstrace, které se v posledních dnech rozšířily i do několika dalších měst, vyvolala smrt deseti lidí při požáru budovy v Urumči, hlavním městě provincie Sin-ťiang. Objevily se totiž informace, že kvůli protipandemickým opatřením, která někdy vedla i k mnohaměsíční nucené izolaci, se lidé nemohli dostat z hořící budovy. Úřady to popírají.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na italském ostrově Ischia dál pátrají po možných obětech půdního sesuvu

Na italském ostrově Ischia dnes záchranné složky po celonočním nasazení pokračují v pátrání po možných obětech sobotního půdního sesuvu, uvedla agentura DPA s odvoláním na místní média. Podle úřadů je stále pohřešováno jedenáct lidí, nejméně jedna osoba v sesuvu zahynula.

Vedení prefektury v jihoitalské Neapoli by se dnes ráno mělo sejít k dalšímu krizovému jednání. Dopoledne by měla zasednout také italská vláda, aby v regionu vyhlásila výjimečný stav. Nutné je to mimo jiné proto, aby mohly být rychle uvolněny finanční prostředky.

Záchranné práce hasičů, policie a civilní ochrany komplikují pokračující bouře a déšť. Evakuováno bylo na 130 osob. Neapolská prefektura v sobotu pozdě večer uvedla, že 13 lidí utrpělo zranění a jedenáct lidí považuje za nezvěstné. Potvrzena byla smrt jedné ženy.

V noci na sobotu zasáhly středomořský ostrov v Neapolském zálivu bouřky a silné deště, které způsobily vážné škody zejména ve městech Casamicciola a Lacco Ameno na severním pobřeží Ischie. Směs půdy a kamení se na některých místech valila ulicemi, do moře bylo strženo několik aut.

Oblast je považována za rizikovou z hlediska sesuvů půdy. Podle odborníků byly snahy o nápravu situace v posledních letech nedostatečné, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Francouzská lyžařská střediska letos otevřou později a budou šetřit energii

Lyžařská střediska ve Francii letos kvůli teplému podzimu a nedostatku sněhu otevřou později než v předchozích letech a chystají se s ohledem na vysoké ceny energií zavádět úsporná opatření. Například alpské středisko Val Thorens zahájí provoz tento víkend, tedy o týden později než původně předpokládalo. V nadcházející sezoně chce šetřit například omezením provozní doby sněhových děl nebo snížením teploty uvnitř budov. Napsaly o tom agentury Reuters a AFP.

Střediska Val d'Isère a Tignes, která plánovala pustit lyžaře na sjezdovky tento víkend, se nakonec otevřou až 3. prosince. Kvůli vyšším teplotám tam dlouho nemohla pracovat sněhová děla, a v nižších polohách proto na sjezdovkách není dost sněhu.

"Při rozhodování jsme se řídili zdravým rozumem, nabídka pro naše klienty musí být kvalitní," uvedl Olivier Simonin ze společnosti Val d'Isère Téléphériques, která stejnojmenné středisko provozuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy