Praha - Na veřejnost by se mohly dostat dosud nejbližší informace o tom, jak se vyšetřovala kauza lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka.
V jiné kauze, která s tou Čunkovou úzce souvisí, totiž advokáti požádali o to, aby byla odtajněna zpráva inspekce ministerstva vnitra, která prověřovala postup vyšetřovatele kauzy Čunek Milana Šošovičky
Odtajnit spis chtějí advokáti Romana Vaškůje, který je obžalován, že se pokusil v Čunkův prospěch uplatit korunní svědkyni Marcelu Urbanovou, na jejímž svědectví stálo obvinění vicepremiéra z korupce.
"Budu trvat na tom, aby byl tento důkaz čten před soudem, a dostala se tak k němu veřejnost," řekl Aktuálně.cz obhájce Michael Bartončík. "Máme na tom mimořádný zájem pro posouzení našeho případu."
Soud s Vaškůjem už má za sebou dvě jednání, naposled soud předovolal dokonce samotného Jiřího Čunka či ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase.
Čtěte více: Čunek odmítl vypovídat, zda se kvůli němu uplácelo
Klíčová zpráva
Zlínský podnikatel Roman Vaškůj je v souvislosti s kauzou Čunek obžalován hned ze tří trestných činů - podplácení, nadržování a pokusu o křivé obvinění.
V souvislostech
- Podnikatel, který chtěl očistit Čunka stojí před soudem
- Kauza Čunek: Soud na stopě nezodpovězených otázek
- Uplácení v kauze Čunek vede před soud vrcholné politiky
- Vaškůj exkluzivně: Za Čunka půjdu klidně do vězení
- Vaškůj: Žaloba staví na tom, že je Čunek zločinec
- Čunek odmítl vypovídat, zda se kvůli němu uplácelo
- Nezodpovězené otázky v kauze Čunek
Obžalobu z posledně jmenovaného činu opírá státní zástupce především o čestné prohlášení, za jehož podepsání Vaškůj podle žalobců nabízel Urbanové řadu finančních i nemateriálních výhod. Za ně měla korunní svědkyně změnit výpověď a potvrdit, že policie její výslech v Čunkově kauze předem připravila.
Advokáti říkají, že spis z inspekce potvrzuje, že Vaškůj nemůže být odsouzen za křivé obvinění.
"Z inspekční zprávy vyplývá, že policisté poslali Urbanové dopředu seznam toho, jak by měla odpovídat. Je evidentní, že komunikace probíhala na velmi neformální úrovni," uvedl advokát Bartončík.
Půvab čestného prohlášení
Obhajoba chce přesvědčit soud, aby se zabýval obsahem čestného prohlášení a zkoumal, zda je pravdivý, či nikoliv. A teprve poté rozhodl, zda je Vaškůj vinen, či ne.
Inspekční zpráva k tomu má napomoci. Pokud by se totiž prokázalo, že obsah čestného prohlášení je pravdivý, neměl by být Vaškůj podle mínění obhajoby za trestný čin přípravy křivého obvinění potrestán.
Názor žalobce na tento výklad případu nebylo možné získat. S ohledem na nová pravidla pro komunikaci s novináři zavedená po uzavření kauzy Čunek, nemůže svůj názor sdělit.
"Nezlobte se, ale nemohu se k aktuální důkazní situaci vyjadřovat," řekl žalobce Miroslav Stoklásek. "Vyjádřit se mohu teprve poté, co proběhnou závěrečné řeči."
Čtěte více: Žalobci dostali příkaz: Nahlaste s kým, a o čem mluvíte
Závisí to na soudci
Inspekce ministerstva vnitra začala hlavního vyšetřovatele Milana Šošovičku prověřovat poté, co vyšlo najevo, jak před výslechem komunikoval s Urbanovou.
Žádné pochybení však neshledala. K obsahu inspekční zprávy se až dosud nikdo kromě dotčených osob neměl šanci dostat. Nebylo tedy možné posoudit, na základě čeho vlastně inspekce rozhodla.
Zda veřejnost nyní bude moci nahlédnout alespoň trochu do zákulisí vyšetřování nejsledovanější kauzy posledního roku, závisí pouze na soudci.
"Žádost o přiložení inspekční zprávy jsme už neformálně podali," říká advokát Bartončík. "Nyní počkáme, až nám přijde protokol z hlavního líčení, a pak ji podáme oficiálně."
Soudce Jiří Barbořík se zatím návrhem nezabýval.
"Ještě jsem nad tím nepřemýšlel, zda tento důkaz připustím," řekl dnes soudce. "Budu se tím zabývat až u dalšího hlavního líčení. Předpokládám, že bude znovu odročeno, tak bude čas povolit další důkazy."