Ivánku, kamaráde je tu podruhé. V pralesní lize se prodávaly zápasy za tisícovky, soudní síň nestačí

Petr Koděra Luděk Mádl Petr Koděra, Luděk Mádl
3. 11. 2015 5:30
Online deník Aktuálně.cz jako první shromáždil dosud tajná jména všech aktérů korupční aféry ve středočeských krajských fotbalových soutěžích. Soud začal v říjnu a před mělnickou soudkyní Marcelou Buštovou se zpovídá 23 lidí - rozhodčích, trenérů, funkcionářů a jeden delegát. Obžalovaných je tolik, že se na mělnický okresní soud nevešli a líčení se vede na Vrchním soudu v Praze. Dva funkcionáři, kteří v kauze rovněž figurovali, se soudu nedožili.
Ilustrační snímek ze seriálu Okresní přebor. Současná kauza však ukazuje poměry o patro výš: v krajských soutěžích, kam se legendární seriálový Slavoj Houslice toužil probojovat.
Ilustrační snímek ze seriálu Okresní přebor. Současná kauza však ukazuje poměry o patro výš: v krajských soutěžích, kam se legendární seriálový Slavoj Houslice toužil probojovat. | Foto: TV Nova

Praha - Mělnická soudkyně Marcela Buštová tentokrát musela opustit "domácí" hřiště, na které je zvyklá.

V říjnu začala rozplétat historicky největší úplatkářský skandál v nižších fotbalových soutěžích, a protože se jí na lavici obžalovaných sešlo rekordních 23 lidí, musela kauzu přesunout na Vrchní soud v Praze. Okresní soud nad soutokem Vltavy a Labe nemá tak velkou jednací síň.

"Tak vysoký počet obžalovaných a jejich právních zástupců by se u nás do žádné místnosti nevešel," potvrdil mluvčí mělnického soudu Jiří Krupička.

V sítích protikorupčních detektivů uvízli rozhodčí, trenéři, funkcionáři i jeden delegát.

Až dosud byla jména aktérů tajná. Online deník Aktuálně.cz je ale nyní jako první shromáždil a zjistil například, že patnáct obžalovaných rozhodčích dál píská. Přestože byli podle policie ochotni i za tisícikorunu zmanipulovat zápasy na úrovni páté až sedmé ligy, svaz je zatím nijak nepotrestal.

Kdo je obžalovaný

Rozhodčí: Aleš Chaloupka, Petr Zuskin, Otto Kovář, Lukáš Richtar, Václav Petýrek, Jan Chrudimský, Karel Macháček, Milan Macháček, Vladimír Březnovský, Vojtěch Šesták, Martin Smolka, Petr Tvaroh, Jakub Fejfar, Jan Beran, Bianka Joglová, Pavel Kotlár, Petr Hůla, Jiří Košťálek, Jakub Hamouz (jeho případ se bude u soudu řešit samostatně)

Delegát: Jaromír Sova

Trenéři: Luboš Vondra, Zdeněk Klapka (oba působili v Zásmukách na Kolínsku)

Funkcionáři: Jaroslav Hamouz (SK Rakovník), Pavel Peroutka (Pšovka Mělník), Jan Voráček (krajský funkcionář a bývalý šéf benešovského fotbalu, který letos v březnu zemřel)

"To ani nemůžeme, protože dosud oficiálně nevíme, kdo v aféře vystupuje," argumentuje předseda středočeského fotbalu a bývalý mezinárodní rozhodčí Miroslav Liba.

Říjnové líčení u soudu zatím trvalo pouze dva dny, pak jej soudkyně Buštová odročila na neurčito. Vyžádala si další dokumenty, které bude ke svému rozhodnutí potřebovat.

Zařiď to za čtyři tisíce

Policisté tvrdí, že zdokumentovali celkem deset zmanipulovaných zápasů středočeských krajských soutěží. Úplatkářská kauza tak nabobtnala do největších rozměrů od slavné prvoligové aféry "Ivánku, kamaráde".

Detektivové odmítají z taktických důvodů říct, jak korupci odhalili. Jisté je, že vyšetřování začalo už předloni. Nejstarší, podle policie "cinknuté", zápasy se hrály na jaře 2013, tedy z dnešního pohledu tři sezony nazpátek.

Právě jaro je důležité – hraje se o bytí a nebytí. A v tu chvíli nastupuje zákulisní hra. Třeba když bývalý trenér Zásmuk na Kolínsku Luboš Vondra volal podle policejních nahrávek v pátek 3. května 2013 rozhodčímu Petru Zuskinovi a nabídl tisícovku pro každého rozhodčího i delegáta, pokud zařídí úspěch jeho týmu v nedělním zápase v Benešově s tamní rezervou.

"Obviněný Zuskin, který v předmětném zápase vystupoval z pozice rozhodčího, nabídku přijal," napsala do textu obžaloby benešovská státní zástupkyně Jana Sůsová, která na vyšetřování kauzy dohlížela.

Zásmukám tentokrát nabídka úplatku nepomohla, prohrály v Benešově 3:4. Nakonec se ale tehdy v I. A třídě – šesté nejvyšší tuzemské soutěži  zachránily.

Trenér Luboš Vondra, který dnes vede v I. B třídě Bohemii Poděbrady, tvrdí, že jeho příběh je jen nedorozuměním. Další komentář odmítá. "Nezlobte se, probíhá soud," řekl Vondra.

Nebo další telefonát z předloňského května, který policie tajně nahrála: delegát a krajský funkcionář Jan Voráček během osmiminutového hovoru přesvědčil rozhodčího Otto Kováře, aby ještě tentýž den odpoledne postrčil k vítězství tým Ostré v derby s hostující Sadskou v duelu I. B třídy. Výsledek na hřišti? Vítězství 5:0 pro Ostrou, která chtěla postoupit. Kovář za to měl podle policejních odposlechů slíbené čtyři tisíce korun.

Státní zástupkyně Sůsová oba muže obžalovala, Jan Voráček se ale soudu nedožil, letos na jaře podlehl těžké nemoci.

Napíchnuté telefony, štěnice v kabině

Z textu obžaloby, s níž se Aktuálně.cz seznámil, vyplývá i to, že detektivové kromě napíchnutých telefonů využili i tajně namontované štěnice na některých hřištích. Umístili je do kabin pro rozhodčí.

Skrytý mikrofon byl podle všeho i v kabině rozhodčích na hřišti ve Vysoké na Mělnicku. Nápadně často na nahrávkách vystupuje někdejší manažer Vysoké Josef Lucyk a nabízí rozhodčím peníze, aby zajistil jejich náklonnost pro svůj klub.

Úplatek nabízel dokonce i za to, aby rozhodčí pískali férově. A jednou musel odměnu o tisícovku zvýšit. Před utkáním Vysoké s Nelahozevsí koncem září 2013 mu obžalovaný rozhodčí Karel Macháček podle policejních záznamů řekl, že "hosté do toho půjdou taky". Lucyk tak přitlačil a místo tří tisíc nabídl čtyři.

Josef Lucyk se ale na seznam obžalovaných nedostal. Stejně jako Jan Voráček zemřel - loni v dubnu jej v hospodě na fotbalovém hřišti ve Vysoké stihla slabost a záchranáři už mu nedokázali pomoci.

Současný předseda klubu FK Vysoká Václav Řízek, který seděl s Lucykem léta v klubovém výboru, dnes tvrdí, že o žádném uplácení nic neví. A oficiální informace prý nemá ani o kauze, kterou už řeší soud. "Něco jsem zaslechl, ale to považuju jen za spekulace," řekl Řízek.

Trenérům a funkcionářům, kteří upláceli, hrozí až dva roky vězení nebo zákaz činnosti. Obžalovaní z přijetí úplatku pak mohou dostat kromě pokuty v krajním případě i čtyři roky za mřížemi.

Výhra za tisícovku i za prase

Největší korupční aféra v českém fotbale propukla v roce 2004. Její hlavní postavou byl tehdy žižkovský ředitel Ivan Horník, tresty za úplatky dostaly i 1. FC Synot, Liberec, Vítkovice či Opava. Za ovlivnění zápasu nejvyšší soutěže se tehdy nabízelo až 100 tisíc korun.

Snad ještě horší pověsti než tuzemský profesionální fotbal se v otázce korupce "těší" právě nižší soutěže, tedy takzvané pralesní ligy. Léta se traduje, že se tu zápasy kupují za pár tisícovek, sud piva nebo pečené prase.

Policie ovšem akcí ve Středočeském kraji signalizuje, že ani nad touto rovinou korupčního jednání nemíní zavírat oči.

V roce 2013 policie začala rozkrývat i aktivity mezinárodního gangu, který se snažil ovlivňovat české soutěže kvůli takzvaným cinklým sázkám. V rámci této aféry se mezi obviněnými objevil i trenér libereckých brankářů Zbyněk Hauzr.

 

Právě se děje

Další zprávy